Всесвітнє полювання на активи клану Асада розпочато: статки можуть оцінюватись до $12 млрд – WSJ

Після падіння режиму Башара Асада в Сирії розпочалося “всесвітнє” полювання на мільярдні активи його сім’ї, які були заховані за десятиліття правління диктатора. У The Wall Street Journal вважають, що пошуки грошей, ймовірно, будуть складними та тривалими. Зазначається, що сім’я Асада створила складну мережу інвестицій та бізнес-активів ще з часів приходу до влади Хафеза аль-Асада у 1970 році. 

У WSJ зазначили, що правозахисні юристи хочуть відстежити знаходження мільярдних активів родини Асада, щоб справедливо повернути їх сирійському народу. Колишні американські чиновники вже повідомили, що серед придбань близьких родичів диктатора є нерухомість в Росії, бутик-готелі у Відні та приватний літак у Дубаї. Ендрю Тейблер, також ексчиновник Білого дому, заявив виданню, що полювання на активи буде відбуватись на міжнародному рівні. 

“У них (родини Асада) завжди був план Б, тому зараз вони добре підготовлені до вигнання”, – заявив він. 

Башар Асад, як і його батько, активно залучав своїх родичів до приховування активів за кордоном. Точний розмір статків клану Асада невідомий, однак у виданні проаналізували звіт Держдепартаменту США за 2022 рік, в якому вказано, що активи, пов’язані з диктатором, можуть сягати від 1 до 12 млрд доларів. Статки родина отримувала через монополію та незаконну торгівлю, зокрема наркотичними речовинами. Частину коштів вони реінвестували в юрисдикціях, які не підпадали під міжнародне право.   

Окремо серед ключових осіб режиму виділяється дружина Башара, Асма аль-Асад. У виданні повідомили, що вона активно займалася фінансовими операціями сім’ї, також вона колишній банкір JPMorgan. Адвокат Тобі Кедман вважає, що правляча родина була таким же експертом у кримінальному насильстві, як і у фінансових злочинах. 

“Активи клану Асада накопичувалися десятиліттями. За даними радників та дослідницьких організацій, сім’я інвестувала у нерухомість, готелі та навіть чайну плантацію в Аргентині. Багато активів контролювалися через підставні компанії, що ускладнює їхнє відстеження”, – повідомляють у WSJ. 

Однак спроби заморозити активи клану Асада розпочалися. У виданні нагадали, що у 2019 році суд в Парижі заарештував майно, яке належало дядькові диктатора, на 90 млн євро. Зазначається, що гроші були отримані шляхом “відмивання” державних коштів. Проте повернення активів з країн по типу Росії чи Дубай вважається складнішим завданням. 

Не зважаючи на “всесвітнє” полювання за активами, деякі сирійці вже взяли справу у свої руки “по місцю”, грабуючи маєтки Асадів. Окрім маєтків, сирійці вже встигли побували в гаражі з люксовими автомобілями та творами мистецтва. 

Що відбувається в Сирії?

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що він перебуває у прямому контакті з сирійським повстанським угрупованням “Хаят Тахрір аш-Шам” (HTS) і виклав принципи постійної підтримки політичного переходу в Сирії. Виступаючи на пресконференції в йорданському місті Акаба, Блінкен сказав, що Америка та її союзники дуже зацікавлені в тому, щоб допомогти сирійському народу прокласти новий шлях.

Нещодавно стало відомо, що Кремль не планує виводити свої військові бази з Сирії після падіння режиму Асада. Однак вони відводять російський військовий контингент з півночі країни та блокпостів у Алавітських горах. Зазначається, що Росія також налагодила контакт з сирійськими повстанцями та веде переговори щодо майбутнього своїх військових баз на території держави. 

Жителі шести сіл на півдні Сирії нещодавно попросили Ізраїль приєднати до себе їхню територію та поширити свій суверенітет на їхні населені пункти. Йдеться про друзьку меншину. Люди заявили, що хочуть перебувати під ізраїльським правлінням та попросили Єрусалим не залишати села на півдні Сирії. 

Джерело