У Дніпрі згадали жертв трагедії 14 січня. Два роки тому російський агресор влучив ракетою Х-22 по житловій багатоповерхівці. 46 людей тоді загинули на місці чи померли від отриманих травм пізніше. Голова Дніпровської ОВА Сергій Лисак перелічив дітей, які загинули. Навіть через два роки моторошно від цього переліку.
“Сьогодні схиляємо голову у скорботі… за 11-місячним Микитою, півторарічним Макаром, 15-річною Марійкою, 17-річним Максимом, маленькими сестричками Лейлою та Михайлиною… І всіма, хто загинув. Не пробачимо той злочин! Не забудемо!”, – написав Сергій Лисак.
Трагедія стала наймасштабнішою у Дніпру. У той самий час вона продемонструвала, як містяни здатні обʼєднатися заради допомоги та порятунку. Рятувальники, медики, волонтери й прості мешканці працювали разом, цілодобово, щоб допомогти постраждалим, витягуючи людей з-під руїн, попри мороз і небезпеку.
Про це у вівторок, 14 січня згадав голова Дніпровської облради Микола Лукашук:
“Але разом із болем є й інша історія. Історія мужності, людяності та незламності. Це сотні рятувальників, медиків, волонтерів, сусідів, які серед морозу й жаху витягали постраждалих з-під руїн. Це тисячі українців, які об’єдналися, щоб допомогти одне одному. Це історія всіх нас. Бо ми не зламалися, не зупинилися. І не зупинимося, поки ворог не буде покараний”, – висловився Лукашук.
Дніпро памʼятає історії людей, які врятувалися або загинули
Два роки тому Інформатор висвітлював всі деталі тих жахливих подій. Ми описували долі загиблих та тих, хто врятувався, можливо, дивом.
“Мене врятував TikTok”, – розповідав нам хлопчик Ростислав Ярошенко, якому виповнилося тоді лише 12 років. В момент вибуху він сидів на кухні – вдягнений у теплу куртку, штани і взутий, з зібраним рюкзаком. Він вже одягнувся, щоб йти на заняття. Але “втикнув” у тік-ток. Це врятувало йому життя, бо під час прильоту він не опинився на сходах, яких проста не стало.
Під час вибуху у будинку залишився відомий на всю Україну тренер з боксу Михайло Кореновський. Його дружина Ольга потім розповіла нам: день 14 січня 2023 року почався приємно та радісно. Родина вітала із днем народження бабусю. Коли відбувся удар, Ольги не було вдома. Вона була впевнена, Михайла там теж не було. Проте він залишився під уламками. Впізнати його вдалося за ланцюжком з Михаїлом Архангелом.
А волонтерка Вікторія Таніч, яка декілька діб майже не спала, бо весь час було потрібно допомогати тим, хто вижив, потім так пояснила Інформатору, звідки в неї знайшлося стільки сил: “В мене був шок, але той шок, коли ти щось робиш”. Всі дні після трагедії Вікторія праюцвала у пункті незламності “Єдність”, що став першим прихистком для всіх постраждалих.
Дніпро памʼятає сотні таких історій про долі людей, які тоді врятувалися або загинули. 14 січня залишається сумною датою в літопису міста.
“Тільки лють і помста дають нам сили жити та боротися далі”, – написав у річницю трагедії мер Дніпра Борис Філатов.