Верховна Рада України не змогла відкликати народного депутата Юрія Бойка з посади члена Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, національних меншин і міжнаціональних відносин. За відповідне рішення 18 грудня проголосували лише 217 депутатів із необхідних 226. Про це повідомив народний обранець Ярослав Железняк у своєму телеграм-каналі.
Попри суспільний резонанс і численні заклики, голосів для ухвалення рішення виявилося недостатньо. Юрій Бойко продовжить роботу в Комітеті Верховної Ради, що викликало хвилю обурення у соціальних мережах. Як голосували фракції:
- “Слуга Народу” – 166 голосів із загалом 218 депутатів.
- “Європейська Солідарність” – 17 голосів із 26 депутатів.
- “Батьківщина” – 7 голосів із 14.
- “Платформа за життя та мир” – 0 голосів (фракція налічує 23 депутати).
- “Голос” – 12 голосів із 20.
- “Відновлення України” – 0 голосів із 19.
- “За майбутнє” 4 голоси із 19.
- “Довіра” 4 голоси із 20.
- Позафракційні – 7 голосів із 21.
- 52 людини не при
Скандальні заяви Бойко
Колишній співголова забороненої партії ОПЗЖ та лідер депутатської групи “Платформа за життя та мир” Юрій Бойко вкотре опинився в епіцентрі політичного скандалу. Після низки заяв у TikTok, де політик звинувачував “радикалів” у руйнуванні пам’ятників, декомунізації та “гуманітарній відміні”, суспільство вибухнуло критикою.
У коментарі BBC Україна Бойко заявив, що його слова були “невірно зрозумілі”. За його словами, він проти “політики відміни”, яка, як він стверджує, розколює суспільство. Політик наполягає: “Кожен почув те, що хотів почути”, і підкреслює необхідність зберігати історію, “щоб не повторювати помилок”.
Бойко також спростував припущення, що під “радикалами” він мав на увазі чинну владу або президента Зеленського. У своєму виправданні він згадав про “значну кількість українців”, які, за його словами, нібито не підтримують гуманітарну політику, ініційовану ще за часів президента Петра Порошенка.
Скандал навколо заяв нардепа не залишився поза увагою правоохоронних органів. 17 грудня Юрій Бойко з’явився на допит до СБУ. Його запросили для пояснень щодо озвучених тез. Політик прибув до будівлі Служби безпеки у супроводі охорони, але деталей допиту поки що не розголошено.
Експерти вважають, що активність Бойка може бути пов’язана з підготовкою до майбутніх виборів. Голова Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко відзначив, що слова про “радикалів” і “мовні заборони” виглядають дивно у 2024 році, коли Україна воює з Росією. Водночас керівник Офісу президента Андрій Єрмак обмежився лише публічним доріканням.