Захисні споруди на ПАЕС Енергоатом доручив компанії, яку раніше ловили на змові у тендері Енергоатома

Державний Енергоатом обрав цікавих підрядників для улаштування захисних споруд на АЕС. Одним з них є фірма Енергопромбуд з міста Вознесенськ Миколаївської області. Вона засвітилася на завищені вартості піску для укріплень Південноукраїнської АЕС та змові з пов’язаною компанією на тендерах Енергоатома, що помітив Антимонопольний комітет України.

У березні 2023 року відокремленим підрозділом “Енергоатома” – Південноукраїнською АЕС – було укладено угоду з фірмою ТОВ “Енергопромбуд” на улаштування тимчасових захисних споруд для ПАЕС. Це елементарний захист від уламків шахедів, він має складатися з мішків з піском та металевих сіток, які з цих мішків створюють захисні конструкції.

Роботи мали коштувати 31 млн 119 тис. 99 грн, їх мали провести до квітня, втім вони затягнулися до кінця 2023 року. Влітку 2024 року у ЗМІ з’явилася інформація, що для ПАЕС замовлять захисні споруди з мішками з піском на 20% дорожче за реальну вартість. У справу втрутилась тимчасова слідча комісія Верховної Ради. Вартість договору вдалося знизити з 31,1 млн грн до 24 млн 753 тис. 718 грн. Замовник зменшення вартості аргументував “зменшенням обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника”.

“Енергопромбуд” – це багатолітній надійний партнер “Енергоатома”, який потрапляє останнім часом у публічні скандали. У лютому 2023 року атомники уклали з “Енергопромбудом” угоду на 335 млн грн, у якій 41 млн призначався на придбання кабелів. Як виявилося, ціна кабелів була завищена у 2,6 раза, і після публічного скандалу атомники вирішили розірвати угоду. 

У 2015 році Антимонопольний комітет штрафував “Енергопромбуд” і “Юженергобуд” (обидва підприємства зараз належать сім’ї Матвія Ясеницького) за змову на тендерах “Енергоатома”. Тоді суд визнав 2 тендери, на яких виграв “Юженергобуд”, розіграними. Мова про реконструкцію комутаційного ресурсу елегазового вимикача QM Ташлицької ГАЕС за 5,99 млн грн та реконструкцію електролізної установки на енергоблоці №1 Южноукраїнської АЕС за 8,44 млн грн. Єдиними конкурентом “Юженергобуду” на цих тендерах був “Енергопромбуд”, пов’язаний з ним.

За даними аналітичної системи YouControl, ТОВ “Енергопромбуд” (“ЕПБ”) існує з 2013 року та зареєстрована у місті Вознесенськ Миколаївської області. У 2021 році участь у держзакупівлях принесла “Енергопромбуду” 20 млн грн, 2022-го – 156,6 млн, 2023-го – 456,5 млн грн, 2024-го – 24,3 млн грн. І всі ці контракти були із “Енергоатомом” або його підрозділами. 

Власники – Матвій Ясеницький та Алла Трянова, яка була кандидаткою у депутати Вознесенської райради Миколаївщини від партії “Пропозиція” у 2020 році та є топ-менеджеркою у бізнесі родини Ясеницьких. Матвій Ясеницький – засновник групи компаній, що займаються видобутком та реалізацією будівельного каменю, щебеню, піску та будівництвом об’єктів енергетики, давно співпрацює з Південноукраїнською АЕС. 

Директорка “Енергопромбуду” Тетяна Гнип у 2015 році балотувалася до Южноукраїнської (Південноукраїнської) міськради від партії “УКРОП”. У 2020 році – туди ж від партії “Пропозиція”. Але обидва рази не стала депутаткою. 

Нагадуємо, державне “Укренерго” на чолі з Володимиром Кудрицьким замовило захист від дронів та уламків ракет для 63 трансформаторів на підстанціях на понад 4,3 млрд грн: роботи почали у серпні 2023 року та не завершили досі (хоча мали закінчити на початку 2024 року). Роботи готові наразі на понад 90%. Однією з можливих причин звільнення Кудрицького з посади називали недостатню підготовленість енергетичної інфраструктури до обстрілів. А в “Енергоатомі” захист 2 рівня – від шахедів та уламків ракет (бетонні споруди) почали будувати лише у вересні 2024 року – після російського масованого обстрілу енергетичних об’єктів 26 серпня 2024 року, через який вимкнулися 3 енергоблоки на Рівненській АЕС та один на Південноукраїнській АЕС.

“Укренерго” доручило захист своїх підстанцій фірмі екс-партнера російського олігарха Мордашова, фірмі з оточення екс-нардепа та голови Федерації боксу України Володимира Продивуса, фірмі товариша Олександра Пікалова з Квартал 95. Повний перелік підрядників “Укренерго” з будівництва захисту підстанцій – читайте тут. А хто улаштує захист для Рівненської АЕС – читайте тут. Фірма-фаворит “Енергоатома” мала з досвіду лише ремонт санвузлів для податкової в Ірпені, але отримає понад 700 млн грн на будівництві елементарних захисних споруд.

Джерело