Україна перейшла на зимовий час: як дізнатися, котра година після переведення стрілок

Україна 27 жовтня перейшла на зимовий час. Стрілки годинників ритмічно перевелись на одну годину назад. Усі громадяни могли поспати на одну годину довше. Можливо, цього року годинники переводять востаннє, але це не точно, бо президент України поки не підписав документ, яким скасовується переведення часу. Отже, о 4:00 ранку за київським часом необхідно було перевести стрілку годинника на одну годину назад — знову на 3:00.

Чому переводять час

Вперше переводити годинник запропонували 1784 року. Таке рішення ухвалив посол США у Франції Бенджамін Франклін з метою заощадження свічок. Однак винахід переходу саме на літній час приписують англійцю Вільяму Віллетту.

В Україні зимовий та літній час було запроваджено 1981 року. Восени стрілки годинника переводять на зимовий час — на годину назад, а навесні — на літній, на годину вперед.

Навіщо взагалі це робиться?

Переведення годинника на літній час здійснюється для того, щоб люди мали змогу раніше починати день і довше працювати. Перехід на літній час дозволяє економити енергію. Переведення годинника на зимовий час відбувається через короткий світловий день. Так, зменшення часу влітку та збільшення взимку потрібно для того, щоб люди мали змогу довше працювати та менше використовувати штучне освітлення. В Україні перехід на літній час відбувається щорічно в останню неділю березня, а на зимовий — в останню неділю жовтня.

Як дізнатися точний час в Україні

Щоб завжди бути впевненим у правильному часі, є кілька зручних варіантів:

Смартфони та комп’ютери. Більшість пристроїв автоматично синхронізуються з інтернет-годинником, тому, якщо увімкнена функція автоналаштування часу, ви завжди бачитимете точний час без додаткових налаштувань.

Онлайн-сервіси. Чимало сайтів і додатків миттєво надають актуальний час у різних містах України, що зручно для планування і поїздок.

Телебачення та радіо. Національні канали телебачення та радіостанції часто оголошують точний час під час випусків новин чи анонсів.

Шкода для здоров’я від переведення часу

У 2020 році міжнародна група дослідників з’ясувала, як запровадження літнього часу відбивається на частоті різних захворювань. Для цього вчені аналізували стан здоров’я понад 150 млн осіб, які живуть у США та Швеції.

Виявилося, що є чотири великі групи проблем зі здоров’ям, які справді залежать від переведення годинників. Це серцево-судинні захворювання, різноманітні травми, психічні розлади та захворювання, пов’язані з імунною системою.

За даними дослідників медичного Каролінського Інституту в Стокгольмі (ЛІНК), при переході на літній час підвищується ризик інфарктів міокарда на 5% на перший тиждень, а найбільше зростання кількості інфарктів спостерігається у перші три дні.

При переході на зимовий час ризик навпаки знижується, але меншою мірою. В рамках цього дослідження вчені вивчили статистику інфарктів у Швеції з 1987 року, коли країна запровадила літній час.

Перехід на зимовий час без шкоди для організму

Готуватись до переходу на зимовий час потрібно заздалегідь, тому що на адаптацію до нового часу людині необхідно до 1,5 місяців. Для цього потрібно:

  • Лягати спати хоча б на 15 хвилин раніше.
  • Наперед скоригувати режим дня.
  • Відмовитися від кави та алкогольних напоїв протягом двох днів.
  • Перестати користуватися смартфонами не менше ніж за годину до сну.
  • Зменшити фізичні навантаження на тиждень після переходу на зимовий час, щоб уникнути перевтоми.

Також фахівці радять на період адаптації не вживати жирну їжу, а до свого раціону додати більше овочів та фруктів. Також необхідно більше пити води та трав’яного чаю.

Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Джерело