В ніч проти 14 грудня відбудеться найсильніший метеоритний дощ 2024 року. Під час метеоритного потоку Гемініди, в небі можна буде побачити до 120 метеорів на годину. Це один з найяскравіших щорічних зорепадів, породжених астероїдом Фаетон.
Унікальне космічне явище зможуть побачити й українці. Спостерігати за ним можна приблизно о другій годині ночі за умови безхмарного неба. Зазначається, що Гемініди є продуктом саме астероїда, а не комети. У Space пояснюють, що метеоритний дощ формує яскраві метеори, які пов’язані з астероїдом Фаетон.
“Гемініди вважаються одним із найкращих щорічних метеоритних дощів завдяки яскравості окремих метеорів, а також їхній частоті”, – наголошують у виданні.
Астроном NASA Білл Кук розповів, що метеорний дощ Гемініди має майже 200-річну історію. Перше задокументоване спостереження відбулося у 1833 році з річкового човна на річці Міссісіпі, США. За його словами, космічне явище не лише залишається стабільним, а й стає потужнішим. Кук пояснив, що це відбувається внаслідок дії гравітації Юпітера, яка з часом наблизила потік часток із джерела дощу (астероїда 3200 Фаетон) до Землі.
Трохи фактів про Гемініду
Найкраще метеори Гемініди можна побачити з Північної півкулі Землі, однак їх також видно і з Південної півкулі. Назву метеоритний дощ отримав на честь сузір’я, з якого виходять самі метеори. Спостерігаючи із Землі, метеорний дощ Гемініди виходить із напрямку сузір’я Близнюки, яке розташоване на північний схід від сузір’я Оріон, між сузір’ями Телець і Рак. Однак у виданні зазначають, що цього року місячне світло може завадити спостереженням за космічним явищем.
Космічні явища
З 9 по 15 грудня жителі Землі можуть побачити останній повний місяць 2024 року. У народі його ще називають Холодний Місяць або Місяць довгої ночі. Повний місяць настане в неділю, 15 грудня, об 11:01 за київським часом. Він буде в сузір’ї Тельця, в оточенні деяких із найяскравіших зірок нічного неба і планети Юпітер.
Астероїд, який може бути фрагментом Місяця, наприкінці листопада віддалився і зійшов з орбіти Землі. Міні-місяць, який обертався навколо Землі протягом останніх двох місяців залишив орбіту нашої планети, готуючись до десятирічної подорожі Сонячною системою. Вчені вважають, що об’єкт 2024 PT5 цілком імовірно є валуном, який відколовся від Місяця після удару астероїда, що утворив кратер на тому місці.