У Грузії 26 жовтня закрилися виборчі дільниці та закінчилося голосування на парламентських виборах-2024. Екзитпол провладного телеканалу показує впевнену перемогу правлячої партії “Грузинська мрія”, тоді як два інші опитування говорять про перемогу об’єднаної опозиції. Український нардеп Олексій Гончаренко, присутній у Тбілісі як міжнародний спостерігач, заявив, що в тих кількох протоколах з дільниць, де голоси вже підраховані і які він бачив особисто, опозиція йде попереду.
За даними Центрвиборчкому на 17.00, явка виборців на виборах склала 50,6%. Нині ЦВК вже підраховує голоси.
Правляча партія заявила про перемогу, спираючись на замовлене нею ж опитування
Екзитпол на замовлення “Грузинської мрії” від Gorbi, про який повідомляв провладний телеканал Imedi, показував на 18:00 впевнену перемогу партії влади, яка набирала більше 56% голосів – тобто, монобільшість у парламенті. Екзитпол дає таки цифри:
- “Грузинська мрія” – 56,1″
- “Коаліція змін” – 12,6%
- “Єдність – національний рух” – 11,6%
- “Сильна Грузія” – 7%.
За результатами опрацювання 68,69% бюлетенів правляча “Грузинська мрія” набирає 52,94% голосів. Це вже дані із офіційного сайту Центрвиборчкому Грузії.
Правляча партія Грузії “Грузинська мрія” на підставі екзитполу лояльного до влади соціологічного центру Gorbi вже заявила про свою перемогу на парламентських виборах, повідомляє SOVA.
Після оголошення екзитполу на замовлення провладного телеканалу “Імеді” представники “Грузинської мрії” вийшли з промовами до своїх прихильників, яких зібрали на площі Свободи у Тбілісі. Прем’єр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив про перемогу. Почесний голова партії Бідзіна Іванішвілі подякував прихильникам та пообіцяв, що країна досягне “великих успіхів у наступні чотири роки”.
Партію Іванішвілі, не чекаючи офіційного оголошення результатів, вже привітав із перемогою один із європейських політиків. Так, ви вгадали, це був прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.
Цікаво, що говорити про власну перемогу “Грузинська мрія” розпочала ще за чотири години до закриття дільниць для голосування. Генеральний секретар партії Каха Каладзе заявив, що партія має “попередні дані” про те, що нібито отримує більшість у новому складі парламенту, Поте все одно закликав прихильників на дільниці та наголосив, що кожен голос важливий. Каладзе заявив, що станом на 15 годину спостерігалася безпрецедентно висока явка, що, на його думку, “не залишає шансів на успіх радикальної опозиції”.
Опозиція може перемогти
Впевнено заявити про свою перемогу ще до підрахунку голосів – це відома політтехнологія. Але може виявитися, що вона цього разу в Грузії не спрацює. Тому що є інші екзитполі, і тут “Грузинська мрія” хоч і випереджає всіх окремо, але разом опозиційні партії набирають більше голосів і можуть сформувати більшість у майбутньому парламенті.
За даними екзитполу, проведеного Edison Research, правляча партія “Грузинська мрія” отримує підтримку трохи більше ніж 40% виборців, тоді як опозиційні партії в сумі – понад 51% голосів. Один із лідерів опозиційної партійної коаліції “За зміни” Ніка Мелія також заявив на брифінгу, що всі чотири опозиційні партії, які протистоять “Грузинській мрії”, долають 5% прохідний бар’єр і можуть розраховувати на парламентську більшість. За його даними, “Грузинська мрія” отримує менш ніж 40% голосів виборців. Тут результати наступні:
- “Грузинська мрія” – 40,9%
- “Єдність заради порятунку Грузії” (“ЕНД”, “Стратегія Агмашенебелі”, “Європейська Грузія”) – 16,7%
- Коаліція за зміни (“Akhali”, “Girchi-Meti Tavisupleba”, “Droa”) – 16,7%
- “LELO” / “Для народу” (Ана Долідзе) / “Громадяни” (Елісашвілі) / “Площа Свободи” – 10,3%
- “За Грузію” (Гіоргі Гахарія) – 8,2%.
За даними екзитполу телеканалу каналу Mtavari, опозиція перемагає, але в сумі понад 50% голосів не набирає: Там дані такі:
- “Грузинська мрія” – 42%
- “Коаліція змін” – 18%
- “Єдність – національний рух” – 13%
- “Сильна Грузія” – 9%
- “Гахарія – За Грузію” – 8%.
У перемозі опозиції впевнена і президент Грузії Саломе Зурабішвілі. Вона вказала у Х, що об’єднана опозиція набирає близько 52% голосів – попри фальсифікації та поки що без урахування голосів діаспори.
European Georgia is winning with 52 % despite attempts to rigg elections and without votes from the diaspora 👍🇬🇪🇪🇺
— Salome Zourabichvili (@Zourabichvili_S) October 26, 2024
Гончаренко говорить про можливість несподіваного сценарію
Нардеп Гончаренко приїхав до Грузії як спостерігач. Після завершення голосування він заявив, що у Грузії “дуже гаряче”, і, судячи з суперечливих цифр екзитполів, “буде не скучно”.
За словами нардепа, спочатку результат по дільницях рахує електроніка, але потім бюлетені все одно для контролю рахують вручну.
“Електронна машина видає десь через хвилин 20 після закриття дільниці результати в електронному вигляді. Потім бюлетені ще будуть перераховані руками. По 10 дільницях в Тбілісі, результати яких я бачив, з подолавших 5% барʼєр партій, чотири опозиційні блоки беруть біля 55%, партія влади – 45%”, – наголосив Гончаренко.
Нардеп припустив, що у парламент може пройти ще одна опозиційна сила, яка непрогнозовано отримує близько 5% голосів, що є цензом для роботи у парламенті. Якщо це відбудеться, перемога опозиції стане більш впевненою.
“Партія “Гірчі” по тим підрахункам, які я бачив (це дуже не показово звичайно), набирає близько 5%. Це теж опозиція. І якщо вони проходять, то це може повністю поміняти картину і зробити безумовною перемогу опозиції”, – написав нардеп.
Вибори у Грузії та імпічмент Зурабішвілі
Парламентські вибори у Грузії заплановані на 26 жовтня. Якщо правляча партія “Грузинська мрія” отримає більшість голосів, то вона, ймовірно, оголосить імпічмент президентці країни Саломе Зурабішвілі. Вона вже намагалась зняти Зурабішвілі з посади минулого року, але тоді не вдалось зібрати потрібну кількість голосів. Ініціативу підтримали 86 депутатів, а потрібно було не менше сотні.
Зурабішвілі раніше заявляла, що партія “Грузинська мрія” є довіреною РФ і саме вона просуває різні проросійські закони. Серед них і скандальний про іноагентів, який повторює ту норму, яка була прийнята у Росії. Він ставить вільні медіа під контроль влади й дає можливість зруйнувати свободу слова. Саме через нього припинили вступ Грузії до ЄС.
“Грузинська мрія” – проросійська політична партія Грузії, заснована 19 квітня 2012 року російським олігархом грузинського походження Бідзіною Іванішвілі. Він – мільярдер, найбагатша людина в Грузії, заробив свої статки під час російської приватизації.
Партія “Грузинська мрія” перемогла на парламентських виборах 2012 року з підтримкою 55% виборців. “Єдиний національний рух” тодішнього президента Міхеїла Саакашвілі отримав 40% голосів. З того часу вся влада перебуває в руках партії.
У 2024 році 150 депутатів грузинського парламенту обиратимуть не за змішаною, як раніше, а повністю за пропорційною системою. Для того, щоб потрапити до парламенту, партіям потрібно буде подолати п’ятивідсотковий бар’єр. Загалом у виборах візьмуть участь 19 партій та коаліцій. Серед провідних політсил є такі:
- “Грузинська Мрія”,
- “Коаліція за зміни – Гварамія, Мелія, Гірчі, Дроа”,
- “Єдність” (“Національний рух”, “Стратегія Агмашенебелі”, “Європейська Грузія”),
- “Сильна Грузія” (“Лело”, “За народ”, “Площа свободи”, “Громадяни”),
- “Нова єдність – Гварамія, Мелія”,
- “Гахарія – За Грузію”,
- “Гірчі” (Яго Хвічія).
Оптування, які провели серед грузинського населення напередодні виборів, малюють різну картину ситуації. За дослідженням британської компанії SAVANTA, “Грузинська мрія” має підтримку 35% населення. Але чотири основні проєвропейські опозиційні блоки разом можуть розраховувати на 52%. Серед них “Коаліція за зміни” – 19%, “Єдність”- 16%, “Сильна Грузія” – 9%, “Гахарія – За Грузію” – 8%.
Згодом опитування провела й компанія Edison Research. Результати цього опитувальника майже такі ж – лідером є “Грузинська мрія” із 34%. А в опозиції у сукупності 53% голосів.