У Києві Печерський суд за рік притягнув до відповідальності за домашнє насилля 92 кривдника

Печерський суд Києва за 11 місяців 2024 року притягнув до адміністративної відповідальності та застосував адміністративні стягнення й заходи впливу до 92 домашніх тиранів. Засуджених до реального строку у цій статистиці немає, такі вироки – все ще рідкісна справа у наших судах. Майже завжди домашнє насилля розглядається як адміністративне правопорушення – зокрема, у Печерському суді за 2024 рік була розглянута одна справа з постановленням обвинувального вироку. 

Кількість притягнених до відповідальності кривдників у 2024 році виявилася вдвічі меншою, ніж у 2023-му, свідчить статистика, оприлюднена 12 грудня на сайті Печерського районного суду Києва https://pc.ki.court.gov.ua/sud2606/pres-centr/news/1719138/ – 92 проти 188. На жаль, це свідчить не про покращення ситуації з домашнім насиллям, а про неготовність жертв повідомляти про агресивну поведінку близьких. 

“Прагнучи швидше забути травмуючи спогади, потерпілі готові пробачити своїм кривдникам, а іноді й самі просять суд звільнити кривдників від відповідальності, жаліючи останніх. Попри це далеко не всі кривдники усвідомлюють руйнівний характер своїх протиправних дій для особистості потерпілого та за відсутності суспільного осуду й справедливого покарання повертаються до насилля. Проте жертви, мають знати, що закон захищає потерпілу особу та суспільство від домашнього насильства, а тому такі справи не можуть бути закриті у разі відмови потерпілого від своєї заяви”, – йдеться у повідомленні Печерського суду.

Щодо відповідальності, у 2024 році з 92 справ про адміністративні порушення на 73 особи було накладено штраф, який нікого не лякає, адже становить від 170 до 680 грн. 15 осіб у вигляді покаранні отримали громадські роботи на строк від 30 до 60 годин, ще четверо – адміністративний арешт на 15 діб. Крім того, судом була розглянута одна справа щодо домашнього насилля з постановленням обвинувального вироку.

Згідно з інформацією про обставини цієї справи, чоловік впродовж року вчиняв до своєї дружини психологічне, фізичне та економічне насильство – словесні образи та погрози, нецензурні висловлювання, обмеження доступу до особистих речей, фізичний вплив, удари. Вироком суду кривднику призначено покарання у вигляді пробаційного нагляду на строк 1 рік, тобто він має періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти його про зміну свого місця проживання, роботи або навчання, дотримуватися встановлених судом вимог щодо вчинення певних дій, обмеження спілкування, пересування та проведення дозвілля. Додатковий обмежувальний захід, який отримав тиран – обов’язкове проходження програми для кривдників строком на 3 місяці.

Що робити, якщо ви стали жертвою домашнього насилля

По-перше, пам’ятайте, що ви не одні. А те, що відбувається з вами – абсолютно не є нормою. “Б’є, отже любить” – це стереотип з давніх темних часів. 

У разі, якщо громадянин чи громадянка зіштовхнулися з домашнім насильством, правоохоронці просять повідомляти про ці випадки. Постраждалі або очевидці, які стали свідками такого явища, можуть звернутися:

  • до Національної поліції на лінію 102;
  • на безкоштовну національну гарячу лінію протидії домашньому насильству: 0 800 500 335 (зі стаціонарних телефонів); 116-123 (з мобільних телефонів);
  • на національну дитячу гарячу лінію: 0 800 500 225 (зі стаціонарних телефонів); 116-111 (з мобільних телефонів).

Джерело