У Києві вибухнув черговий скандал через письменника Михайла Булгакова, який був визнаний символом російської імперської політики експертною комісією Українського інституту національної пам’яті. Цього разу причиною для осуду стало рішення Музею Києва перевидати фотоальбом “Київ Михайла Булгакова” (видання 1993 року) коштом міського бюджету. Зрештою, друк скасували, а директорка музею отримала ще й хвилю хейту у соцмережах.
Скандал зчинився після того, як про перевидання фотоальбому написала у Facebook депутатка Київради Ксенія Семенова. Вона довідалась про те, що Музей Києва планує акцію та підняла питання про раціональність такої витрати бюджетних коштів.
“Десятки українських письменників жили і творили у Києві. Любили це місто і описали кожну вуличку. При цьому є один, який у росіян вважається каноном для нас, братів менших. Главний кієвскай пісатєль – Булгаков. А комунальний, муніципальний музей Києва замість зривати цей наратив, замість того, щоб долати пропаганду і показувати Київ через творчість українських письменників тягне цю радість до рота знову і знову”, – пошпетила Семенова музейників у своєму дописі.
Депутатка додала, що видання, яке запланували до друку, не буде ані дослідженням творчості письменника (“справедливим”, – додала вона), ані описом історії про те, як письменник взагалі з’явився у Києві. А мало б стати, на думку Семенової, “агіткою” із романтизацією російської оптики щодо української столиці.
“Я пам’ятаю як Трубіцин, депутат, той що втік в Ізраїль, розказував мені, як він буде робити пишні фестивалі Булгакова в Києві і музей перейменують тілько через його труп. Ну а потім втік з України”, – додала Семенова.
Пояснення про те, чому Музей Києва вирішив перевидати саме це видання, ще й саме про цього письменника директорка установи, Діана Попова, надала у коментарі під дописом лепутатки. Каже: агітувати за Булгакова жодним чином не збиралася. Втім, письменник був і є киянином – і не зважати на це не можна.
“Я абсолютно чітко відчуваю дух часу і не підтримую глорифікацію Булгакова як імпеського персонажа. Але він був, є і залишиться видатним киянином для мене і для багатьох поціновувачів його літературного таланту в усьому світі”, – зазначила Попова.
Треба сказати, що позицію директорки музею користувачі Facebook не сприйняли. Так, сама депутатка Семенова не вважає, що у світі є “поціновувачі Булгакова” – це маніпуляція, бо самий лише роман “Майстер і Маргарита” був перекладений на десятки мов (лише англійською його перекладали 7 разів, китайською навіть більше – 8). Крім того, дехто почав закидати, що в Булгакова, буцімто, “немає літературного таланту”, а музей чомусь “не хоче випускати (книжки) авторів Розстріляного відродження”.
Зрештою, перевидання фотоальбому таки скасували. Як повідомила Ксенія Семенова, підтвердження цьому надала її колега, Вікторія Муха, що очолює постійну комісію Київради з питань культури, туризму та інформполітики.
Кожен другий з читачів Інформатора просив би лишити письменника в спокої – результати опитування
Нагадаємо, у жовтні 2024 року Інформатор писав, що пам’ятник Михайлові Булгакову таки приберуть з Андріївського узвозу. За це проголосувала робоча група Київради з питань декомунізації. Крім цього, вирішено питання про демонтаж ще двох пам’ятників – поетесі Анні Ахматовій та композиторові, засновнику класичної російської музики Михайлові Глінці з Міського саду.
Також ми досліджували думку з приводу письменника серед читачів сайту Інформатор. Так, кожен другий з наших респондентів просив лишити Михайла Булгакова в спокої, і лише чверть із опитаних вимагала прибрати усі згадки про письменника з вулиць міста, включно з музеєм.