Блогерка пішла під суд за зйомки дій ТЦК: оприлюднений вирок

У Чернівцях блогерку, яка знімала дії військових ТЦК, увʼязнили на 5 років. На відео, яке було оприлюднено в інтернеті, зокрема потрапила військова частина, місцезнаходження якої можна було ідентифікувати. Жінка вже перебуває під вартою.

Про це пише Судовий репортер. Першотравневий районний суд міста Чернівці визнав жінку винною у незаконному поширенні інформації про місцезнаходження військовослужбовців в умовах воєнного стану.

Згідно з деталями справи, у червні 2023 року жінка на мобільний телефон знімала працівників поліції, військовослужбовців та інших людей поблизу приміщення ТЦК та військової служби правопорядку. На вимоги припинити не реагувала.

Далі без внесення змін до відеозапису, які б зробили неможливою ідентифікацію місця розташування, зловмисниця опублікувала відеозапис на своєму каналі в YouTube із 12,7 тисячі підписників. Станом на січень 2024 року це відео переглянули 8600 осіб. Крім того, в червні-липні 2023 року жінка поширила в TikTok два відеоролики з перебуванням військових.

Того дня поліція отримала звернення від чоловіка, 1994 р.н., що його на вулиці забрали працівники ТЦК і доставили в збірну військову частину, де незаконно утримують. Поліцейські виїздили на місце та спілкувалися з заявником.

На відео попали військовослужбовці, будівля пропускного пункту і будинки поруч. Під час зйомки обвинувачена коментувала російською мовою, називала адресу. Їй неодноразово робили зауваження, але фізичної сили не застосовували. Жінка натомість поводилася зухвало, говорила що вона журналістка, проте документів не предʼявляла.

У судовому засіданні обвинувачена не визнала вину. Пояснила, що влітку минулого року з громадськими активістами прибула рятувати знайомого, якого незаконно затримали. Вона перебувала там близько години. Зробила пару відео для свого захисту та підтримки, щоб вплинути на осіб, які викрали людину, зйомку вела через ворота.

Це було громадське місце – вулиця. На місці зйомки були різні люди у військовій формі. На її думку, там були ТЦК та СП. Про те, що в країні воєнний стан, їй відомо. Про заборону проведення зйомки їй говорили кілька разів. Каже, що знайомого утримували незаконно і вона вирішила зняти це відео для іміджу країни, виклала ці матеріали в інтернет для розголосу і підтримки. Але після порятунку знайомий їй навіть не подякував.

Жінка пояснила, що не замаскувала відео, тому що зробила запит в ЦНАПі й зʼясувалося, що за тією адресою знаходяться вісім юридичних осіб. Те, що військова частина не є в публічному доступі, не усвідомлювала. Вважає, що проявляла небайдужість на рівні громадськості. Військову частину перед собою на відео вона не бачила, їй ніхто не представлявся і не показував документи. Вона правозахисниця, активістка та журналістка, є членом громадської організації “Права людини”.

За висновком судово-психіатричної експертизи обвинувачена сьогодні страждає на психічне захворювання у формі біполярного афективного розладу, стан ремісії. Але за психічним станом здатна усвідомлювати свої дії та керувати ними.

У матеріалах справи є відомості, що жінка неодноразово вступала у конфлікти з військовослужбовцями, теж знімала відео та публікувала їх в інтернеті. Її притягали до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину і завідомо неправдивий виклик спеціальних служб.

Жінку засудили до 5 років позбавлення волі. Вона вже знаходиться під вартою.

В жінки також знайшли паспорт громадянки Румунії. Очевидно, вона має подвійне громадянство.

Жорстка робота ТЦК

Нещодавно видання The Telegraph випустило статтю про жорстку роботу ТЦК в Україні, деталі журналістам розповів військком Артем. ЗМІ пише, що мобілізація в Україні перетворилася на жорстку гру у “кішки-мишки”. Працівники ТЦК мають план, який їм слід виконати щомісяця, а тому шукають військовозобов’язаних всюди, де це лише можливо. Чоловіки, яких забирають у бусики, практично одразу проходять ВЛК. Військкоми не особливо “перебирають” тими, кого можна долучити до армії – вони забирають всіх, кого лише вдалося упіймати.

За словами Артема, щоранку після короткого інструктажу його команда вирішує, куди йти: декого відправляють у кафе, ресторани, навіть нічні клуби – туди, де можуть зустрітися молоді люди бойового віку. Далі починається важка робота. Українські військові переживають хронічну кризу живої сили, оскільки російська армія просувається найшвидшими темпами з початку війни. Зараз Вашингтон тисне на Київ, щоб той знизив вік мобілізації з 25 до 18 років, щоб компенсувати втрати на полі бою та допомогти протистояти наступу Росії. Саме виживання країни залежить від того, скільки додаткових людей команда Артема зможе відправити до окопів.

Деякі чоловіки не мають можливості повідомити рідним і друзям, де вони. Telegraph отримав непідтверджені історії в Instagram від джерел, які показують, як люди несамовито шукають когось, хто міг нещодавно спілкуватися з їхніми близькими, і додають, що вони бояться, що їх викрали ТЦК.

Джерело