В Албанії заборонили TikTok на рік – Reuters

Уряд Албанії повідомив про заборону застосунку TikTok щонайменше на рік, починаючи з 2025 року. Рішення прийняли через вбивство підлітка, яке відбулось у листопаді. Зазначається, що заборона додатка є частиною ширшого забезпечення безпеки в школах країни. 

Про рішення уряду Албанії стало відомо у суботу, 21 грудня. Прем’єр-міністр країни Еді Рама звинуватив соцмережі, зокрема TikTok, у сприянні насильству серед молоді у школах та за її межами. Уряд ухвалив рішення після трагічного інциденту, коли 14-річного школяра зарізав його однокласник. Місцеві албанські ЗМІ заявляли, що інцидент стався після суперечок між хлопцями в соцмережах. Також у TikTok з’явилися відео, в яких неповнолітні підтримували це жахливе вбивство. Про це повідомляє Reuters. 

“Протягом року ми повністю закриємо доступ для всіх. У Албанії не буде TikTok… Проблема сьогодні – це не наші діти. Проблема сьогодні – це ми, наша суспільна свідомість, TikTok та інші платформи, які беруть наших дітей у заручники”, – заявив Рама

У компанії TikTok заявили, що прагнуть “негайного уточнення” від уряду Албанії. Представник компанії заявив, що в TikTok не знайшли жодних доказів, що у злочинця чи жертви були акаунти в додатку. За його словами, численні звіти підтверджують, що відео, пов’язані з інцидентом, публікувалися взагалі на іншій платформі, а не в TikTok. 

У виданні зазначають, що декілька європейських країн, зокрема Франція, Німеччина та Бельгія, вже ввели обмеження серед дітей на використання соцмереж. Австралія, наприклад, в листопаді ухвалила повну заборону соцмереж для дітей до 16 років. Це відбулось у рамках правил, спрямованих проти великих технологічних компаній, повідомляє Reuters.

Напередодні стало відомо, що новообраний президент США Дональд Трамп зустрівся із Шоу Зі Чу, генеральним директором TikTok. Зустріч відбулась на тлі повідомлень про блокування платформи у Сполучених Штатах Америки. За даними джерел Financial Times, Трамп заявив, що майбутня адміністрація Білого дому розглядає можливість “зберегти” популярний додаток перед “загрозою заборони”. 

Заборона TikTok в США

Весною, а саме 20 квітня 2024 року Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає можливість заборони соцмережі TikTok. Згодом, 24 квітня, цей закон підтримав Сенат, а президент США Джозеф Байден того ж дня його підписав. У рішенні щодо документа зазначено, що сам TikTok повинен бути проданий протягом дев’яти місяців будь-якій не китайській компанії. Заборона TikTok означатиме, що застосунок більше не отримуватиме оновлень, що ускладнить його використання в міру розвитку операційних систем і з часом зробить його застарілим.

7 травня соціальна мережа TikTok, яка належить китайській компанії ByteDance, подала позов до суду в США. Вона спробувала оскаржити закон, який прийняв Конгрес та підписав президент США Джозеф Байден. Невиконання цього закону може призвести до загальнонаціональної заборони соцмережі в США. TikTok заперечує, що китайський уряд має будь-який контроль над застосунком.

Вже у липні Міністерство юстиції США виступило з заявою, у котрій наполягає на виконанні квітневого закону, згідно з яким компанія ByteDance має продати американські активи TikTok. Мін’юст вважає соцмережу TikTok серйозною загрозою національній безпеці через доступ до великих обсягів персональних даних американців. Вважається, що Китай може таємно маніпулювати інформацією, яку американці споживають через TikTok.

Джерело