Заходи з енергостійкості, які активно впроваджують київські ОСББ, можливі завдяки програмам з підвищення енергоефективності, як компенсують витрати мешканців. Наразі їх існує декілька, при цьому різні програми можуть використовувати різні категорії. Втім, у співфінансуванні таких заходів з початком 2025 року відбулися деякі зміни, і не на користь співвласників багатоквартирних будинків.
Про це повідомила пресслужба Фонду енергоефективності, який частково відшкодовує витрати на заходи з енергоефективності в багатоквартирних будинках. Зокрема, завдяки участі у програмі “Енергодім” ОСББ отримають до 60-70% компенсації на витрати на енергомодернізацію будинку. Як повідомляють у Фонді, згідно з новими рішеннями, термін подачі заявок для участі у цій програмі продовжено до 31 грудня 2025 року, проте є зміни щодо авансу, який раніше ОСББ отримувало ще до закінчення робіт з модернізації будинку.
“Нині усі заявки, отримані з 1 січня 2025 року, будуть розглядатися виключно за умовами, що передбачають надання фінансування за фактом виконання робіт. ОСББ, які зацікавлені в участі у Програмі, мають врахувати ці нововведення та скористатися можливістю отримати фінансування для модернізації своїх будинків”, – попереджають у Фонді енергоефективності.
Щодо інших змін у реалізації програм, вони передусім стосуються мешканців Київської області, які активно долучаються до Програми «ВідновиДІМ». За її допомогою фінансуються будівельні роботи з відновлення житлових будинків, де є ОСББ, пошкоджених внаслідок війни. Учасникам програми надають грант у розмірі 100% вартості матеріалів і робіт. Але тим, хто тільки планує взяти участь, потрібно поквапитися.
“На жаль, в умовах продовження військової агресії з боку рф, а також подальшого руйнування житлової інфраструктури, кількість учасників Програми стабільно зростає. Як результат – наразі ми стикаємося зі значним зменшенням залишку коштів, виділених на Програму “ВідновиДІМ”. Щоб усі зацікавлені сторони мали доступ до цієї інформації, на нашому офіційному сайті встановлено спеціальний лічильник, який відображає реальний залишок коштів на фінансування Програми. Ми закликаємо всіх, хто планує подати заявку на участь, зробити це якомога швидше, але головне – якісно підготувати документи”, – зазначають у Фонді енергоефективності.
Тим, хто вже подав заявки та отримав схвалення, можна не хвилюватися. Кожна така заявка має зарезервоване фінансування, тому ці проєкти у безпеці. У Фонді обіцяють знайти додаткове фінансування, аби програма працювала якомога довше, але гарантій, звісно, наразі ніхто не дає.
ОСББ та ЖБК отримали більше можливостей для встановлення сонячних електростанцій
Як розповідав Інформатор, тепер ОСББ та ЖБК можуть розраховувати на збільшений розмір компенсації вартості використаних додаткових матеріалів у розмірі 20% від гранту на основне обладнання. Наглядова рада Фонду енергоефективності ухвалила зміни до Програми “ГрінДІМ”, спрямованої на стимулювання використання альтернативних джерел енергії у багатоквартирних будинках. Зміни роблять програму ще привабливішою для ОСББ та ЖБК, спрощуючи участь та збільшуючи фінансову підтримку.
ОСББ та ЖБК з великою площею (понад 8 тис. м2) тепер мають можливість отримати грант до 2 млн грн на встановлення потужнішої сонячної електростанції. Завдяки цьому очікується зменшення витрат на оплату електроенергії в місцях загального користування та збільшення енергонезалежності будинку.
До того ж тепер ОСББ та ЖБК можуть розраховувати на збільшений розмір компенсації вартості використаних додаткових матеріалів у розмірі 20% від гранту на основне обладнання.
Також Інформатор розповідав про те, що Міносвіти доручило усім закладам освіти – як школам, так і вишам – у максимально короткі терміни встановити об’єкти сонячної генерації, простіше кажучи, сонячні батареї. Також треба придбати власне батареї, щоб забезпечити безперебійну діяльність впродовж блекаутів. Втім, київські навчальні заклади навряд чи встигнуть до кінця 2024-го: і тому є ціла низка причин.