Від 1 січня 2025 року відбулися зміни щодо розмірів та порядку нарахування і сплати військового збору. Це сталося внаслідок змін до Податкового кодексу України, які ухвалила Верховна Рада та підписав президент 2024 року. Ці зміни стосуються, зокрема, й сплати цього збору фізичними особами-підприємцями.
Розміри військового збору для ФОП різних груп
Для фізичних осіб-підприємців першої, другої та четвертої груп сума військового збору встановлюється у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, яка наразі складає 8 тис. гривень. Тобто розмір цього збору становить 800 гривень щомісяця. Для ФОП третьої групи розмір військового збору встановлено у розмірі 1% від їхнього доходу. Зрозуміло, що сума, яку доведеться заплатити, значно більша — вона залежить від доходу підприємця.
Для фізичних осіб-підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, ставка військового збору від 1 січня 2025 року становить 5% загального річного оподатковуваного доходу.
Порядок нарахування, строки сплати
Податківці запевняють, що нарахування військового збору здійснюватиметься автоматично органом, який це контролює, а от сплачувати його підприємець має самостійно, для цього він має знати терміни сплати. Перша, друга і четверта група мають сплачувати військовий збір не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця, тобто за січень — до 20 січня, за лютий — до 20 лютого тощо. Третя група сплачує військовий збір протягом 10 днів від граничного терміну подавання декларації за відповідний період, тобто за квартал.
Відповідно до ст. 296 ПКУ платники єдиного податку третьої групи подають до органу, який це контролює, податкову декларацію платника єдиного податку протягом 40 календарних днів після закінчення податкового (звітного) кварталу. Після цього у них є ще десять днів на сплату військового збору.
Що стосується підприємців, що працюють на загальній системі, то вони мають сплачувати військовий збір авансом. Сплата і розрахунок відбувається за правилами сплати та розрахунку ПДФО (ст. 177 ПКУ). ФОП загальної системи мають сплатити військовий збір до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом. Тобто до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня.
Увага: військовий збір «загальники» мають сплати до 20 числа, тобто не пізніше 19-го числа відповідного місяця. Не плутайте зі «спрощенцями» — там правило інше.
Авансовий платіж за четвертий квартал «загальники» не розраховують і не сплачують. Остаточний розрахунок відбувається протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання річної декларації (до 1 травня року, що настає за звітним). Тобто остаточно розрахуватися за попередній рік необхідно до 10 травня. Також ті, у кого сума військового збору фіксована, можуть сплатити його авансом за будь-який період, але не більше, ніж до кінця поточного року.
Де знайти реквізити для сплати збору
Податківці запевняють, що реквізити для сплати військового збору є в електронному кабінеті платника. У ньому також відображаються терміни сплати військового збору.
Однак це теорія. На практиці ж, як стверджує податковий консультант Михайло Смокович, рядка з рахунком для сплати військового збору у кабінеті платника немає. За словами Смоковича, цей рядок з’явиться лише після сплати цього збору, або вже після того, як податкова нарахує підприємцю борг за несплачений вчасно військовий збір. Крім того, після нещодавньої масштабної кібератаки, після якої «лягли» не дуже вдало диджиталізовані ресурси, можливі й інші збої.
Реквізити зазначених рахунків можна знайти на головній сторінці вебпорталу ДПС за цим посиланням. Також ці (та інші) рахунки можна знайти на сайті Державного казначейства за цим посиланням. Для того, щоб знайти рахунок, необхідно перейти за одним з вказаних вище посилань, знайти свій регіон та завантажити файл у форматі Excel, у якому містяться відповідні рахунки.
Також не забувайте про відповідність кодів бюджетної кваліфікації, за якими сплачується військовий збір:
- 11 011 700 — військовий збір, що підлягає сплаті фізичними особами-підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування;
- 11 011 001 — військовий збір, що підлягає сплаті фізичними особами-підприємцями, які перебувають на загальній системі оподаткування.
Докладніше про особливості роботи ФОП в Україні Інформатор писав тут.