У Київраді починається метушня через гроші: КМДА покаже проєкт Бюджету-2025 вже 28 жовтня

Бюджет Києва на 2025 рік буде представлений на розгляд постійної комісії Київради з питань бюджету, як і минулого, 2024 року, орієнтовно 17 листопада. Але вже з 28 числа почнуться консультації з депутатськими фракціями, кожна з яких пропонуватиме свої зміни до головного фінансового документу столиці. В цілому ж голосування за бюджет очікується в грудні.

Про особливості бюджетного процесу розповіла в ефірі телеканалу “Київ24” депутатка Київради від партії “Європейська Солідарність”, членкиня постійної комісії з питань бюджету Людмила Ковалевська. За її словами, КМДА, як виконавчий орган Київради, має своє бачення, але зобов’язана прислуховуватись до думки депутатів.

“Я цікавилась цим питанням, і “гаряча пора” настане трохи пізніше. Але вже з наступного тижня вже почнуться консультації з фракціями (у Київраді – Ред.), так завжди буває, коли виконавчий орган вислуховує депутатів, їхнє бачення, щоб зрозуміти, які позиції в бюджеті треба точно ставити, а де можна трохи прибрати. КМДА має своє бачення, але, оскільки голосувати нам, і відповідальність нести також нам – з нами консультуються”, – зазначила депутатка.

За словами Людмили Ковалевської, формування бюджету столиці є складним та багатоетапним процесом. Місто складає податки та збори до свого бюджету, дещо – віддає державі (як, наприклад, у випадку з “військовим” ПДФО). В самому ж бюджеті є захищені статті, а є статті “на розвиток” міста. І кожен з розпорядників бюджетних коштів (департаментів КМДА) подає бюджетні запити з тими витратами, які планують на наступний рік.

“Пропозиції в них завжди великі: більше запитаєш – більше й дадуть. Цей принцип зберігається, як і всюди в житті. Департаменти економіки й фінансів перевіряють ці пропозиції, десь щось урізають, проводять консультації з мером і першим заступником мера. Так формується проєкт”, – зазначила Ковалевська.

Після 17 листопада, каже депутатка, його вивчатиме постійна комісія Київради з питань бюджету. Досліджує на предмет врахування свого бачення, і, відповідно, пропонує деякі зміни. У підсумку проєкт бюджету, що представляють депутатам для голосування, є компромісним варіантом між баченням Київради та КМДА.

“В усьому має бути баланс і компроміс. Власне, ми намагаємося цього досягти до моменту голосування на “бюджетній” комісії. Як правило, якщо вже вона підтримала проєкт, то в залі проголосують – адже до комісії відряджаються депутати, які мають відповідні повноваження. Я, наприклад, спілкуюся зі своїми депутатами на (засіданні) фракції, кажу: “от це враховано, це – теж, а це – не враховано, тому, що…”, – пояснила членкиня комісії від “ЄС”.

“Києву не потрібен військовий бюджет”: як приймали документ 2023 року

Нагадаємо, 2023 року під час формування бюджету депутати скаржилися на нестачу коштів через те, що центральна влада вирішила перенаправити “військовий” ПДФО на потреби оборони. Так, заступник міського голови, очільник фракції “ЄС” Володимир Прокопів навіть висловився у сесійній залі про те, що Києву не потрібен “орієнтований на війну” бюджет. “Міста мають жити своїм життям”, – пояснив тоді Прокопів, спричинивши цим великий скандал поза межами Київради.

Зрештою, депутати прийняли бюджет-2024 з великим дефіцитом. Видаткова частина бюджету склала 82,3 млрд грн, в той час, як доходи складуть лише 68,85 млрд грн. На міську владу заклали більше мільярда гривень, а в 10 разів менше – на дітей.

Джерело