У Києві популяція білок впала у 20 разів, екологи кажуть про справжній екоцид

У київських парках практично зникли білки. Екологи пояснюють це, по аналогії зі зменшенням популяції горобців, “гламуризацією” парків та скверів та знищенням старих дерев, що мали дупла. Через нестачу білячих “квартир” гризунам немає, де розмножуватись, відповідно, меншає їх у зелених зонах столиці.

Про падіння популяції білок у 20 разів, та навіть більше, у київських парках і скверах повідомив Київський еколого-культурний центр на сторінці у Facebook. Як зазначив його очільник, Володимир Борейко, головних причин тому є дві. Перша з них – “гламуризація” міських парків у Києві, тобто, коли Київзеленбуд вирубає старі дуплисті дерева і білкам немає де влаштовувати гнізда.

“Їм нема, де розмножуватись. По суті, те, що творить Київзеленбуд – це справжній екоцид. Як доказ від зворотного можна навести два столичні ботанічні парки – Університетський та (ботсад) імені Гришка. Один приналежить Київському університету, а другий – Національній академії наук. Вчені не вирубують старі дерева із дуплами, і там живуть білки. У всіх куточках цих ботанічних парків раз-по-раз лунає стукіт. Діти та дорослі стукають грецькими горішками один про одного. Це чудовий спосіб приманити та погодувати білок”, – зазначив Володимир Борейко у дописі.

Ще один цинічний випадок трапився близько 8 років тому – коли під час вирубки старих дуплястих дерев у парку КПІ білки втратили свої домівки, вони змушені були мігрувати до сусіднього парку, ім. Івана Багряного (колишній парк Пушкіна). А оскільки він розташований через Берестейський проспект – тваринки змушені були бігти просто під колеса автівок, і чимало з них цю дорогу не подолали.

“Друга причина – те, що Київзеленбуд не розвішує в парках штучні будиночки для білок, де вони могли б робити свої гнізда та розмножуватись. Київзеленбуду це не треба, бо на будиночках для білочок він нічого не заробить”, – пояснив очільник КЕКЦ.

Борейко розповів також, що декілька років тому він пропонував Олександрові Возному, директору Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА, організувати розвішування у парках таких “квартир” для тваринок – білок, птахів, кажанів тощо. У підсумку ідея лишилася ідеєю: посадовець нею не зацікавився, резюмував еколог.

Винищили горобців, “справляться” і з віковими деревами

Нагадаємо, у вересні 2024 року Інформатор писав про те, що екологи почали бити на сполох через майже повну відсутність звичайних горобців у Києві. Їхня популяція лише за рік впала у 50, і навіть більше, разів. Фахівці бачать проблему в тому, що міська влада “гламуризує” міські парки, вирубуючи старі дуплисті дерева, які слугують “багатоповерхівками” для пташок. А наслідком може бути винищення самих парків шкідниками.

Також днями ми писали, що київські комунальники збираються обрізати гілки в 31 заповіданого вікового дерева. Столичні екологи закликають не допустити цього, нагадуючи, що кронування шкодить рослинам. А при виявленні випадків зрізання гілок просять киян викликати поліцію та не допускати такої діяльності КП “Київзеленбуд”.

Джерело