В Україні Конституція прямо забороняє проводити вибори під час дії режиму воєнного стану. Проте нюанс в тому, що це сказано про парламентські вибори: на місцеві та президентські вибори просто поширюється логіка цих норм. Проте цю заборону можна обійти, аби було б бажання.
Про це заявив політичний експерт та голова Комітету виборців України Олексій Кошель в інтерв’ю виданню “Главред”. Він заявив, що якщо послухати представників української влади та все, що вони говорили протягом двох останніх років, то можна зрозуміти – вони насправді готові до виборів за будь-яких обставин.
“Перша хвиля дискусії про вибори мала місце восени 2023 року, коли влада розглядала можливість проведення виборів навесні 2024 року. Зараз ми спостерігаємо другу хвилю таких дискусій із припущеннями про можливі конкретні дати. Наприклад, видання The Economist пише про 25 травня”, – сказав він.
При цьому Кошель окремо зазначив: обидва рази представники влади апелювали до того, що вибори не дозволяє чинне законодавство. Тобто, його необхідно змінити. Але говорять про зміни вони на рівні законів, а не Конституції – тобто, тлумачать це на свій власний розсуд. І не виключається, що у майбутньому буде ухвалено рішення щодо змін до закону “Про правовий режим воєнного стану” – це дасть змогу провести вибори. Щоправда, при цьому буде порушено Конституцію, але це мало кого хвилює.
“Такі випадки вже були, коли влада нехтувала нормами Конституції. Зокрема, в останньому тригодинному інтерв’ю президент наголошував на необхідності змін у законодавстві, акцентуючи на слові “закон”, а не “Конституція”. Це тому, що змінити закон можна досить швидко, з сьогодні на сьогодні, маючи монобільшість і союзників у парламенті. А змінити Конституцію в умовах воєнного стану нереально”, – пояснив він.
Щобільше, спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук відкрито говорив, що немає конституційної заборони на проведення виборів. Є законодавча, яку можна подолати після ухвалення закону “Про правовий режим воєнного стану”, виборчого кодексу та інших пов’язаних законопроєктів.
“Влада вважає, що законодавчих перешкод для виборів немає. Тому не виключено, що вибори можуть бути “розблоковані” в будь-який момент”, – резюмував Кошель.
Вибори в Україні
Нагадаємо, Інформатор спілкувався з головою Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимиром Фесенком. На думку політолога, президентські та парламентські вибори в Україні у 2025 році малоймовірні. Проте вибори можуть відбутися у разі встановлення перемир’я у війні з Росією, вважає експерт.
За даними останнього опитування SOCIS, понад 28% українців вважають, що громадяни України, які виїхали за кордон, не можуть обирати владу в Україні. При цьому більшість підтримує участь у виборах громадян України, як проживають в інших країнах.
Лідерка “слуг народу” Олена Шуляк повідомляла, що депутати розглядають декілька варіантів проведення виборів. Зокрема, голосування поштою, особисте голосування за кордоном у день виборів, голосування за довіреністю та онлайн-голосування. Проте з останнім можуть виникнути проблеми через недостатній захист цифрової інфраструктури України, про що свідчить нещодавня російська хакерська атака на реєстри Міністерства юстиції.