Учені з Канади довели, що метаболізм чоловіків і жінок реагує по-різному на різні продукти, які споживають під час сніданку. Автори використовували складні математичні моделі для аналізу метаболічних процесів залежно від статі. Це дослідження може стати основою для розробки персоналізованих стратегій харчування, спрямованих на поліпшення здоров’я і зниження ваги.
Дослідження двох біологів з Університету Ватерлоо в Канаді ґрунтувалося на моделях, що включають кілька органів, які описують ключові відмінності залежно від статі в метаболічних реакціях на їжу після голодування протягом декількох годин, пише Science Alert.
“Незалежно від того, чи намагаєтеся ви схуднути, підтримувати вагу або просто підтримувати рівень енергії, важливо розуміти вплив вашого раціону на обмін речовин”, – сказав фахівець з обчислювальної біології Стефані Або.
Для чоловіків ідеальний сніданок включає страви з висівок, вівсянки, рису, гречки, бобових і цільнозернового хліба. Також корисні картопля, капуста, чорнослив, банани, фініки та яблука. Водночас для жінок рекомендується сніданок, багатий на корисні жири. Оптимальні варіанти включають омлет, авокадо, рибу, горіхи, насіння, оливкову олію, оливки, кунжут, сир тофу, бобові, сало, гарбузове насіння і червону ікру. Іншими словами, це означає, що такі продукти цілком можуть бути більш придатними для підтримки високого рівня енергії, зменшення жирових відкладень і регулювання рівня цукру в крові – хоча сніданок, звісно, є лише частиною загальної картини.
“У нас часто менше дослідницьких даних про жіночий організм, ніж про чоловічий”, – додав біолог-математик Аніта Лейтон. “Створюючи математичні моделі на основі наявних у нас даних, ми можемо швидко перевіряти безліч гіпотез і коригувати експерименти способами, які були б непрактичні за участю людей”.
Модель, розроблена Або і Лейтоном, охоплювала метаболічні процеси в багатьох частинах тіла, включно з серцем, печінкою і шлунково-кишковим трактом, а також у скелетних м’язах і жировій тканині (або жирі). Також було включено велику кількість метаболітів (продуктів метаболізму), включно з глюкозою, глікогеном, інсуліном і вільними жирними кислотами (або FFA). Ці метаболіти відстежувалися під час їжі та голодування.
Ключовими висновками дослідження стали різні способи, якими чоловіки та жінки розщеплюють жири для отримання енергії після їди, що потім впливає на вибір харчових продуктів, які доповнюють, а не заважають цим метаболічним процесам.
“Оскільки у жінок у середньому більше жиру, ніж у чоловіків, можна було б подумати, що вони спалюють менше жиру для отримання енергії, але це не так”, – пояснив Лейтон. “Результати моделі показують, що жінки запасають більше жиру одразу після їжі, але також спалюють більше жиру під час голодування“.
На думку групи, біологічний процес, відомий як цикл ТГ-СЖК, може бути відповідальним за ці відмінності у використанні енергії та накопиченні жиру. Це заслуговує на подальше вивчення в майбутніх дослідженнях.
“Спосіб життя відіграє важливу роль у загальному стані нашого здоров’я”, – сказав Або. “Ми живемо напруженим життям, тому важливо розуміти, як, здавалося б, незначні рішення, наприклад, що з’їсти на сніданок, можуть вплинути на наше здоров’я і рівень енергії”.