Гутерріш зрадив Захід: ЗМІ та дипломати рознесли генсека ООН за візит до РФ

Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерріш почав виправдовуватися за свій візит на саміт БРІКС у російській Казані після серйозної критики, яка почала лунати у його сторону з усіх боків. У той час, коли Росія напала на Україну і продовжує майже три роки знищувати її народ, Генсек ООН запевняє, що сказав лідерам БРІКС, включаючи президента Росії Володимира Путіна, що світ потребує миру в Газі, Лівані, Україні та Судані, але при цьому не нагадав, що саме Росія почала цю війну. Генсек ООН намагався усіляко бути люб’язним з Путіним, обнімався з Лукашенком і забув нагадати, що саме РФ розпочала цю війну проти України.

Такі дії Гутерріша розкритикували на Заході, а багато хто каже, що він взагалі зрадив як західні цінності, так і ООН як миротворчу організацію. ЗМІ описують візит Гутерріша, як удар по Україні, його нещадно критикують, наголошуючи на неймовірній ницості перед російським правителем Путіним. 

Гутерріш запевняє, що на саміті БРІКС лише закликав до миру. Зокрема він пояснював, що мир в Україні має бути справедливим.

“На сесії БРІКС я закликав до справедливого миру в Україні відповідно до Статуту ООН, міжнародного права та резолюцій Генеральної Асамблеї. Я наголосив, що скрізь ми повинні дотримуватися цінностей Статуту ООН, верховенства права і принципів суверенітету, політичної незалежності та територіальної цілісності держав”, –  написав Гутерріш в X.

Гутерріш зрадив Захід

У Німеччині жорстко критикують Антоніо Гутерріша за приїзд на саміт БРІКС. Його фактично рознесли за участь у “пропагандистському шоу” Путіна та за “сердечні обійми” з Лукашенком. Це удар по Україні, йдеться в огляді західної преси, який представило видання DW.

Газета Frankfurter Allgemeine Zeitung у коментарі під заголовком “Генсек ООН у путінському шоу” наголошує, що за сам факт контактів з БРІКС Антоніо Гутеррішу дорікати не слід: “Це входить до кола його обов’язків – регулярно підтримувати зв’язки з усіма державами-членами ООН незалежно від їхніх політичних систем. Він не має права ігнорувати таку організацію, як БРІКС, адже до неї входять два постійні члени Ради Безпеки ООН, і вона об’єднує держави, в яких проживає майже половина населення планети”.

Однак від Антоніо Гутерріша можна вимагати більше такту та політичного чуття, продовжує газета: “Їх йому вже бракувало останнім часом при заявах щодо конфлікту на Близькому Сході. Його поїздка до Росії – черговий тому приклад”.

“Він мав із самого початку розуміти дві речі. По-перше: у розмові з Володимиром Путіним він не досягне нічого, що могло б хоч трохи наблизити закінчення війни в Україні, яку той розв’язав. По-друге: він стає учасником пропагандистського шоу російського режиму, який за допомогою заходу в Казані прагнув довести, що не опинився в міжнародній ізоляції, незважаючи на те, що своєю агресивною війною проти України безпосередньо порушив Хартію ООН”, – зазначає Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ще критичніше налаштована ліва газета taz. У статті під заголовком: “Гутерріш дискредитує Організацію Об’єднаних Націй” вона звинувачує колишнього лідера Соціалістичної партії Португалії та прем’єр-міністра цієї західноєвропейської країни в тому, що він “зрадив Захід”.

“Вищий представник міжнародного права пробує татарські солодощі в гостях у людини, яка зневажає міжнародне право. “О, смачно”, – каже він. Який подарунок для Путіна! При цьому Гутерріш добродушно дивиться в телекамери і через свого речника заявляє, що поїздки на саміти БРІКС є “стандартною практикою”, – зазначає газета.

“Невже це тепер стандартна практика – сідати у Росії за круглий стіл групи БРІКС і демонструвати тим самим “нормальність” тієї війни, яку Путін веде проти України, порушуючи міжнародне право? Цим Гутерріш дискредитував ООН. Але він, схоже, тут не бачить проблеми. Як не бачить він проблеми і в тому, що такі держави, як Іран, Китай та Росія, на очах у всіх говорять про “диктаторський Захід” і брехливо стверджують, ніби вони створили в групі БРІКС “демократичну та прозору систему”, яка “сприяє правам людини”, – обурюється taz.

Коментар закінчується словами: “Гутерріш фактично підтвердив авторитарним державам, які займалися самолюбуванням під час цього путінського шоу, те, що вони самі із таким задоволенням стверджують: Заходу – кінець. У Казані Заходу демонстративно вказували на двері. І єдиний присутній представник Заходу все це покірно терпів”.

“Гутерріш шкодить собі і ООН”, – вважає і берлінська газета Tagesspeigel. Її коментатор упевнений: кожен, хто має хоч трохи політичного інстинкту, мав би триматися якнайдалі від саміту у Казані.

“Однак у Антоніо Гутерріша фатально немає такого чуття. Адже він – голова Об’єднаних Націй, він – головний у світі дипломат, він через свою посаду – верховний захисник міжнародного права. Вже одне те, що цей португалець ушляхетнив своєю присутністю пропагандистську зустріч у Казані – і тим самим російського президента, є скандалом. А те, що він йому ще й руку тиснув, люб’язно усміхаючись при цьому, просто обурливо”, – пише газета.

Своїм приїздом до Казані Гутерріш “зробив подарунок диктатору”, і цей жест, який “виглядав як раболепство, рівнозначний удару в обличчя українкам та українцям, які вже понад два роки живуть в умовах війни”, йдеться у коментарі. На сайті видання він так і має назву: “Удар в обличчя України”.

Участь голови ООН у “пропагандистському шоу Путіна” ніяк не сприяла тому, щоб він виступив у ролі чесного посередника, зазначає Tagespiegel і дійшов такого висновку: “Втім, і без того навряд чи знайдеться багато тих, хто вірив би у здатність Гутерріша успішно сприяти встановлення світу. І Україна, і Ізраїль мають цілком обґрунтовані сумніви в тому, що голова цієї всесвітньої організації – підходяща фігура для такого завдання. Його дорікають надто односторонній позиції. Серйозною проблемою є й те, що Гутерріш виглядає безсилим, безпорадним та розгубленим – як і сама Організація Об’єднаних Націй”.

Генсек ООН цілком міг би у Казані не просто закликати до “справедливого миру в Україні”, а й дипломатично нагадати Путіну, що “це він розпочав війну і що саме він може негайно припинити її”, вважає коментатор першого каналу німецького суспільно-правового телебачення ARD .

Він дає участі Антоніо Гутерріша в саміті БРІКС таку оцінку: “Це саме те малодушне підлещування західних політиків, з якого неодноразово публічно глузував колишній гебіст Путін. Звісно, ​​щоб припинити війну в Україні, з Путіним доведеться розмовляти. Однак Гутерріш – показовий приклад того, як це в жодному разі не можна робити”.

На полях саміту в Казані генсек ООН Антоніо Гутерріш зустрівся також – і при цьому сердечно обійнявся – з білоруським володарем Олександром Лукашенком.

Одним із тих небагатьох спостерігачів, хто звернув на це увагу, став експерт із Росії берлінського зовнішньополітичного дослідницького інституту “Фонд наука та політика” (SWP) Яніс Клуге (Janis Kluge).

“Не міг би хтось доставити додому цю стару людину? Він виглядає розгубленим, і ці люди його використовують”, – написав він у соцмережі X, і саркастичний коментар Яніса Клузі процитували багато німецьких ЗМІ.

Дипломати про візит Гутерріша – схиляється перед Путіним, а на Саміт миру не приїхав

Американські дипломати теж жорстко відреагували на візит генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша до Казані для участі у саміті БРІКС. Вільям Тейлор, колишній посол США в Україні, висловився в ефірі CNN, зазначивши, що не розуміє, чому генсек ООН вирішив відвідати Росію.

“Путін є обвинуваченим військовим злочинцем, і генеральний секретар ООН поїхав до нього? Це неприйнятно”, – сказав дипломат.

Стівен Пайфер, ще один екс-посол США в Україні, підтримав думку Тейлора, заявивши: “Дії Гутерріша були абсолютно неприйнятними”.

На думку Курта Волкера, колишнього посла США в НАТО та спецуповноваженого у справах України, Гутерріш розуміє важливість підтримки зв’язків із такими особами, як Путін, і вважає це своєю відповідальністю.

“Він відчуває, що має бути хтось, хто зможе говорити з Путіним хоча б час від часу. Як генеральний секретар ООН він відчуває цю відповідальність”, – зазначив Волкер.

Однак він також розкритикував генсека за те, що той проігнорував саміт миру по Україні, але відвідав саміт БРІКС у Росії. “Якби він хотів, він би міг це зробити”, – додав Волкер, коментуючи відмову Гутерріша від участі у саміті миру.

Волкер підкреслив, що відсутність балансу в діях генсека підриває його авторитет у вирішенні питань миру в Україні.

Європейські політики також висловили незадоволення візитом Гутерріша до Путіна. Депутатка Бундестагу Марі-Агнес Штрак-Ціммерман не приховувала свого обурення, заявивши, що ООН під керівництвом Гутерріша “є ганебною та неефективною тінню своєї колишньої суті”.

“Гутерріш відхиляє запрошення України на саміт миру за участю 92 країн, але схиляється перед диктаторами та військовими злочинцями в БРІКС. Відставка Гутерріша назріла”, – підкреслила вона.

Джерело