Оживити Контрактову: у Києві урбаністи пропонують перетворити культове місце на яскравий інноваційний простір

Тимчасові, масштабовані, але недорогі втручання, що кардинально змінюють звичну і навіть нудну локацію – саме в цьому полягає ідея створення найбільшого у світі тимчасового міського простору на Контрактовій площі. Автором проєкту є вже відомий у Києві данський урбаніст Мікаель Колвілл-Андерсен, який раніше ініціював облаштування громадського простору, або “дзен-парку” на Подолі та створення саду на вул. Кирилівській. Наразі він пропонує “оживити” Контрактову площу, зробивши її не тільки естетично привабливою, а й функціональною, енергонезалежною та екологічно чистою.

Про плани щодо трансформації одного з культових місць Києва повідомляє ГО DIY Ukraine. Проєкт має назву TORV Київ, від данського слова torv – громадська площа, до розробки залучені посольство Данії в Києві та Данський культурний інститут і компанія Novo Nordisk, яка є головним спонсором “перевтілень”. А тактичний урбанізм, на якому вони ґрунтуються, не передбачає звичних для українців шалених коштів, довгого будівництва та пов’язаних з ним незручностей. Все робиться швидко, недорого і тимчасово, адже за два роки проєкт можна повністю демонтувати, хоча можна й залишити – тимчасові перетворення, що покращують місто, часто стають постійними.

Щодо конкретних змін на Контрактовій, перш за все, організатори хочуть почути думку киян. Залучити їх планують через опитування, публічні бесіди та інтерактивні стенди на площі. Наприклад, будь-хто зможе поділитися своїми ідеями на великій карті площі. Щодо цілей, у авторів проєкту їх декілька:

  • збільшити кількість людей, які використовують цей простір і насолоджуються ним;
  • сприяти залученню дітей, яким буде чим зайнятися тут;
  • сприяти фізичній активності містян на цій локації;
  • підвищити прибутковість місцевого бізнесу;
  • заохочувати до прогулянок на площі;
  • надихнути інші міста України повторити цю концепцію.

Тому наразі проєкт передбачає щонайменше три важливі складові. По-перше, це різновікові активності, зокрема, шахові столи та великі шахові дошки, майданчики для скейтбордингу, ігровий майданчик із дорожнім рухом, де діти можуть практикувати їзду на велосипеді, безкоштовна ковзанка взимку.

По-друге, наявність умов для проведення культурних і мистецьких заходів. Серед іншого автори називають кінотеатр просто неба, можливість проводити художні виставки на відкритому повітрі з використанням водонепроникних конструкцій, витривалий графічний дизайн на асфальті.

По-третє, надважлива умова – енергонезалежність локації. Тож, Контрактова площа має бути повністю забезпечена живленням від автономної енергетики.

“Оснащуючи площу потужними електроносіями, які заряджаються від сонячних батарей і вітряних шпилів, ми забезпечуємо безперервне електропостачання простору, незалежно від зовнішніх збоїв. У контексті Контрактової площі автономні рішення перетворять територію на маяк стабільності та стійкості. Завдяки цьому інноваційному підходу Київ може стати потужним прикладом для інших міст, демонструючи перетворювальний потенціал сталого міського дизайну”, – зазначають автори проєкту.

Щодо зовнішнього вигляду площі, є амбітний план перетворити її на зелену оазу з громадськими місцями для сидіння – як фіксованими, так і мобільними, та великими кашпо з дорослими деревами. Це забезпечить тінь, якої наразі замало влітку, та охолоджуватиме територію в спекотну погоду. Деякі місця для сидіння будуть оснащені електроносіями для зарядки телефонів та павербанків.

Парк з привидами радянської доби та Бенксі-сквер під Києвом

Нагадаємо, нещодавно Інформатор розповідав про парк Нивки, який є однією з найбільш недооцінених і цікавих з точки зору ландшафту відпочинкових зон Києва. Нині він дещо занедбаний. Сказати, що парк “жахливий”, не можна, але й назвати доглянутим не дозволяють дірки у асфальті (а подекуди його відсутність) на пішохідних доріжках, густий підлісок, відсутність газону та наявність колоритних “заброшок” у самому серці. І – так: якщо у Києві і є будинок з привидами, то він розташований саме вглибині парку Нивки.

Також ми писали про те, що під Києвом може з’явитись сквер з інсталяцією Бенксі. Графіті, що залишив в Україні відомий англійський андеґраундний художник, хочуть прикрасити сквер у Ірпені. Стрит-арт планують розмістити під склом для кращої консервації.

Джерело