Одинадцять друзів Комарницького: до кого у Києві може дотягнутися НАБУ у справі про земельні схеми

Операція “Чисте місто”, саме так іронічно охрестили 6 лютого 2025 року у НАБУ викриття масштабної злочинної групи, причетної до земельної корупції у Києві, вже стала новиною тижня. Назовні почали просочуватися перші подробиці з обшуків, що проводяться в офісі Дениса Комарницького, на 7 поверсі елітного бізнес-центру IQ на Печерську та у низці інших локацій, пов’язаних як з самим бізнесменом, так і з іншими фігурантами справи. А їх, як кажуть, буде “понад 10 людей” – і в публічному просторі вже називаються досить гучні імена.

Керівництво “земельної” комісії

Передовсім, рівень впливу Дениса Комарницького не варто недооцінювати. Він не є звичайним “аферистом” і має зв’язки на найвищому рівні: так, ще 2020 року Bihus.info писав про те, що він вже у статусі “смотрящого” за Києвом домовився про виведення з-під арешту частини активів ексміністра доходів та зборів часів Януковича, Олександра Клименка. Саме про це йшлося у тих документах, що передав журналістам на флешці нардеп Гео Лерос – експосадовець повернув собі (та, звісно, одразу продав) низку об’єктів у Конча-Заспі.

Зрозуміло, що найбільший вплив Комарницький мав саме у Києві. Про це вже писав Інформатор, і це підтверджують дотичні до громадської діяльності діячі. Так, відомий активіст, ветеран Олег Симороз стверджує, що обшуки й арешт “смотрящого” є дуже тривожною новиною для Віталія Кличка особисто і його оточення.

“Всі земельні схематози проходили через особисто довірених Кличку людей – депутати, голови комісій та директори департаментів. І це не менти, які прийшли потрусити бордель Палатного, це структура, яка використовує технічні засоби та дуже довго збирає докази, телефони Комарницького писали не один місяць”, – зазначає Симороз у дописі.

За деякими даними, писали дійсно дуже довго, обладнання нібито стояло у офісі Комарницького 8 місяців. Власне, хто саме потрапив на записи НАБУ і, відповідно, “розроблявся” детективами – є таємницею слідства. Але певні узагальнення можна зробити з дрібок інформації, що просочилася назовні. Так, Telegram-канал “Джокер” (спеціалізується на “зливах” даних) простягає зв’язки Дениса Комарницького до кількох депутатів Київради.

Зокрема, називає одного з найбільш впливових – Михайла Терентьєва, очільника Земельної комісії (через його функцію, обидва просто приречені комунікувати, адже жодне “земельне” рішення не проходить повз голову комісії). Також у публікації згадується Олена Марченко, членкиня тієї ж комісії: її взагалі називають “правою рукою” Комарницького у земельних питаннях. Крім того, обшук нібито проводили в заступника голови “бюджетної” комісії Київради Володимира Слончака (підтверджень цьому поки немає).

За даними цього Telegram-каналу, завдання усім дотичним до земельних схем буцімто “нарізала” Олена Богословська, довірена особа Комарницького. Як пише “Джокер”, саме це змогли довести детективи НАБУ завдяки обладнанню, встановленому у офісі ексдепутата на 7 поверсі бізнес-центру IQ. Ким саме є пані Олена, з’ясувати не вдалося (вона не має документального стосунку до ТОВ “Центр розвитку економіки і права” чи інших бізнесів Комарницького). Але прикметний самий факт того, що обшуки проводили у БЦ IQ.

Куди ж без Тищенка й Черновецького

Справа в тому, що поряд з цим БЦ розташований ЖК PecherSKY – саме там має житло ще один впливовий товариш Комарницького, Микола Тищенко. Нібито, саме йому завдячує своїм карколомним злетом ексдепутат Київради у 2020 році – адже Тищенко тоді був одним з найвпливовіших депутатів від “Слуги народу”, займав посаду заступника голови парламентської фракції та відповідав саме за Київ (цей тягар з нього, нагадаємо, зняли після скандалу з рестораном “Велюр” у розпал коронакризи).

“Те, що Комарницький зайшов на схеми через Миколу Тищенка, – вже говорить про його розумову неповноцінність. Зараз йде перерозподіл корупційних потоків у Києві. У Кличка нові фаворити, у Офіса теж, вони ведуть перемовини, і кінцевого смотрящого вже визначать після місцевих виборів. Тільки от Денис Комарницький в їх спільний договорняк більше не входить. Більше на Тищенко треба було все зав’язувати”, – кпинить відомий активіст, ветеран Олег Симороз.

За даними Симороза, Комарницький просто серед білого дня передавав Тищенку “кешем” гроші від земельних схем у Києві. Це, каже громадський активіст, ексдепутат міськради “вважав надійною схемою” – відтак, в НАБУ може бути зібрано чимало й матеріалів за попередні роки. Звідти ж він має чимало зв’язків з діячами, що їх у Києві можна вже називати “попередниками”. Найприкметніший з них – Степан Черновецький.

Так, саме з сином колишнього мера Комарницький нібито підтримує тісні зв’язки. А відомий столичний блогер Володимир Бондаренко називає його навіть “другом і молодшим партнером” Черновецького-молодшого. А збільшення впливу у Києві пов’язує з падінням колишнього голови ОП Андрія Богдана ще у 2019 році (формально, втім, Богдана відправили у відставку вже напочатку 2020-го). Черновецький-молодший – засновник Chernovetskyi Investment Group (e-commerce, інфраструктура, аграрний сектор). Також він є тіньовим гравцем на ринку нерухомості у столиці: Черновецькому належить низка об’єктів, найвідоміших з яких є зруйнована висотка “101 Tower” біля Центрального залізничного вокзалу, про яку писав Інформатор.

Скандальні будівництва та створення Київміськбуду на мінімалках – до чого тут Комарницький

Нагадаємо, у травні 2024-го Інформатор писав про те, що Денис Комарницький має стосунок до будівництва скандального ЖК поблизу Солом’янського парку. Тоді з’ясувалося, що одним із замовників будівництва була фірма “Міськбудальянс”, яку пов’язують з “смотрящим” за Києвом.

Крім того, з прізвищем Комарницького пов’язували й питання про докапіталізацію КП “Спецжитлофонд” наприкінці 2024 року. Тоді Київрада збільшила йому статутний капітал одразу на 3 млрд грн, а компанія, яка мала б бути, по суті, балансоутримувачем будинків, що є комунальною власністю (гуртожитки тощо) вже стала підпільним другим “Київміськбудом на мінімалках”.

Джерело