Поліція попередньо встановила особу водія кібертрака Tesla, який вибухнув 1 січня біля готелю “Трамп” та став ще одним предметом злочину у серії новорічних терактів в США. Відповідальним за вибух вважають діючого спецназівця, який виїжджав у відрядження в Афганістан та Україну, мав досвід роботи з вибухівкою. Оскільки водій загинув ще до пожежі у автомобілі, вистреливши собі у голову, то будуть проведені додаткові експертизи, щоб підтвердити особистість та з’ясувати мотиви. Не виключено, що розслідування буде проводитись в координації зі слідчими з Нового Орлеану, де у новорічну ніч автівка під керуванням іншого військового армії США, в’їхала в натовп.
З посиланням на джерела CNN пише, що водієм кібер-трака Tesla був Метью Алан Лівелсбергер, діючий військовий армії США. За словами джерел, Лівелсбергер був старшим сержантом армійських сил спеціального призначення, старшим солдатом рядового складу. Він проходив військову службу в Німеччині у складі 10-ї групи спеціального призначення, але під час інциденту перебував у відпустці.
Армія США підтвердила, що Лівелсбергер перебував у відпустці на момент вибуху, але не уточнила, що саме він загинув у Вегасі. Американський спецназ, відомий як “зелені берети”, позиціонує себе як елітний бойовий підрозділ, що спеціалізується на партизанській війні і нетрадиційній тактиці за кордоном. Він служив в армії з 2006 року, просуваючись по службі, маючи за плечима довгу кар’єру закордонних відряджень, двічі був у Афганістані, а також служив в Україні, Таджикистані, Грузії та Конго, повідомили в армії.
Шериф Лас-Вегаса Кевін МакМахілл заявив у четвер на прес-конференції, що водій вистрілив собі в голову перед вибухом. На прес-конференції вони показали фотографію Лівелсбергера і назвали його ім’я. МакМахілл сказав, що влада не ідентифікує Лівелсбергера як особу, знайдену всередині кібер-вантажівки, оскільки тіло було спалене до невпізнання. Щоб підтвердити його особу, будуть проводитися тести ДНК. За словами МакМахілла, влада впевнена, що це та сама людина, оскільки тіло в машині мало два татуювання – на животі та руці, які впізнала Дружина Лівелсбергера. У квітні минулого року вона народила Лівелсбергеру дитину.
Спенсер Еванс, спеціальний агент, відповідальний за відділ ФБР у Лас-Вегасі, сказав, що мотив водія залишається незрозумілим, і владі не відомо про будь-який зв’язок з будь-якими терористичними організаціями по всьому світу.
Член сім’ї і колишній армійський колега описали Лівелсбергера як досвідченого ветерана бойових дій, чий досвід роботи з вибухівкою суперечить безсилій атаці, яка частково спиралася на феєрверки. За їх словами, Лівелсбергер був патріотом своєї країни та прихильником новообраного президента. Лівелсбергер не був пов’язаний з жодною політичною партією, згідно з базою даних реєстрації виборців Державного секретаря штату Колорадо.
Товариш по службі, який служив з Лівелсбергером в Афганістані, сказав, що основним завданням їхньої місії було знищення мережі пов’язаних з Талібаном сил, які підривали заміновані автомобілі в Кабулі і його околицях, намагаючись дестабілізувати уряд. Також він мав досвід роботи у сфері зв’язку, інформаційних технологій і тактичних безпілотних літальних апаратів.
Як розгортався інцидент
За словами МакМахілла, кібертрак був орендований 28 грудня в Денвері і зробив зупинки на кількох зарядних станціях Tesla в Колорадо, Нью-Мексико, Арізоні та Неваді, перш ніж в’їхати в Лас-Вегас рано вранці в новорічну ніч.
О 7:29 ранку авто в’їхало в Лас-Вегас, а потім прибуло до готелю “Трамп”. Там за допомогою дистанційного пристрою, керованого водієм, були підірвані феєрверки, бензобаки і паливо для кемпінгу в кузові автомобіля. Відео з камер спостереження зафіксувало момент вибуху, який класифікували як теракт. На відповідних відеозаписах у соціальних мережах видно, що автомобіль затягнуло димом, а його заливають водою.
Схожість з терактом у Новому Орлеані
Вибух кібертрака має схожі риси з нападом у Новому Орлеані, що стався 1 січня. Тоді водій з американським військовим минулим врізався на орендованому пікапі в натовп, що святкував Новий рік на Бурбон-стріт, в результаті чого загинуло 14 людей. В обох випадках об’єктом нападу була символічна мета на Новий рік, автівки орендували через сайт Turo, обидві підозрювані мають військове минуле. Влада заявила, що розслідує можливі зв’язки між цими двома нападами, але неодноразово називала вибух у Вегасі ізольованим інцидентом.
Чоловік, який був убитий у перестрілці з поліцією після нападу, був ідентифікований як ветеран армії з Техасу і мав прапор ІДІЛ у своєму транспортному засобі. За словами влади, на відео, знятих до нападу, він заявив, що приєднався до терористичного угруповання.
Обидва чоловіки були дислоковані у Форт Ліберті в Північній Кароліні, раніше відомому як Форт Брегг, але немає жодних записів про те, що вони служили в одному підрозділі або в одні й ті ж роки. Чоловіки також служили в Афганістані в 2009 році, але в різних провінціях та частинах.