Україна виступає за те, щоб повернути мільйони громадян, які виїхали від війни. Заради цього веде роботу з припинення допомоги біженцям і закриття доступу до консульських послуг для чоловіків мобілізаційного віку.
Від шести до десяти мільйонів українців опинилися за кордоном від початку повномасштабної війни. Як дізналося іспанське видання El Pais, Україна працює над їх поверненням і бажає, щоб країни ЄС припинили підтримку українських біженців, а чоловіки призовного віку втратили доступ до консульських послуг, аби змусити громадян повернутися на батьківщину. Одночасно Київ намагається зберегти зв’язок із тими, хто за новим законодавством зможе мати подвійне громадянство. Для вирішення завдання з поверненням громадян в Україну було створено Міністерство національної єдності та схвалено в першому читанні визнання подвійного громадянства, яке досі було заборонено.
Українці за кордоном, опитані виданням, заявили, що хотіли б повернутись, але поки не планують цього робити. Вони хочуть безпеки та гарантій, що війна не повториться. Стабільності в освіті та медицині, електроенергії без перебоїв. Представниця Центру Разумкова Ольга Піщуліна заявила, що повернення людей залежить від виконання певних умов, частину з яких зараз неможливо здійснити. Це стосується питання безпеки, оскільки війна триває, лунають повітряні тривоги й існують певні ризики.
Українська журналістка Олена Бабакова, яка мешкає у Варшаві, вважає, що уряд міг би заманювати громадян на батьківщину податковими пільгами, допомогою з іпотеки, освітніми стипендіями тощо. Але при цьому вважає, що це все одно матиме мінімальний ефект і продуктивніше зосередитися на тому, як залучити економічних мігрантів із третіх країн. Вона зазначила, що додатковою перешкодою для повернення є висока вартість оренди житла в Україні, як і те, що громадяни за кордоном відчувають себе “чужинцями” порівняно з тими, хто переживає війну безпосередньо в Україні.
У дослідженні Управління Верховного комісара ООН у справах біженців ООН, яке було опубліковано в листопаді, йдеться про те, що 61% біженців все ще хочуть повернутися, але тільки коли покращиться ситуація. Причинами повернення є неможливість знайти роботу, яка б відповідала їхній кваліфікації, там, де вони живуть у Європі, відсутність почуття приналежності, а також наявність в Україні престарілих батьків та інших родичів. При цьому повідомляється, що уряд України в демографічній стратегії визнає, що від 1,3 до 3,3 мільйона осіб можуть не повернутися.
Як Україна повертатиме громадян та залучатиме іноземців
Для повернення на батьківщину українці можуть скористатися зручною інформаційною платформою. Її розробила громадська організація “Повертайся додому”. Мета — допомогти людям отримати достовірну й актуальну інформацію з усіх питань, які стосуються повернення в Україну. Про це 2 грудня повідомили в Мінреінтеграції.
Міністерство освіти України ставить перед собою амбітну мету — у планах одразу після війни створити умови для повернення на навчання в українські виші понад 100 тисяч іноземних студентів. Залучення іноземців до здобування вищої освіти в Україні дасть колосальні фінансові вливання у країну — йдеться про мільярди доларів, адже лише один рік навчання студента-іноземця коштує близько десяти тисяч євро. У підсумку, іноземці стануть драйвером економіки, а поки що з вишів лише відраховують українських студентів-ухилянтів.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.