Заощаджувати, не витрачаючи коштів: у Вишгороді на Київщині водоканал працює на сонячній станції

У Вишгороді Київської області на насосній водоканалу встановили сонячну станцію потужністю 100 кВт за механізмом ЕСКО. Гроші вклала спеціалізована енергосервісна компанія, комунальне підприємство не витратило жодної копійки, але вже змогло заощадити на альтернативному джерелі живлення. А очікувана річна генерація складає 100 тисяч кВт*годину.

Про унікальний досвід, який поступово набирає популярність в Україні, повідомляє телепроєкт “Твій дім. Практика”. Адже щоб подати воду до дімовок та відкачати каналізацію, насосам потрібні величезні обсяги електроенергії, а перебої з електропостачанням через обстріли, звісно, не сприяють стабільній роботі водоканалів. До того ж, електрика, на відміну від тарифів на водопостачання, регулярно дорожчає, і все це загалом вимагає альтернативних рішень, одним з яких є будівництво сонячних станцій. 

Спроба Вишгородського водоканалу вирішити проблему з електроенергією за їхньою допомогою виявилася вдалою. Сонячну станцію потужністю 100 кВт тут було встановлено на насосній станції, що забезпечує місто водою з підземних свердловин, при цьому власних коштів не витрачали.

“Побудували за допомогою ЕСКО-механізму, тож, всі витрати взяла на себе ЕСКО-компанія за енергосервісним договором. За перші три місяці роботи станції ми заощадили 236 тис грн, з яких за умовами договору 90% віддали інвестору, 10% залишилося нам”, – повідомили у Вишгородському МКП “Водоканал”.

ЕСКО-механізм передбачає, що сонячна станція будується за гроші спеціалізованої енергосервісної компанії. Потім більша частина коштів, що була заощаджена на електриці, йде на повернення інвестицій ЕСКО-компанії. Вона займається всіма етапами – від проєктування станції до експлуатації обладання, і бере на себе всі витрати. 

На виході замовник отримує скорочене споживання електроенергії, за яке він не платить. По закінченню договору, строк якого 12 років, все обладнання переходить у власність водоканалу. До речі, чим вище тариф на електрику, тим швидше окупається встановлене обладнання. Вишгородський водоканал за 8 років отримає сонячну станцію у власність, при цьому строк її служби – 25 років. А наступного року тут планують встановити додаткові сонячні панелі ще на 50 кВт.

ОСББ та ЖБК отримали більше можливостей для встановлення сонячних електростанцій

Як розповідав Інформатор, тепер ОСББ та ЖБК можуть розраховувати на збільшений розмір компенсації вартості використаних додаткових матеріалів у розмірі 20% від гранту на основне обладнання. Наглядова рада Фонду енергоефективності ухвалила зміни до Програми “ГрінДІМ”, спрямованої на стимулювання використання альтернативних джерел енергії у багатоквартирних будинках. Зміни роблять програму ще привабливішою для ОСББ та ЖБК, спрощуючи участь та збільшуючи фінансову підтримку.

ОСББ та ЖБК з великою площею (понад 8 тис. м2) тепер мають можливість отримати грант до 2 млн грн на встановлення потужнішої сонячної електростанції. Завдяки цьому очікується зменшення витрат на оплату електроенергії в місцях загального користування та збільшення енергонезалежності будинку. 

До того ж, тепер ОСББ та ЖБК можуть розраховувати на збільшений розмір компенсації вартості використаних додаткових матеріалів у розмірі 20% від гранту на основне обладнання. 

Також Інформатор розповідав про те, що Міносвіти доручило усім закладам освіти – як школам, так і вишам – у максимально короткі терміни встановити об’єкти сонячної генерації, простіше кажучи, сонячні батареї. Також треба придбати власне батареї, щоб забезпечити безперебійну діяльність впродовж блекаутів. Втім, київські навчальні заклади навряд чи встигнуть до кінця 2024-го: і тому є ціла низка причин.

Джерело