Нацполіція почала розслідування з приводу можливої розтрати й привласнення бюджетних коштів посадовцями КП “Київтеплоенерго” на капремонті обладнання ТЕЦ-6 у столиці. Історія з підрядником, обраним комунальниками, доволі заплутана: власник компанії раніше мав прямий стосунок до землі, на якій стоїть “маєток із бункером” Віталія Кличка у селі Лютіж під Києвом. А сама компанія, кажуть правоохоронці, стала підрядником навіть до проведення тендеру – чи варто дивуватись, що суми, виділені на ремонт обладнання, були завищеними. Та у слідстві є ще один епізод, який пов’язаний вже із порушенням державної безпеки.
Коригували кошторис, а обладнання закупали у Білорусі
Деталі слідства, викладені у судових документах стосовно кримінального провадження, відкритого Нацполіцією з приводу діяльності київських “тепловиків”, дослідило видання “КиївВлада”. Так, ГУ Нацполіції у Києві веде слідство вже понад рік, з 3 січня 2024-го, а фігурантам справи попередньо інкримінують злочин, передбачений ч. 4 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата майна). Йдеться про договір на виконання капремонту відкритого розподільчого пристрою на 110 та 330 кВ, що на столичній ТЕЦ-6.
Загальна вартість цих робіт мала скласти 451,4 млн гривень. Станом на грудень-2024 компанія-підрядник ТОВ “Екніс-Інжиніринг” отримала з бюджету Києва 371,1 млн грн, і роботи ще тривають. За даними слідства, посадовці КП “Київтеплоенерго” обрали підрядника заздалегідь, ще й відхилили вигідніші пропозиції від інших учасників торгів. Також тепловики контролювали усі етапи із підготовки техдокументації та специфікації закупівель “…для коригування кошторису” (тобто, аби на закупівлях можна було заробити). Самі ж бюджетні кошти, стверджує слідство, учасники схеми конвертували у готівку, аби розподілити “між учасниками злочинної групи”.
Є також епізод, на який можуть звернути увагу вже українські спецслужби. Справа в тому, що підрядник, ТОВ “Екніс-Інжиніринг”, закупив деяке обладнання і матеріали для ремонту в Білорусі. У Нацполіції кажуть: посадовці компанії “усвідомлювали”, що існує заборона на ввезення і використання в Україні будь-яких товарів з Росії та Білорусі.
Власник компанії-підрядника продав Кличкові його будинок
Саме з цим провадженням і були пов’язані обшуки, що проводилися поліцією на території ТЕЦ-6, про які вже писав Інформатор, а також у офісах ТОВ “Екніс-Інжиніринг” у листопаді-грудні 2024-го. А вже ближче до Новорічних свят Голосіївський райсуд Києва наклав на усю документацію арешт, аби зберегти, як речдоки у справі. Втім, в усій “справі енергетиків” є і ще один, несподіваний, кульбіт.
Виявилося, що кінцевим бенефіціаром компанії-підрядника, ТОВ “Екніс-Інжиніринг”, є киянин Олександр Янович. Він же у 2003-2007 роках разом з двома іншими бізнесменами був співзасновником ТОВ “Вишгородлісбуд” – компанії, на яку була оформлена (або й досі оформлена) земля під заміським будинком мера Києва Віталія Кличка у селі Лютеж Вишгородського району Київської області. Прикметно, що нині на сайті YouControl серед бенефіціарів “Вишгородлісбуду” значиться і ще один – значно більш відомий – киянин. Його звати Володимир Кличко, щоправда, чи є він “киянином”, можна поставити під сумнів – у документі в якості адреси Кличка-молодшого вказана набережна Жан-Шарль Рей у Монако.
Цікаво, що маєток міського голови не має права займати прибережну зону – він порушує вимоги Водного та Земельного кодексів. Втім, коли журналісти розпитували мера Києва про нерухомість, він зазначав, що, коли купував її, “там уже все було” – відтак, порушення скоїло якраз ТОВ “Вишгородлісбуд”.
Обшуки на київських ТЕЦ проводять щороку, а КМДА кожного разу реагує гучними заявами
Нагадаємо, Інформатор писав про те, що 22 листопада 2024-го, міська влада у Києві виступила з гучною, та досить дивною, заявою про нібито тиск з боку Нацполіції. Її суть зводиться до наступного: правоохоронці заважають ремонтувати пошкоджене під час обстрілів обладнання своїми розслідуваннями. А ще – забирають важливу проєктну документацію, що стосується захисту об’єктів, і навіть… приводять на ТЕЦ “сторонніх осіб”, хоча доступ до таких об’єктів обмежений законодавчо під час воєнного стану.
Також зазначимо, що обшуки на київських ТЕЦ проводилися і раніше. Зокрема, у жовтні 2023 року до однієї з ТЕЦ столиці завітали співробітники ДБР. КМДА тоді нагадала, що ТЕЦ знаходяться в управлінні КП “Київтеплоенерго”, і відноситься до об’єктів критичної інфраструктури. А слідчі буцімто “намагалися зайти на режимні енергетичні об’єкти”, доступ до яких в умовах воєнного стану обмежений.