Відсьогодні українці мають заплатити за в’їзд до країн Шенгену: скільки це коштуватиме

З 1 січня почала діяти ETIAS – електронна система дозволів, що здійснює реєстрацію та контроль за пересуванням у межах Шенгенської зони. Вона стосується громадян тих країн, із якими Євросоюз має угоду про безвізовий режим, у тому числі українців. Тепер українцям потрібно буде отримувати дозволи на в’їзд до ЄС після заповнення онлайн-анкети та сплати спеціального збору у 7 євро. Дозвіл буде дійсний впродовж трьох років і дозволить багаторазово в’їжджати до країн ЄС без повторних оплат.

Про впровадження європейську систему інформації та авторизації для подорожей (European Travel Information and Authorisation System) ETIAS стало відомо ще у 2016 році. Всі ці роки її готували та законодавчо обґрунтовували. А з початку 2025 року нова система замінить традиційний паспортний контроль з проставлянням штампів. Процес реєстрації українців та інших мандрівників тепер нагадуватиме термінали самообслуговування, подібні до тих, які вже використовуються в аеропортах для перевірки посадкових талонів.

Для отримання ETIAS потрібно виконати такі кроки:

  • Заповнити онлайн-анкету на офіційному сайті або в додатку ETIAS.
  • Сплатити збір у розмірі 7 євро.
  • Дочекатися підтвердження заявки.
  • Отримати електронний лист із дозволом.
  • Перевірити коректність особистих даних, оскільки помилки можуть стати причиною відмови на кордоні.

Дозвіл буде дійсний протягом трьох років або до завершення терміну дії вашого закордонного паспорта. У разі заміни паспорта потрібно буде отримати новий дозвіл. І хоча штампів в паспорті більше не буде, отримання електронного дозволу не означає продовження терміну перебування в ЄС. Як і раніше, українці можуть проживати в європейських країнах, згідно правилам безвізу, до 90 днів протягом 180-денного періоду.

З 10 листопада ЄС запровадив нову автоматизовану систему реєстрації в’їзду та виїзду на зовнішніх кордонах Шенгенської зони, яка об’єднує 30 європейських країн, і до якої з 1 січня приєдналися Болгарія та Румунія. І це частина загальних змін до правил подорожей до ЄС для громадян інших країн. Рішення про запровадження цих змін ЄС ухвалив ще у 2016 році.

Джерело