Керівникам МСЕК, які потрапили у корупційні скандали з килимами грошей і величезною кількістю елітного майна та автівок як в Україні, так і закордоном, не загрожує конфіскація їхніх активів. Річ у тім, що зобов’язання декларувати свої статки у них виникло лише у 2023 році, тому під конфіскацію їхні “чесно набуті” квадратні метри, автомобілі й гроші не потраплять. Голова НАЗК Віктор Павлущик 26 жовтня пояснив, що максимум, який їм загрожує, – відповідальність за недостовірне декларування.
Очільник Національного агентства з питань запобігання корупції Віктор Павлущик пояснює, що керівників МСЕК можна також притягнути до відповідальності за підозрами у незаконному збагаченні та набутті необґрунтованих активів. Утім, конфіскувати у них майно – юридично неможливо.
“Відповідно до чинного законодавства, представників МСЕК можна притягнути до відповідальності лише за недостовірне декларування. Є ще два інших елементи – це незаконне збагачення і необґрунтовані активи, як елементи фінансового контролю”, – пояснив він.
За словами Павлущика, навіть для того, щоб керівники МСЕК отримали співмірне з їхніми злочинами покарання за незаконне збагачення та підозрілі активи, слід змінювати як Кримінальний, так і Цивільно-процесуальний кодекси України. Такі зміни, за його словами, вже готуються. Утім, коли вони реально запрацюють – питання риторичне.
Відповідальність буде на двох, а інвалідність скасують
Водночас директор НАБУ Семен Кривонос вже встиг нагадати про кримінальну відповідальність для тих, хто не лише отримував, алей давав хабарі. За його словами, у випадку з МСЕК покарання за хабарництво мають понести обидві сторони. При цьому Кривонос каже, що конкретно справою очільниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи вже займаються детективи НАБУ, жодних інших подробиць він не оприлюднював.