У Київраді запланована масштабна роздача історичних пам’яток під знесення: активісти б’ють на сполох

У четвер, 12 грудня 2024 року депутати Київради розглянуть низку резонансних питань, що стосуються передачі під забудову історичних пам’яток. Зокрема, йдеться про будівлю на вул. Стрілецькій, просто навпроти Софійського собору. Також до передачі готують частину Екопарку Осокорки, що горів минулої зими, та ділянку, що розташована у Літературному сквері просто у середмісті – байдуже, що про його збереження днями просила Кличка поетеса Ліна Костенко.

Підбірку з проєктів рішень Київради, що депутати розглядають 12 грудня, виклав київський пам’яткоохоронець Дмитро Перов. Він іронізує – аби отримати гарні подаруночки “під ялинку”, треба добряче попрацювати наприкінці року. Відтак, депутати планують розглянути декілька питань про передачу забудовникам історичних будівель.

Так виглядає споруда сьогодні, а справа – її вигляд на світлині початку ХХ ст.

По-перше, йдеться про одноповерхову садибу, що на вул. Стрілецькій – просто навпроти Софійського собору. Ділянку для будівництва на вул. Стрілецькій, 9/11 просить ТОВ “Докас”, а де-факто ділянкою володіє компанія НЕСТ, яка причетна до руйнувати памʼятки на Рейтарській, 37. До речі, будь-яке будівництво на вулиці Стрілецькій заборонено, оскільки вона входить до Буферної охоронної зони ЮНЕСКО.

Будівля на Волоській початку ХІХ ст., нині занедбана і перебуває в аварійному стані
Будівля на Волоській початку ХІХ ст., нині занедбана і перебуває в аварійному стані

По-друге, передаватимуть історичну будівлю, що на вул. Волоській, 2/21/19. Тут планують звести ТРЦ, а замовником виступає ОСББ “Волоська”. Тут також є порушення, каже пам’яткоохоронець: Земельний кодекс не передбачає можливість передачі землі під будівництво ТРЦ об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку – відтак, подібна діяльність також буде незаконною.

Флігель на Нижньому Валу, 39Б також у занедбаному стані - але є щойно виявленою пам'яткою архітектури
Флігель на Нижньому Валу, 39Б також у занедбаному стані – але є щойно виявленою пам’яткою архітектури

По-третє, під забудову можуть передати флігель Дудмана на Нижньому Валу, 39Б. Споруда є щойно виявленою пам’яткою архітектури, і нинішній її орендар, каже Перов, ставився до будівлі “дбайливо” – останнім часом там вже сталося декілька пожеж. Тепер флігель планують передати орендареві у приватну власність, що, ймовірно, має на меті ще “покращити” стан будівлі.

На Лісовій планують звести великий ТРЦ, а девелопером виступить Вагіф Алієв, колишній почесний консул РФ у Києві
На Лісовій планують звести великий ТРЦ, а девелопером виступить Вагіф Алієв, колишній почесний консул РФ у Києві

Четвертим об’єктом, який Київрада розглядає у четвер, 12 грудня, стане ділянка землі поряд зі ст.м. “Лісова” на лівобережжі. Тут, як вже писав Інформатор, планують побудувати новий ТРЦ, а робитиме це Вагіф Алієв – столичний девелопер, відомий вже реалізованими проєктами (ТРЦ Ocean Plaza та Ocean Mall, Lavina Mall, Respublika Park). Також, додає Дмитро Перов, Алієв був почесним консулом РФ у Києві – колишній статус грає новими фарбами у світлі повномасштабного вторгнення.

Зрештою, п’ятий об’єкт, що має особливо збурити громадськість Києва, – це частина території Екопарку Осокорки. Її хочуть передати для реалізації проекту забудови Stilitsa Group Влади Молчанової. Крім того, у проєкті також передача частини Літературного сквера забудовнику – як писав Інформатор, про цей об’єкт вже днями розповідала поетеса Ліна Костенко. Мисткиня зверталася до Віталія Кличка з проханням не руйнувати історичну місцину і зелену зону у середмісті.

У Києві можуть знищити будинок купця Логінова кінця ХІХ ст. та модернову споруду Вищої школи

Нагадаємо, на початку грудня Інформатор писав про те, що Київрада передала під забудову будинок купця Логінова 1898 року. Відповідне рішення депутати прийняли на засіданні ще 21 листопада. Споруда у стилі “історизм” є однією з останніх старих будівель на вул. Казиміра Малевича у Голосіївському районі Києва.

Також ми розповідали, що сумний перелік столичних особняків – претендентів на знищення поповнився ще одним об’єктом: занедбана п‘ятиповерхова будівля на Гоголівській, 7 була приватизована на аукціоні, який відбувся 2 жовтня 2024 року. Переможцем і новим власником будинку став забудовник з Дніпра – компанія “Строїтель”. До реєстру історичних пам’яток будівля, якій понад ста років, не внесена, тож зберігати її забудовник не зобов‘язаний – знесуть “по закону”.

Джерело