Майбутній президент США Дональд Трамп перед Різдвом оголосив, що Гренландія має бути приєднана до Сполучених Штатів. У вівторок він додав, що не хоче виключати використання військової сили для того, щоб узяти Гренландію і Панамський канал під контроль США. На перший погляд ці заяви – повна нісенітниця, або ще гірше – підготовка до військового вторгнення на суверенну територію. Але якщо мислити максимально глобально, ці заяви можна пояснити з точки зору військової логіки в можливому протистоянні за новий світоустрій не тільки на землі, а й у космосі. Інтерес Трампа до Гренландії можуть пояснити три масштабні причини.
Економічний аспект: Гренландія і морське дно навколо неї багата на рідкоземельні елементи, які приваблюють Трампа
Ринок рідкоземельних матеріалів нині майже повністю перебуває в руках Китаю. Як розповів CNN професор геополітики Клаус Доддс із британського Королівського університету Голловей, Гренландія може це змінити, оскільки володіє величезними природними ресурсами. Найбільший острів у світі здебільшого покритий льодом, але під шаром льоду лежать, крім іншого, цінні земні метали. Австралійська гірничодобувна компанія Energy Transition Minerals підрахувала, що Гренландія має одне з найбільших у світі родовищ урану та інших рідкоземельних металів. Компанія, раніше відома як Greenland Minerals, планувала побудувати шахту в південній частині острова. Проєкт призвів до політичної кризи 2021 року і відтоді не просунувся.
Рідкоземельні метали необхідні, наприклад, для виробництва інтелектуальних пристроїв і електромобілів. Їхній ринок наразі майже повністю перебуває в руках Китаю.
У Гренландії також є запаси нафти і газу. За оцінками, розмір запасів нафти становитиме близько 18 мільярдів барелів. Гренландія вирішила припинити розвідку нафти 2021 року через кліматичні причини.
Новий стратегічний курс: Гренландія може стати не тільки військовою, а й найбільшою торговою морською базою
Танення льодів через зміну клімату відкриває морські шляхи для комерційних і військових цілей. Арктичний регіон зараз становить інтерес для всіх великих держав.
Заяви Трампа про Гренландію відображають його мислення «Америка насамперед». У Гренландії сходяться військові і, насамперед, економічні інтереси США. Загалом це перегони між великими державами, які пов’язані не лише з природними ресурсами, а й зі змінами, спричиненими глобальним потеплінням. Якщо Північно-Східний коридор і Північно-Західний коридор об’єднаються, відкриється швидший шлях зі США на ринки Європи та Азії. Через це активність США в арктичних регіонах зросла.
У США є діюча космічна і військова база Туле, або Пітуффік, у Гренландії. Це найпівнічніша база Космічних сил і Збройних сил США.
Настрої: Трамп, можливо, намагається скористатися зростаючим прагненням Гренландії до незалежності
Останніми роками Гренландія дистанціювалася від Данії. Зусилля з досягнення незалежності посилилися. У Гренландії постійною темою політики є відносини острова з Данією, яка зберігає контроль над автономією.
“Настав час вирватися з кайданів колоніалізму”, – сказав прем’єр-міністр острова Муте Буруп Егеде у своєму новорічному привітанні.
Гренландці можуть проголосувати за незалежність уже цього року. Прем’єр-міністр Егеде натякнув, що голосування відбудеться, якщо він переможе на виборах. І Трамп може спробувати скористатися зростаючою підтримкою незалежності. Однак політичне керівництво Гренландії не бажає, щоб острів перейшов з-під впливу Данії в обійми США.
За словами прем’єр-міністра Егеде, США та інші іноземні держави виявляють дедалі більший інтерес до Гренландії. Однак у своєму виступі він наголосив, що Гренландія не продається ні зараз, ні в майбутньому. У політиків Гренландії є бажання підійти до стосунків зі США напряму як із незалежною державою і без Данії.
Про практичні зв’язки свідчить той факт, що в Нууку відкрито новий міжнародний аеропорт, куди вперше прибувають комерційні рейси зі США. Аеропорт, який планується побудувати в ще одній агломерації, Ллуллісате, також збільшує можливості туризму.
Так чи інакше, наміри Трампа щодо Гренландії вже вийшли за межі політичних заяв та перейшли до встановлення прямих контактів. Поки що їх шукає син Трампа – учора, 7 січня, він відвідав острів, як було заявлено з туристичною метою. Сказав, що зніматиме контент для подкасту, який потім покажуть в Америці.