У 2025 році кияни та киянки, які стали на захист України, можуть отримати матеріальну допомогу від міста. Деякі її види, як-от виплати мобілізованим, мають відбірковий підхід та сплачуються лише тим, кого мобілізували після 1 грудня 2023-го, і це викликає обурення у багатьох киян. Втім, “часові обмеження” застосовуються і для інших категорій допомоги, наприклад, при отриманні поранень.
Про існуючу в Києві фінансову підтримку захисників та захисниць, а також родин загиблих, зниклих безвісти та тих, що перебувають у полоні, повідомила заступниця голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Марина Хонда. Зокрема, чиновниця зазначила, що у 2025 році близько 6 тисяч киян-захисників та захисниць з інвалідністю I та II групи зможуть отримати щорічну матеріальну допомогу. У разі наявності інвалідності I-ї групи сума виплат становить 30 тис грн, II група передбачає допомогу у вигляді 20 тис грн
Варто зазначити, що така допомога, яку можна отримати раз на рік, не має привʼязки до дати отримання інвалідності. Вона надається всім, хто отримав інвалідність, захищаючи Україну. Тим, хто отримував її в минулому році, кошти буде нараховано автоматично. Ті ж, хто звертається вперше, можуть подати заявку через Київ Мілітарі Хаб або через “Портал Захисників і Захисниць”. Виплати здійснюються на Картку киянина або банківський рахунок заявника.
Інша річ з одноразовою допомогою тим, хто отримав поранення на територіях, де ведуться бойові дії. Тут вже є обмеження, пов’язані з часом: виплати в розмірі 45 тис грн надаються лише тим, хто отримав поранення під час бойових дій після 24 вересня 2024 року, тобто, після набрання чинності відповідного рішення Київради.
Для отримання коштів потрібно подати до Департаменту соціальної та ветеранської політики КМДА письмову заяву, складену в довільній формі, та пакет документів через “Київ Мілітарі Хаб”. Але доведеться почекати: рішення про виплату приймається впродовж місяця з дати подання повного пакета документів. А перерахування коштів здійснюється протягом першої декади наступного за прийняттям рішення місяця.
Ще один вид щорічної грошової допомоги стосується членів родин загиблих киян-захисників і захисниць. Існує кілька категорій, які можуть раз на рік отримати 30 тис грн. Зокрема, це:
- дружина (чоловік), які не одружились вдруге, незалежно від того, виплачується їм пенсія чи ні;
- діти віком до 18 років;
- неодружені повнолітні діти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти – до закінчення цих закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років;
- неодружені повнолітні діти, визнані дітьми з інвалідністю I та II групи або особами з інвалідністю I групи;
- батьки загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
- особа, яка перебувала під опікою або піклуванням захисника та проживала разом з ним.
Щодо щомісячної матеріальної допомоги від Києва, на неї можуть розраховувати родичі загиблих, зниклих безвісти та тих, що перебувають у полоні. Це непрацездатні батьки, дружини/чоловіки, повнолітні діти з інвалідністю з дитинства I та II груп або люди з інвалідністю I групи – щомісячно вони отримують 11 тис 805 грн. Від 12 тис 815 грн до 15 тис 980 грн, в залежності від віку, місто виплачує неповнолітнім дітям загиблих, зниклих безвісти та тих киян, що перебувають у полоні.
У Києві збільшили одноразову допомогу мобілізованим з 30 до 50 тисяч гривень
Інформатор повідомляв, що Київрада прийняла рішення про збільшення виплати мобілізованим киянам. Сума зросла з 30 тисяч до 50 тисяч гривень, виплачують допомогу за рахунок міського бюджету. Втім, отримують кошти лише ті, кого мобілізували після 1 грудня 2023-го, та й те, є скарги на несвоєчасну виплату коштів.
Також ми розповідали про детальний механізм цієї виплати. Так, її дають киянам, які були мобілізовані після 1 грудня 2023 року. Виплати передбачені для тих, хто був призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за контрактом та перебуває на військовому обліку в районних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. Це стосується як рядового, так і сержантського, старшинського та офіцерського складу. А отримати кошти можна просто на Картку киянина.