Як платити за комуналку в Україні, перебуваючи за кордоном

Громадяни, які опинилися за кордоном, мають сплачувати комунальні послуги в Україні. Завдяки цифровізації виконати це не складно — для платежів достатньо мати телефон/комп’ютер з доступом до інтернету та банківську картку. Про це йдеться у публікації Finance.ua. 

Якщо ви виїжджаєте, наприклад, до країни ЄС, то ваші українські банківські картки там працюватимуть без жодних проблем. Мова про дистанційне керування банківським рахунком (тож і сплату комуналки) через інтернет за допомогою спеціального програмного забезпечення. Інтернет-банкінг має дві основні реалізації:

  • Особистий кабінет на вебсайті банку: українські банки розробили платіжні системи («Ощад-24», «Приват-24», «МоноБанк») і надають можливість сплачувати комуналку через особисті кабінети на їхніх вебсайтах.
  • Застосунки банків для смартфонів: банки мають зручні мобільні застосунки, які дають можливість здійснювати комунальні платежі в будь-який час і в будь-якому місці.

За посиланням доступне офіційне роз’яснення алгоритму платежів онлайн із «Приват-24» (на прикладі оплати за газ). Два варіанти вибору, як сплатити за газ «Нафтогазу» онлайн: на сайті або за допомогою застосунку для смартфонів. Для нових користувачів необхідно завантажити застосунок «Приват-24» з App Store або Play Market. Інший спосіб — перейти на вебверсію сервісу. Зареєструйтеся в системі та дотримуйтеся вказівок.

  • Крок 1. У головному меню оберіть розділ «Сервіси» → «Платежі» → «Комунальні платежі».
  • Крок 2. Оберіть рахунок за вашою адресою або знайдіть компанію «Нафтогаз» в пошуку.
  • Крок 3. Укажіть номер особового рахунку та суму до оплати.
  • Крок 4. Поставте галочку поряд із послугою газопостачання від «Нафтогаз».
  • Крок 5. Оберіть платіжну картку для списання коштів.
  • Крок 6. Натисніть «Продовжити» та підтвердіть платіж.

Перевірити статус платежу можна в розділі «Архів платежів». Шаблон зберігається автоматично, тож надалі просто оберіть його в меню «Комунальні платежі».

Електронні платіжні системи

Є низка українських міжбанківських електронних платіжних системи, які надають можливість оплачувати комунальні послуги онлайн за допомогою банківських карток, наприклад: Portmone; iPay.ua; EasyPay. Ці системи мають інтуїтивні інтерфейси, тож процес оплати спрощений до мінімальної кількості кроків. Електроенергія, вода, опалення, газ — на цих платформах можливо провести всі платежі.

Вебсайти постачальників послуг

Обслужні компанії ЖКГ мають власні онлайн-сервіси, на яких можливо створити Особистий кабінет, а відтак здійснювати оплату відповідних послуг хоч за особовим рахунком, хоч за адресою, наприклад:

  • оплата за електроенергію на сайті «Yasno»;
  • оплата за спожитий газ на сайті Нафтогаз.

Тобто якщо вам треба платити за щось конкретно, то це може бути оптимальним способом. Що потрібно для онлайн-оплати комунальних послуг?

  • номер особового рахунку (його можна знайти в платіжці або дізнатися у свого обслужного підприємства на офіційному вебсайті або в чат-боті);
  • реквізити отримувача;
  • особистий кабінет на вебсайті або застосунок на мобільному телефоні;
  • активна банківська картка Visa, MasterCard, Простір або доступ до електронного гаманця.

Муніципальні платформи

Місцева влада створила зручні умови для оплати комунальних послуг. Наприклад, у Києві функціонує комунальний концерн «Центр комунального сервісу» (ЦКС), що пропонує онлайн-сервіс «Особистий кабінет». Для оплати комуналки мешканці столиці можуть скористатися муніципальною «Карткою киянина», що поєднує можливості банківської картки та ідентифікатора мешканця Києва (видає Ощадбанк у співпраці з КМДА).

Доручення близьким або знайомим

Якщо доступ до інтернет-банкінгу обмежений, ви можете попросити когось з рідних чи друзів в Україні оплачувати ваші рахунки. А вони сплатять їх, наприклад, готівкою у відділенні банку/Укрпошти або через термінал самообслуговування. А ви згодом повернете їм гроші або залишите їх наперед. Також ваші близькі люди можуть допомогти вам зі зняттям показань лічильників — сфотографувати їх або написати дані вам у месенджер. А ви ці дані надасте компанії, яка все це обслуговує, якимось зі способів: в особистому кабінеті, через SMS або чат-боти.

Пільги на житлово-комунальні послуги

Програма житлових субсидій і пільг на житлово-комунальні послуги протягом багатьох років забезпечує додаткову підтримку сотням тисяч українців, які її потребують, аби вчасно сплачувати за ЖКП. Щороку держава виділяє на ці потреби близько 40 млрд грн. Зокрема, у бюджеті на 2025-й рік на покриття субсидій та пільг передбачено 42,3 млрд грн. Про це повідомили у пресслужбі Мінсоцполітики. 

З метою забезпечення однакових умов користування пільгами для громадян, Уряд ініціював низку важливих змін. Зокрема, протягом 2025 року пільги на ЖКП для всіх отримувачів надаватимуться за єдиним підходом, тобто з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Така норма передбачена в Законі “Про державний бюджет на 2025 рік”. 

“Зважаючи на обмежені війною можливості Державного бюджету України і з урахуванням того, що держава має забезпечити підтримкою тих українців, які її найбільше потребують, передбачено норму, що протягом 2025 року пільги на ЖКП мають надаватись для всіх за єдиним підходом і критеріями: з урахуванням доходу родини та можливості сплачувати за комунальні послуги самостійно”, – зазначили в Мінсоцполітики. 

При цьому, якщо родина звернулася за призначенням пільг з 1 січня 2025 року, її право на отримання пільги з урахуванням сукупного доходу сім’ї також визначатиметься з 1 січня 2025 року. Але якщо родина отримувала пільги ще до 31 грудня 2024 року включно, зміни щодо призначення застосовуватимуться після закінчення опалювального сезону 2024/2025 рр.

“Норма про єдиний підхід врахування доходу родини не стосуватиметься учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Для них підходи до надання пільг не змінюються. Крім того, 17 січня Уряд підтримав проєкт Закону, який пропонує стимулювати тих громадян, які отримують монетизовані (в грошовому еквіваленті) пільги, спрямовувати ці кошти саме на оплату житлово-комунальних послуг. Наразі, на жаль, не всі споживачі, які отримують пільги, дотримуються цього принципу. Зокрема, з 01.08.2024 року до Пенсійного фонду України за наданням пільг на оплату ЖКП звернулося понад 17 тисяч пільговиків, які вже накопичили борг у розмірі 52,7 млн гривень. Тобто люди отримували кошти на сплату житлово-комунальних послуг, проте витрачали їх на інші потреби. Це призвело до збільшення боргів перед підприємствами критичної інфраструктури. Аби змінити ситуацію та стимулювати пільговиків спрямовувати кошти на оплату ЖКП, Уряд внесе відповідний проєкт Закону до Верховної Ради для подальшого розгляду та ухвалення депутатами”, – пояснили у Мінсоцполітики. 

Джерело