Аварія танкерів РФ в Чорному морі: в ЗСУ відповіли, чи досягне мазут із Криму узбережжя Одеси

Внаслідок аварії двох російських танкерів у Керченській протоці у грудні 2024 року екологічна катастрофа набула значно більших масштабів, ніж заявляли офіційні джерела. В Чорне море потрапила значна кількість мазуту, десь біля 5 тисяч тонн. Це створило реальну загрозу для узбережжя Одещини, попереджають експерти.

Про це повідомив речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук в етері каналу “Київ 24”. Він зазначив, що Одеса залишається єдиним великим морським курортом України, доступним для тих, хто не має можливості виїхати за кордон. Однак є ризик, що мазут таки досягне цього узбережжя.

“Хотілося б сподіватися, що мазут не досягне Одеси. Але якщо поглянути на карту морських течій, прогнози не виглядають оптимістично” – зауважив речник ВМС.

За його словами, течія, яка рухається проти годинникової стрілки вздовж узбережжя України, може доставити забруднюючі речовини навіть до берегів Румунії та Болгарії. Водночас уже надійшли повідомлення про сліди мазуту на узбережжі Туреччини та Грузії.

Плетенчук також підкреслив, що Росія не припиняє використовувати танкери для транспортування нафти, яка залишається ключовим джерелом фінансування її військової агресії. До того ж у Національному природному парку “Тузлівські лимани” в Одеській області вже виявили птахів, частково забруднених мазутом, що свідчить про масштаби проблеми.

Масштаби забруднення

Губернатор Краснодарського краю Веніамін Кондратьєв повідомив, що на дні Чорного моря осіло близько 5 тисяч тонн мазуту, який утворив застиглу, желеподібну масу. Попередні дані російського Мінтрансу свідчили про витік 2,4 тисяч тонн мазуту із 9,2 тисяч, які перевозили танкери “Волгонафта-239” і “Волгонафта-212”. Однак реальні масштаби виявилися набагато серйознішими. Забруднення було зафіксовано на узбережжях окупованих територій Криму – в районах Ялти, Керчі, Євпаторії, Сак, Чорноморського та Ленінського районів.

У відповідь на витік нафтопродуктів із танкерів було вжито заходів з очищення узбережжя. На території Краснодарського краю, зокрема в Анапі та Темрюкському районі, вивезли близько 155 тисяч тонн мазутного піску. В окупованому Криму зібрали 43,5 тисячі тонн забрудненого ґрунту, а також очистили 19,1 тисяч м² акваторії.

10 січня під час огляду одного з танкерів “Волгонафта-239” виявили додатковий витік, що охоплював площу близько 2,8 тисячі м². Нафта дісталася не лише узбережжя Чорного моря, а й Азовського: у районі окупованого Бердянська забруднена ділянка простяглася на 14,5 км.

Джерело