Припинення транзиту російського газу через територію України стало однією з найбільш витратних поразок Москви. Такий крок Києва позбавить росіян $6,5 млрд доходів. Водночас у США прагнуть збільшити енергопостачання у країни ЄС, щоб зробити Європу менш залежної від російських енергоресурсів.
Про те, що заборона транзиту газу боляче вдарить по РФ, повідомив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі, повідомляє Укрінформ.
Як відомо, Україна припинила транзит російського природного газу через свою територію ще 1 січня 2025 року. Київ неодноразово попереджав, що не буде продовжувати угоду після її завершення наприкінці 2024 року, оскільки не хоче фінансувати загарбницьку війну РФ.
За словами Кірбі, такий крок Києва позбавить Росію близько $6,5 мільярда щорічного доходу від продажу газу до Європи. Він також додав, що США намагаються завдати Росії економічних втрат через санкції та експортні обмеження.
Тим часом Вашингтон прагне збільшити енергопостачання до Європи, зокрема постачання зрідженого природного газу (LNG). Згідно з Кірбі, наразі 50% імпорту LNG в Європу припадає на США.
Речник зазначив, що 25 років тому, коли правитель Росії Володимир Путін прийшов до влади, через Україну до Європи транспортувалося понад 130 мільярдів кубометрів газу. Водночас зараз цей показник дорівнює нулю.
Зупинка транзиту російського газу
Після припинення Україною транспортування російського газу через свою територію ціни на газ у Європі зросли на 4,3% до майже 51 євро за мегават-годину. Це зростання стало найвищим із жовтня 2023 року та припало на період прогнозованих морозів у більшості країн Європи.
Припинення транзиту також збіглося з масштабним відключенням газу в російсько-окупованому регіоні Придністров’я в Молдові, який залежав від транзиту через Україну, повідомляє його газопостачальник “Тираспольтрансгаз-Придністров’я”.
Російський державний енергетичний гігант “Газпром” стверджує, що припинення постачання газу до Молдови було спричинене нібито несплаченим боргом Кишинева, а не проблемами з транзитом.