Північна Америка — величезний континент, здебільшого зайнятий двома країнами — США і Канадою. На його просторах знайшли своє місце всілякі типи місцевості з найрізноманітнішим кліматом, тут живе величезна кількість птахів і тварин, тут виростає нітрохи не менша кількість видів рослин … Так, цей материк дійсно заслуговує на те, щоб ним зацікавитись.
- На Північноамериканському континенті проживає понад півмільярда осіб. Для порівняння, в Китаї населення майже в три рази більше.
- Більшу частину Північної Америки займає Канада — друга за розмірами країна в світі.
- Всупереч поширеній думці, всього в Північній Америці розташовано двадцять чотири країни.
- Острів Гренландія — найпівнічніша точка Північної Америки. Втім, до цього материка він належить лише географічно, але не політично.
- Свою назву Північна Америка отримала в честь мореплавця Амеріго Веспуччі, хоча першим з європейців відвідав її берега Христофор Колумб.
- Колись Азія і Північна Америка були з’єднані перешийком, який потім опустився під воду. Нині на його місці знаходиться Берингова протока.
- Справжній бич у південній частині Північної Америки — руйнівні торнадо, що змітають все на своєму шляху.
- Найвища температура, коли-небудь зареєстрована на цьому континенті — 57°C. Рекорд був встановлений в Долині Смерті, США, штат Каліфорнія.
- Найбільший з північноамериканських міст — Мехіко, столиця Мексики. Тут проживає більше 20 мільйонів осіб.
- Саме тут розташований найбільший і найглибший каньйон на Землі — Великий каньйон. Його розміри дійсно вражають.
Північна Америка – це континент, який завжди викликав інтерес своїм розмаїттям природних ландшафтів, культурним багатством та історичними перипетіями. Від засніжених вершин Аляски до тропічних пляжів Мексики, від гучних мегаполісів США до загадкових руїн цивілізацій майя та ацтеків – кожен куточок цього континенту має свою унікальну історію. У цій статті ми розглянемо цікаві факти про Північну Америку, які допоможуть глибше зрозуміти її незвичайну природу, географію та культурну спадщину. Тож не гаймо часу та вирушаймо разом у світ відкриттів!
Цікаві факти про Північну Америку яких ви не знали
- Північна Америка є третім за розміром континентом на Землі. Площа Північної Америки складає 24,9 млн км2, з яких майже 4,1 млн км2 займають острови.
- Науковці стверджують, що перші люди з’явилися у Північній Америці ще понад 15 тисяч років тому, перейшовши через Беринговий перешийок з Азії. Вікінги на чолі з Лейфом Еріксоном відвідали береги континенту близько 1000 року, назвавши його Вінландом. Проте справжнім початком європейської колонізації стало її відкриття Колумбом у 1492 році, хоча він тоді й не зрозумів, що знайшов новий континент.
- Назва Америка походить від імені італійського мореплавця Амеріго Веспуччі, який першим запропонував, що нові землі, відкриті Колумбом, є окремим континентом, а не частиною Азії. Вперше назва Америка була використана на карті Мартіна Вальдземюллера в 1507 році, де він позначив нововідкриті землі на честь Веспуччі. Спочатку назва стосувалася лише Південної Америки, але згодом поширилася і на Північну.
- Північна Америка омивається 3 океанами: на сході – Атлантичним океаном, на півночі – Північним Льодовитим океаном і на заході – Тихим океаном.
- У північній Америці розташовані 23 країни, найбільші серед яких: Канада, США, Мексика, Гренландія. Цікавий факт, що кожна країна яка знаходиться там має доступ до моря чи океану.
- Тут розташовуються одразу дві країни які є одними з найбільших у світі – Канада та США. Канада – найбільша країна Північної Америки та друга за площею країна світу (9,9 млн км2). США – друга за величиною країна Північної Америки та четверта за площею у світі (після Китаю, який посідає 3 місце у світі).
- Загалом у Північній Америці проживає 579 млн людей. Найбільш населеними країнами є США (332 млн людей), Мексика (128,5 млн людей) та Канада (40,1 млн людей). Цікаво, що Канада є однією з найменш густонаселених країн світу, де на 1 км2 припадає 3,4 особи.
- Найвищою точкою Північної Америки є гора Мак-Кінлі (Деналі), висота якої становить 6194 метри. А найнижча точка на материку відносно рівня моря – це Долина Смерті (-84 метри). Цікаво, що Долина Смерті є рекордсменом, адже у 1913 році температура термометра тут піднялася до позначки +56,7°C що є абсолютним температурним рекордом.
- Гренландія – найбільший острів у світі площею майже 2,2 млн км2, який теж є частиною Північної Америки. Цікавий факт, що Гренландія це автономна країна яка входить до Королівства Данії і її населення складає майже 57000 осіб.
- Великі Озера, що розташовані між США та Канадою, є найбільшим прісноводним озерним комплексом у світі, що складається з п’яти озер: Верхнього, Гурону, Мічигану, Ері та Онтаріо. Разом вони містять близько 20% усіх світових запасів прісної води.
- Озеро Верхнє є найбільшим прісноводним озером не тільки Північної Америки, але і світу. Воно займає площу понад 82 тисячі квадратних кілометрів і містить більше води, ніж всі Великі озера разом узяті.
- Мамонтова печера, що знаходиться у США, є найдовшою системою печер у світі протяжністю майже 686 км. Це справжній підземний лабіринт, який досліджують вже понад двісті років, і все ще знаходять нові проходи. Цікаво, що у печері є підземні озера та річки де мешкають сліпі риби.
- Це важко уявити, але коні з’явилися у Північній Америці тільки у XVI столітті, коли іспанські колонізатори привезли їх на континент. Принаймні так свідчать старовинні європейські записи XVII століття. Проте, є теорія що коні існували на цьому континенті ще близько 4 млн років тому і вимерли кінці льодовикового періоду.
- Єллоустоунський національний парк, заснований у 1872 році у США, є першим національним парком у світі. Він відомий своїми гейзерами, гарячими джерелами та різноманітною дикою природою. У цьому парку знаходиться Єллоустоунська кальдера – супервулкан, який є одним із найпотужніших вулканів у світі. Хоча він не вивергався вже понад 640 тисяч років, він залишається активним і потенційно небезпечним.
![цікаві факти про північну америку фото 2](https://tse-tsikavo.com.ua/wp-content/uploads/2025/01/tsikavi-fakty-pro-pivnichnu-ameryku-foto-2-1024x680.jpg)
- Шотландський дослідник, Александр Макензі, у 1793 році увійшов в історію як перша людина, яка перетнула Північну Америку зі сходу на захід.
- Система річок Міссісіпі-Міссурі є найдовшою річкою Північної Америки. Її довжина становить понад 6000 кілометрів, та протікає вона територією США.
- Кордон між США та Канадою є найдовшим міжнародним кордоном у світі, його довжина становить понад 8,800 кілометрів. Цікаво, що на кордоні є місце, де бібліотека і театр стоять одночасно в обох країнах, це Haskell Free Library та Opera House.
- Канада має найдовшу берегову лінію у світі, що простягається на понад 202 тисячі кілометрів. Це більше, ніж у будь-якої іншої країни, і майже чверть всієї світової берегової лінії.
- Ніагарський водоспад, розташований на кордоні США і Канади, є одним із найбільших і найвідоміших у світі. Щохвилини через нього проходить понад 168 тисяч кубометрів води.
- Північна Америка має всі кліматичні зони, від арктичного клімату на півночі Канади до тропічних джунглів у Центральній Америці. Це робить континент дуже різноманітним і цікавим для вивчення природи.
Північна Америка є третім за розмірами континентом світу після Євразії та Африки. Тут розташована одна з найважливіших країн світу США, високорозвинена Канада, густонаселена Мексика й багато дрібних держав із цікавими латиноамериканськими традиціями. Північна Америка тягнеться від екватора на півдні до полярних широт на півночі, тому тут є всі кліматичні зони Землі.
Цікаві факти про Північну Америку
● Чисельність населення Північної Америки становить 579 млн осіб.
● Континент омивається декількома океанами: Північним Льодовитим океаном на півночі, Тихим океаном на півдні й заході, Атлантичним океаном на сході. На південному сході, Північна Америка омивається Карибським морем. Континент займає площу приблизно 24 709 000 квадратних кілометрів, що становить приблизно 16,5 % від загальної площі суші на Землі.
● До Північноамериканського континенту належать 23 країни. Це США, Канада, Мексика, Гренландія, Бермудські острови і всі країни Центральної Америки та Карибського басейну. Найбільш населеною країною є США — 327 млн осіб. Друга за чисельністю населення країна, Мексика — 129 млн осіб. Канада на третьому місці — 37 млн осіб.
● Христофор Колумб відкрив Америку в 1492 році. Але норвезькі поселенці прибули трохи раніше, в 11-му столітті. Але, насправді вчені вважають, що перші корінні народи прийшли на континент приблизно 15 000 років тому, які мігрували з Євразії. Як вони це зробили, ми можемо тільки здогадуватися, але більшість вчених вважають, що вони перетнули перешийок, який був колись у Беринговій протоці між сучасною Аляскою й Сибіром.
● Європа колонізувала (захопила) Північну Америку в епоху Великих географічних відкриттів. Іспанія, Франція та Великобританія зайняли території в Північній Америці. Наприкінці 18 і на початку 19 століть, населення цих територій розпочало боротьбу за незалежність. Ця боротьба призвела до утворення декількох країн. Сполучені Штати Америки були сформовані з 13 британських колоній, у той час, як Канада стала результатом об’єднання британської і французької територій.
● Деналі — найвища гора в Північній Америці. Її висота становить 6 190 метрів над рівнем моря. Гірський пік розташований у центрі Аляски, ця вершина забрала життя в понад 100 альпіністів.
● У Північній Америці немає жодної країни, позбавленої виходу до моря чи океану.
● Свою назву цей континент отримав на честь мореплавця Амеріго Веспуччі.
● Найпівнічнішою точкою Північноамериканського материка є острів Гренландія, до речі, найбільший у світі.
● Колись Північна Америка була з’єднана з Євразією перешийком. Потім цей перешийок під впливом тектонічних сил опустився під воду, утворивши Берингову протоку. У районі цієї протоки Північноамериканські береги відокремлює від російських відстань усього 4 кілометри.
● На цьому континенті розташований Великий каньйон, найбільший каньйон на Землі.
● Тут буває жарко. У Долині Смерті (США) одного разу була зафіксована рекордна температура +57 ℃.
● Найбільше місто в Північній Америці — мексиканська столиця Мехіко. Тут живе приблизно 20 млн осіб.
● Руйнівні торнадо тут зароджуються набагато частіше, ніж на будь-якому іншому континенті.
● У Північній Америці вирощується близько половини всього світового врожаю кукурудзи.
● У Каліфорнії сходяться дві найбільші тектонічні плити на Землі, що часто стає причиною сильних землетрусів у цьому регіоні.
● У Північній Америці багато прісноводних водойм, наприклад тут найбільша у світі система озер із прісною водою, озеро «Верхнє» найбільше у світі прісноводне озеро за площею й четверте за об’ємом. Тут протікає Міссісіпі, одна з найбільших річок світу (3 734 км).
● Домінантні мови в Північній Америці — іспанська, англійська та французька. А ось у Гренландії проживають люди, що говорять в основному данською мовою.
● Найбільша країна за площею на континенті — Канада.
● Географ Герард Меркатор — перший географ, який створив мапу Північної Америки. Сталося це в 1539 році.
● Найбільш розвиненими народами в Північній Америці до приходу європейців були Ацтеки й Мая. Ацтеки жили в сучасній Мексиці, а Мая в Центральній Америці.
● Найпопулярнішими визначними пам’ятками в Північній Америці є: Гранд-Каньйон, Ніагарський водоспад, Чичен-Іца, Теотіуакан, Скелясті гори, гора Рашмор, Статуя Свободи й Національний парк Єллоустоун.
● На території цього континенту проживає найбільша кількість олімпійських чемпіонів.
● Дельфіни біля берегів Північної Америки практично завжди добувають їжу полюючи зграями. Таку поведінку цих ссавців неможливо побачити біля берегів інших континентів. Усього ж у Північній Америці проживає 965 видів ссавців, найвідомішими серед них є олені, койоти, опосуми, бобри, ведмеді, вовки, білки і кролики.
● Кактуси найпоширеніша рослина американських пустель, Вони не тільки невіднятний атрибут пейзажу цієї природної зони, а й досить корисні рослини. Зі стовбурів кактусів роблять легкі й міцні мости, огорожі, дорожні стовпи. Соковита серцевина використовується в їжу. Їх готують різними способами: варять, солять, печуть, маринують, сушать. Не випадково кактус зображений на державному гербі Мексики.
50 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО ПІВНІЧНУ АМЕРИКУ
- Північна Америка – третій за величиною материк на Землі (після Євразії та Африки). Її площа (разом з островами) становить близько 24,25 млн. км².
- Гренландія – найбільший острів світу, який належить Північній Америці. Його площа – 2,2 млн. км². На таких просторах могли б розміститися 3 України разом з Чорним морем.
- Своєю формою Північна Америка нагадує гігантський трикутник, звернений гострим кутом на південь, а основою – га північ. Тому більша частина її території розташована в помірному й холодному поясах і лише вузька смуга на півдні лежить у жаркому поясі.
- Узбережжя материка омивається водами трьох океанів: західне – Тихим, східне – Атлантичним, північне й північно-західне – Північним Льодо-витим океаном.
- Численні півострови Північної Америки названі іспанцями. Так, у перекладі х ісп. Каліфорнія означає Розпечені гори, Лабрадор – Країна робітників, Флорида – Країна квітів, а Аляска у перекладі з алеутської означає Китові місце.
- Канадський Арктичний архіпелаг – одне з найбільших у світі скупчень островів (36 563 острови!) площею більш як 1,4 млн км². Він простягається із заходу на схід на 2 400 км. Архіпелаг належить Канаді.
- Середня висота над рівнем моря – 720 м.
- Найвища точка поверхні континенту – г. Мак-Кінлі (Деналі) (6193 м).
- Найнижча висота над рівнем моря – Долина Смерті (− 85 м).
- 30 тис. років тому на місці Берингової протоки був перешийок, яким Північна Америка сполучалася з Євразією. Існування такого «мосту» між двома материками підтверджується подібністю їх рослинності й тваринного світу.
- Найдовша у світі система печер – Мамонтова печера, що розташована на південному сході Центральних рівнин. Тунелі й зали, що протяглися на 530 км, розташувалися кількома поверхами, які сягають у глиб на 300 м.
- Першими європейцями, хто ступили на землю Америки в Х-ХІ ст., були скандинавські вікінги.
- Біля атлантичного узбережжя Північної Америки відзначаються найвищі у світі припливи. У затоці Фанді висота припливної хвилі становить 18 м.
- Через відсутність письмових доказів про відкриття вікінгами нової частини світу, все ж таки відкривачем Північної Америки вважається Христофор Колумб (1492р.).
- Німецький дослідник А. Маккензі першим із Європейців перетнув континент зі сходу на захід і назад.
- Кордон між Канадою та США протяжністю 9 000 км – найдовший неохоронюваний кордон у світі.
- Найбільші з діючих вулканів Північної Америки – Орісаба й Попо-катепетль у Мексиці – здіймаються більш ніж на 5 000 м.
- Великий каньйон на плато Колорадо (США) – справжній геологічний музей під відкритим небом. Тут ріка Колорадо прорізала товщу вапняків, піщаників і сланців на глибину понад півтора кілометри.
- На рівнинах Північної Америки реєструється найбільша у світі кількість смерчів, які тут мають іспанську назву «торнадо». Ці потужні атмосферні вихори виникають у грозових хмарах і у вигляді темного хмарного стовпа – «хобота» − спускається до поверхні землі. Швидкість повітря в такій «повітряній каруселі» іноді сягає 450 км/год.
- Над південними й середньозахідними районами США 3 і 4 квітня 1974 року була зафіксована рекордна кількість торнадо – 148 за добу.
- «Найшвидшим» льодовиком в Північній Америці вважається льодовик Квараіак на території Гренландії. Швидкість його переміщення досягає 24 метрів на добу.
- Найбільшу кількість снігу, що випав за рік, зареєстровано на горі Рейнір (США). Якби сніг не ущільнювався й не танув під час підвищення температури, товщина снігового покриву склала б понад 31 м.
- На увесь світ відомий найстаріший у світі Йєллоустонський національний парк (США). Тут повсюдно зустрічаються гарячі озера й джерела, але справжнім скарбом парку є гейзери (тут їх понад 200).
- Найбільшим на континенті є канадський національний парк Вуд-Баффало, який охоплює територію безкрайніх лісів, озер і боліт площею майже 45 тисяч км².
- За площею заповідників і національних парків Північна Америка посідає перше місце у світі.
- Найважливіша й найбільша водна артерія материка – Міссісіпі, або «Батько вод». Вона виносить у Мексиканську затоку у 2,5 рази більше води, ніж Волга, а її довжина перевищує 6 000 км.
- Довжина судноплавної частини Міссісіпі понад 3 000 км, а разом із притоками ця цифра зростає до 25 000 км.
- Міссурі, притока Міссісіпі, майже на 800 км довша «Батька вод». «Товста нечепура» − так фамільярно звуть американці Міссурі через буро-жовтий колір її вод і сварливу вдачу.
- З поверхні материка щорічно стікає 8 200 км³ води, що становить приблизно 18 % світового стоку.
- На широті півострова Флорида бувають літні приморозки, що призводять до втрати врожаю апельсинів і персиків або й вимерзання самих дерев.
- Назва одного з найбільш безводних і жарких місць на Землі – Долини Смерті – пов’язана із загибеллю в ХІХ ст. загону золотошукачів, які збилися зі шляху й не мали запасів води.
- Найбільшим хижаком на Землі є білий ведмідь вагою 450 кг. Він чудово плаває, і на відміну від свого бурого родича, веде активний спосіб життя цілий рік.
- Найвище дерево на Землі – секвоядендрон (мамонтове дерево), яке виростає заввишки 100 м і сягає 30 м у діаметрі. Секвоядендрон – довгожитель – відомі дерева, вік яких 4 000 років. Кора мамонтового дерева може сягати пів метра завтовшки і не горить.
- У Долині Смерті (США) у період від 6 липня до 17 серпня 1917 року (тобто протягом 43 днів) максимальна добова температура перевищувала + 49º С.
- Найрізкіше потепління спостерігалося в містечку Спірфіш у Південній Дакоті (США) 22 січня 1943 року. Протягом 2 хвилин, починаючи з половини на восьму ранку, температура повітря підвищилася на 27 градусів: від −20 до + 7ºС.
- Корінні жителі Північної Америки – ескімоси, алеути й індіанці. Їх відносять до американської парості монголоїдної раси.
- Починаючи з 2 тисячоліття до н.е. на території Мексики й Центральної Америки послідовно змінилися кілька високорозвинених індійських цивілізації – ольмеків, майя, тольтеків і ацтеків.
- В 1619 році до Північної Америки прийшов перший корабель із чорними невільниками з Африки, доставленими для робіт на плантаціях у низов’ях Міссісіпі.
- Північну Америку називають «материком міст», оскільки в них живе три чверті її населення.
- В І тис. до н.е. майя – корінні жителі Америки – створили високорозвинену державу. Майя славилися своїми досягненнями в астрономії – вміли передбачати сонячні й місячні затемнення, в математиці – створили складну систему обчислення і придумали число нуль, у будівництві – зводили величезні будівлі й міста.
- США – друга за площею території країна Північної Америки та третя у світі за кількістю населення.
- Корінне населення США: індіанці, ескімоси, алеути, гавайці становлять лише 1 % загальної кількості населення країни.
- Понад 50 % американців живуть в «одноповерховій» Америці – котеджах, розміщених у приміській зоні.
- У США «народилися» й поширилися світом гамбургери, джинси, джазова музика та ковбойські фільми.
- Острів, на якому розташований Манхеттен, що став частиною Нью-Йорка, колись був викуплений в індіанців білими переселенцями за суму, що дорівнювала там 24 доларам США.
- Канада – одна з найменш населених країн світу. Середня густота населення становить лише 3 особи на км².
- Символом Канади є цукровий клен – дерево заввишки 40 м. У березні, роблячи насічки на стовбурах, з них добувають сік, який містить 4 % цукру. З нього виготовляють кленовий сироп. Щоб зварити 1 л сиропу потрібно 40 л соку.
- Канада – друга за площею території країна світу, її єдиним сусідом є США.
- Канада – батьківщина хокею з шайбою. Національна збірна Канади – багаторазовий чемпіон світу з хокею. А в Торонто створено зал хокейної слави.
- Країни Центральної Америки разом з усіма країнами Південної Америки утворюють регіон, який називають Латинською Америкою. Населення там розмовляє здебільшого іспанською і португальською мовами, що мають латинське походження.