Сума пенсії, що належала пенсіонерові й залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його родини. У разі звернення кількох членів сім’ї, які мають право на отримання суми пенсії, належна їм сума ділиться порівну між ними.
Подати заяву на недоотриману пенсію можна безпосередньо у сервісних центрах, так і через особистий кабінет вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України. Про це повідомили Головному управління ПФУ в Луганській області.
Відповідно до вимог ст. 52 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його родини, які мешкали разом на день смерті, у тому числі непрацездатним членам сім’ї, зазначеним у ст. 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером на день смерті чи ні.
У разі звернення кількох членів сім’ї, які мають право на отримання суми пенсії, належна їм сума ділиться порівну між ними. Подати заяву на недоотриману пенсію за померлого пенсіонера можна безпосередньо у сервісних центрах ПФУ, так і через особистий кабінет вебпорталу електронних послуг ПФУ.
Перелік документів, які необхідно надати для оформлення недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера, є однаковим при онлайн та офлайн-зверненні. Разом із заявою для виплати недоотриманої пенсії згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до вищезазначеного Закону, затверджений постановою правління ПФУ 25.11.2005 року № 22-1 до Фонду надаються такі документи:
- свідоцтво про смерть;
- документи, які підтверджують родинні стосунки з померлим пенсіонером (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження);
документ, що посвідчує особу заявника (паспорт); - реєстраційний номер облікової картки платника податків (індивідуальний податковий номер);
- реквізити банківського рахунку заявника;
- документи, що засвідчують їхнє проживання з пенсіонером на день смерті (довідка про склад сім’ї або довідка про фактичне місце проживання особи без реєстрації).
Якщо недоотримана пенсія увійшла до складу спадщини (крім пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які не включаються до складу спадщини і виплачуються за зверненням, що надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера), то для її одержання до документа, що посвідчує особу заявника, і свідоцтва про смерть, також додається свідоцтво про право на спадщину. Днем звернення за виплатою недоотриманої пенсії вважається день прийняття органом Фонду заяви з усіма необхідними документами. У разі подання заяви через вебпортал – дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів.
Недоотримана пенсія виплачується органами ПФУ шляхом зарахування коштів на поточний рахунок заявника. У випадку, якщо у заявника відсутній поточний банківський рахунок, то виплату можна отримати через міжнародну платіжну систему «Швидка копійка» у будь-якому відділенні Ощадбанку, надавши паспорт та картку платника податків (ідентифікаційний код). Як подати заяву на виплату недоотриманої пенсії через вебпортал електронних послуг ПФУ:
- Авторизуватись на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП);
- Перейти у розділ «Щодо пенсійного забезпечення» та обрати вкладку «Заява на виплату недоотриманої пенсії»;
- Заповнити поля електронної заяви, що з’явиться на екрані.
Додайте до заяви скан-копії необхідних документів.
До яких саме пенсій будуть застосовуватись обмежувальні коефіцієнти?
Рішення про запровадження коефіцієнтів до пенсій, розмір яких перевищує 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (2 361 грн), тобто до тих пенсій, розмір яких перевищує 23 610 грн, ухвалено законом України “Про Державний бюджет України на 2025 рік” (стаття 46). Такі коефіцієнти застосовуються до пенсій, які призначено:
- відповідно до Митного кодексу України,
- законів України: “Про прокуратуру”; “Про статус народного депутата України”; “Про Національний банк України”; “Про Кабінет міністрів України”; “Про державну службу”; “Про дипломатичну службу”; “Про службу в органах місцевого самоврядування”; “Про судову експертизу”; “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”; “Про наукову і науково-технічну діяльність”; “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;
- постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року № 379/95-ВР “Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України”.