Які труднощі можуть виникнути при переході на інший вид пенсії, пояснив адвокат

В Україні існує декілька видів пенсій, якщо пенсіонер має право на декілька видів виплат, то він може обрати найвигідніший для нього. Однак громадяни, які переходять з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, постають перед труднощами. Про це Інформатору розповів юрист АО “Віннер Партнерс” Костянтин Скляр.

Юрист нагадав, що відповідно до статті 10 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV особам, які мають право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за їх вибором. Пенсіонер, який отримує пенсію за вислугу років, після досягнення ним віку, встановленого ст. 26 Закону України № 1058-IV, має право перейти на пенсію за віком.

“Особам, яким призначено пенсію за вислугу років, під час роботи на посаді, яка дає право на цю пенсію, пенсія не виплачується. Право на одержання одночасно і пенсії, і заробітної плати у них виникає лише у разі, якщо після досягнення пенсійного віку їм буде призначено пенсію за віком”, – уточнив Скляр. 

Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Якщо пенсіонер після призначення пенсії за вислугу років не працював, розрахунок пенсії за віком здійснюватиметься за матеріалами пенсійної справи, тобто фактично розмір пенсії не зміниться — зміниться лише її вид.

Якщо ж пенсіонер після призначення пенсії працював, то при переведенні на пенсію за віком, за його бажанням, можуть бути враховані стаж і заробіток, набуті після призначення пенсії за вислугу років, тобто збільшиться коефіцієнт страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати. Заяву на призначення пенсії можна подати онлайн — через вебпортал електронних послуг ПФУ.

Труднощі які можуть виникнути на даному етапі, в більшій частині пов’язані із невідповідністю умов призначення пенсії окремим категоріям працівників“, – вказав Скляр. 

Інформація про індексацію пенсій з 15 січня – фейк

Останніми днями в Telegram-каналах, які мають сумнівну репутацію, невідомі особи поширили інформацію про індексацію пенсій, яку нібито проведуть найближчим часом. Щоб встигнути її отримати, пенсіонерів закликають заповнювати певну анкету. Про це 13 січня повідомили у пресслужбі ПФУ. 

“Звертаємо увагу – це маніпуляція. Вона покликана спонукати довірливих користувачів перейти за посиланням, де відбуватиметься подальша реєстрація на закритий інформаційний канал та фішингові дії. Щоб не стати жертвами аферистів, просимо користувачів у жодному разі не переходити за подібними посиланнями. Відповідально інформуємо: умови проведення індексації пенсій визначено частиною другою статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Такий перерахунок проводиться без додаткового звернення та не потребує заповнення жодних анкет. Питання проведення індексації пенсій у 2025 році буде визначено окремою постановою Кабінету міністрів України. ПФУ обов’язково поінформує про це через свої офіційні (верифіковані) інформаційні канали”, – вказали у ПФУ.

Джерело