Російського правителя Володимира Путіна не запросять на саміт “Великої двадцятки” (G20), який буде проводитися у Південно-Африканській Республіці (ПАР). Причина – ордер Міжнародного кримінального суду (МКС) в Гаазі, який оголошує Путіна воєнним злочинцем та вимагає арештувати його. ПАР ратифікувала Римський статут, тому зобов’язана буде заарештувати Путіна.
Про це сказав офіційний представник президента ПАР Вінсент Магвенья, якого вже процитували російські пропагандисти. Чиновник таким чином відповів на запитання журналістів, чи планує ПАР запрошувати Путіна на саміт G20.
“Правова ситуація не змінилася із саміту БРІКС у Йоганнесбурзі. Ми ніяк не можемо вплинути на рішення МКС”, – сказав він.
Саміт G20 повинен відбутися в ПАР у Йоганнесбурзі 21-22 листопада 2025 року. Проте Путіна там не буде, як і на саміті БРІКС у серпні саме через те, що ПАР є підписантом Римського статуту, який зобов’язує країну виконувати рішення МКС. В серпні на саміті БРІКС в ПАР Путіна замінив голова МЗС РФ Сергій “Коняка” Лавров. Тому ж Лаврову довелося заміщати свого боягузливого боса на саміті G20 у Бразилії в листопаді цього року – а Путін вигадав сміховинну відмовку, щоб виправдати свою боягузливість.
Що відомо про ордер МКС на Путіна
Нагадаємо, ордер на арешт Володимира Путіна було видано Міжнародним кримінальним судом у березні 2023 року. Його підозрюють у незаконній депортації дітей з територій України, які були окуповані російською армією.
Як повідомляв тоді ще генеральний прокурор України Андрій Костін, виданий МКС ордер означає, що Путіна повинні заарештувати у будь-якій країні, куди він виїде. Якщо будь-яка влада не захоче виконувати ордер, може виникнути прецедент, при якому злочинці зможуть безкарно подорожувати світом.
Щоправда, 2 вересня Путін відвідав Монголію на запрошення президента Ухнагійна Хурелсуха, так і не опинившись під арештом. Країна аргументувала ігнорування вимог МКС залежністю від російського енергетичного імпорту. МЗС України висловило офіційний протест Монголії за відмову арештувати Володимира Путіна, заявивши, що це може вплинути на подальші двосторонні відносини.