Хоча б шматочок: у Київраді порятують невелику частину Протасового Яру від зазіхань Геннадія Корбана

На сайті Київради 13 січня було зареєстровано два проєкти рішень щодо Протасового Яру. За право відпочивати у зеленій зоні Солом’янського району кияни борються з 2007 року, коли Київрада перевела цю зону до території житлової та громадської забудови. Нині, після низки скандалів і судів з орендарями землі, Київрада намагається змінити її цільове призначення для збереження заказників – зокрема, йдеться про ласий шматок території, яку отримала в суборенду компанія Генадія Корбана. 

Згідно з першим проєктом, поданим Департаментом земельних ресурсів, депутатам Київради пропонується прийняти рішення щодо надання “Київзеленбуду” у постійне користування земельну ділянку площею 2,78 га на вул. Амосова у Солом’янському районі. При цьому передбачається, що її цільове призначення буде змінено: з існуючого “для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови” до проєктного “для збереження та використання заказників, зокрема, для обслуговування та експлуатації парку відпочинку “Протасів Яр”. Має змінитися і категорія – з земель житлової та громадської забудови на землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.

Те саме стосується й іншого проєкту, різниця лише у площі ділянки, яка також розташована на вул. Амосова і займає 0,05 га. Як йдеться у пояснювальній записці, обидві ділянки ще у 2007 році були надані в оренду ТОВ “Бора”, по одній термін дії договору закінчився ще у 2012-му, по іншій – у 2022-му. У проєкті зазначено, що рішення Київської міської ради про поновлення договору оренди не приймалось. А відповідно до листа Міністерства культури та інформаційної політики України від 27.10.2024 обидві ділянки розташовані в Центральному історичному ареалі Києва та в зоні охорони ландшафту.

Цікаво, що ТОВ “Бора”, яке у Київраді планують позбавити будь-яких прав на 2,8 га охоронної зеленої зони у Солом’янському районі, 2018 року передало землю за договором суборенди іншому суб’єкту господарювання. Він і був заціквалений у цій землі, та будівництві житлового комплексу на схилах Протасового Яру: це ТОВ “Дайтона Груп”, яке належить дніпровському бізнесмену, екснардепу від “УКРОПу” Генадію Корбану, який нині позбавлений українського громадянства і перебуває за кордоном. 

Тепер справа за депутатами, які мають прийняти рішення після того, як ці проєкти розглянуть комісії з питань архітектури та земельних відносин, екологічної політики, збереження та захисту культурної спадщини. У разі схвалення хоча б частка Протасового Яру зможе вважатися вільною від зазіхань забудовника. Але, враховуючи, що на його території продано понад 16 га землі, поки це має вигляд краплі в морі.

Забудовник Корбан навіть з-за кордону подав у суд через Протасів Яр

Як повідомляв Інформатор, наприкінці 2024 року бізнесмен з Дніпра Геннадій Корбан подав судовий позов проти журналіста Юрія Макарова та редакції журналу “Український тиждень”. Він просить спростувати публікацію медійника, у якій той пригадав обставини історії 5-річної давнини – про погрози з боку Корбана на адресу київського активіста та військового Романа Ратушного, що загинув на фронті. 

Історія мала місце ще у 2018-2019 роках, коли відомий столичний активіст Роман Ратушний спочатку очолив громадську ініціативу “Захистимо Протасів Яр”, а згодом – і створив однойменну громадську організацію. Тоді ТОВ “Дайтона Груп” з Дніпра отримало в суборенду під будівництво найкращий шматок території Протасового Яру, де планувало звести у зеленій зоні, на схилі три 40-поверхові будівлі. Ратушний встановив, що до забудовника причетний бізнесмен Геннадій Корбан, який, до речі, свою причетність до компанії заперечував.Згодом Роман скаржився, що його залякують фізичною розправою, і навіть деякий час переховувався, бо побоювався за своє життя.

Як розвивалися події навколо Протасового Яру

Інформатор розповідав, що конфлікт навколо Протасового Яру був спровокований ще попереднім керівництвом Києва – а саме “молодою командою” мера Леоніда Черновецького. Справа про забудову парку тягнеться з 2007 року, коли Київрада перевела цю зону до території житлової та громадської забудови.

2018 року Роман Ратушний заснував ініціативу “Захистимо Протасів Яр”, що за рік переросла у повноцінну Громадську організацію. Її учасники борються проти забудови зеленої зони Протасового Яру. Протест міської громади проти забудови зрештою мав успіх. У липні 2020-го Київрада повернула Протасовому Яру статус території зелених насаджень загального користування, а свої попередні рішення визнала такими, що не відповідають інтересам громади Києва.

У липні 2022 року Київрада вирішила, що 21,6859 га у Солом’янському районі стануть землями ландшафтного заказника «Протасів Яр». З них 16,5749 га були у приватній власності, а все інше – у користуванні Київзеленбуду. На жаль, Роман Ратушний лише місяць не дожив до цього рішення – він загинув у бою під Ізюмом 9 червня 2022-го. За рік, у листопаді 2023-го рішенням Київради заказник був названий на його честь.

Джерело