Річна інфляція в Україні прискорилася майже до 13%: що подорожчало найбільше

Темпи інфляції в Україні у річному вираженні продовжують прискорюватися, свідчать дані Державної служби статистики. Річна інфляція у січні становила 12,9% (в порівнянні з січнем 2024 року) після 12% у грудні. Порівняно з груднем 2024 року інфляція дещо сповільнилася – до 1,2% після 1,4% у попередньому місяці. Про це 10 лютого повідомив Держстат.

На споживчому ринку в січні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,2%. На 5,5–0,9% зросли ціни на овочі, соняшникову олію, безалкогольні напої, хліб, масло, продукти переробки зернових, м’ясо та м’ясопродукти, молоко та молочні продукти, фрукти, рибу та продукти з риби. Водночас на 23,1% подешевшали яйця, на 0,8% та 0,6% знизилися ціни на макаронні вироби і цукор. 

Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 1,6%, що пов’язано з подорожчанням тютюнових виробів на 2,3%. Одяг і взуття подешевшали на 5,5%, зокрема, одяг – на 5,6%, взуття – на 5,4%.

Річна інфляція в Україні прискорилася майже до 13%: що подорожчало найбільше 2

Ціни на транспорт зросли на 1,4% в основному через подорожчання проїзду в автодорожньому пасажирському транспорті на 2,5% і палива та мастил на 2,1%. У сфері зв’язку ціни зросли на 9,1%, що пов’язано з підвищенням тарифів на місцевий телефонний зв’язок на 29,1% та мобільний зв’язок на 15,6%.

Річна інфляція в Україні прискорилася майже до 13%: що подорожчало найбільше 3

Формування показників здійснюється за результатами державного статистичного спостереження “Зміни цін (тарифів) на споживчі товари (послуги)”, методологія якого враховує загальні вимоги Конвенції 160 Міжнародної організації праці 1985 року (стаття 12), Резолюції з питань індексів споживчих цін, прийнятої на сімнадцятій міжнародній конференції статистиків праці (2003), Регламенту (ЄС) № 2016/792 від 11 травня 2016 року, Виконавчого Регламенту Комісії (ЄС) № 2020/1148 від 31 липня 2020 року, а також “Керівництва щодо індексів споживчих цін: Поняття та методи”, підготовленого Міжнародним валютним фондом, Міжнародною організацією праці, Статистичним бюро Європейської спільноти (Євростатом), Європейською економічною комісією Організації Об’єднаних Націй, Організацією економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) та Світовим банком (2020).

Як раніше повідомляв Інформатор, за оновленим прогнозом НБУ, інфляція зростатиме в найближчі місяці, але вже з середини року почне знижуватися. Наприкінці 2025 року вона становитиме 8,4%, а за підсумками 2026 року – повернеться до цілі НБУ 5%. Реальний ВВП цього року збільшиться на 3,6%, а в наступні два роки зростання економіки прискориться до близько 4% на рік. Базовий сценарій прогнозу НБУ побудований на припущеннях щодо збереження достатніх обсягів міжнародної підтримки та поступової нормалізації умов функціонування економіки, що, зокрема, сприятиме частковому поверненню вимушених мігрантів і зростанню інвестицій. Детальний аналіз і прогноз макроекономічної ситуації опубліковано в щоквартальному Інфляційному звіті за січень 2025 року.

На думку аналітиків НБУ, попри очікуване зниження міжнародної допомоги в наступні роки, рівень міжнародних резервів залишатиметься більшим, ніж до повномасштабного вторгнення, й достатнім для того, щоб НБУ міг і надалі зберігати стійкість валютного ринку.

Джерело