Саме Олімпійські ігри стали першими в історії людства масштабними спортивними заходами. Забуті на багато століть, вони в підсумку були відроджені, ставши ще більш насиченими, ще складнішими і ще цікавішими. Зараз для спортсменів по всьому світу участь у них є межею мрій.
- Стародавні Олімпійські Ігри святкувалися як релігійне свято від 776 року до н.е. до 393 року нашої ери.
- Традиційно Олімпійський вогонь в Олімпії розпалювали кожні два роки, використовуючи промені сонця та увігнуте дзеркало.
- Греція виграла більшість медалей (цілих 47!) у перших відроджених Олімпійських Іграх 1896 року.
- Перші Зимові Олімпійські Ігри проводилися в Шамоні, Франція в 1924.
- Норвегія завоювала більше медалей у Зимовій Олімпіаді, ніж будь-яка інша країна.
- Рекорд за кількістю завойованих медалей у Літній Олімпіаді належить США.
- Зимові Олімпійські ігри жодного разу не проводилися в Південній півкулі.
- На двох континентах Олімпіада не проводилася жодного разу. Це Африка й Антарктида.
- Відомий на весь світ педіатр Бенджамін Спок виграв золоту медаль на змаганнях із веслування в Парижі 1924 року.
- Принц Улаф, який став королем Норвегії 1985 року – олімпійський чемпіон 1928 року з вітрильного спорту в класі 6-метрових човнів в Амстердамі.
- Боксер Мухаммед Алі мало не пропустив Олімпіаду в Римі 1960 року, тому що боявся літаків. Він переборов свій страх і завоював золоту медаль, що стало поворотним моментом його спортивної кар’єри.
- Олімпіаду, яка відбулася в Сіднеї (2000 рік) можна вважати 320-ю за рахунком, якщо врахувати 293 Олімпіади, проведені в давнину.
- Лише четверо людей в історії завойовували медалі і в Літній, і в Зимовій Олімпіаді.
- Радянська гімнастка Лариса Латиніна завоювала більше олімпійських медалей, ніж будь-хто ще в історії.
- Олімпійський комітет Сполучених Штатів вирішив створити американський Олімпійський Зал слави в 1983 році, щоб увічнити видатних американських Олімпійських атлетів, однак, план побудувати зал був припинений через брак фінансування.
- У 1912 році змагання з греко-римської боротьби в Стокгольмі між Альфредом Асікейненом і Мартіном Клейном тривало понад 11 годин. Клеїн зрештою переміг, але він був занадто втомленим, щоб продовжити виступ, і погодився на срібло.
- П’ять взаємопов’язаних кілець Олімпійського прапора символізують п’ять континентів світу, з’єднаних у дружбі.
- Хоча б один із кольорів кілець олімпійського прапора присутній на прапорі всіх без винятку країн світу.
- Гімнаст Керрі Струг, який виступав за Японію в 1976 році, пошкодив собі колінну чашечку, виступаючи у вільних вправах. Наступного дня він мав виконати вправи на кільцях, щоб принести японській команді золото. Без болезаспокійливих засобів він блискуче виконав усі вправи, перемагаючи біль, і завдяки йому Японія виграла золоту медаль.
- Проведення Олімпійських Ігор 1976 року в Монреалі страшенно вдарило по економіці Канади. П’ять мільярдів довелося виплачувати до фонду Олімпійського комітету довгих тридцяти років! А ще на цій Олімпіаді жоден канадський спортсмен не завоював жодної медалі.
- Уперше олімпійський вогонь було запалено на Олімпіаді 1936 року в Німеччині. Причому відкривав цю Олімпіаду Адольф Гітлер.
- На зимових Олімпійських іграх 1980 року в США в місті Лейк-Плесід, вперше для гірськолижних трас було використано штучний сніг.
- На Олімпіаді в Амстердамі 1928 року австралійський веслувальник Генрі Пірс зупинив човен, щоб дати проплисти родині качок. Незважаючи на те, що він затримався на кілька секунд, завдяки чому його обігнав французький спортсмен, він все одно завоював золоту медаль у цьому змаганні.
- У 1988 році на Олімпіаді глядачам уперше заборонили палити, тому що трибуни перебували в безпосередній близькості від спортсменів.
- Під час Олімпійських ігор 1994 року в Боснії і Герцеговині йшла війна. Однак, ворогуючі сторони тимчасово склали зброю й оголосили перемир’я на час проведення Олімпіади.
- На зимових Олімпійських іграх 2010 року в канадському місті Ванкувер марафон Олімпійського вогню став найдовшим за всю історію Зимових Олімпіад. Він тривав 106 днів, пройшов через 200 населених пунктів і склав понад 45 тисяч кілометрів по воді, по повітрю і по землі. Участь у марафоні взяли 12 тисяч факелоносців.
- На Олімпіаді в Парижі 1924 року між італійською та угорською збірною з фехтування виникла суперечка через рахунок, яку вирішили під час справжньої дуелі.
- Перші Олімпійські ігри в Південній Америці відбулися 2016 року. Їх приймала Бразилія.
- З 1952 по 1972 рік використовувалася неправильна олімпійська емблема – переплутані місцями кольорові кільця. Помилку помітив один із глядачів на репетиції відкриття зимових Олімпійських ігор 1972 року в японському місті Саппоро. Організатори спочатку довго обурювалися, але, коли вони звернулися до першоджерела, виявилося, що спостережливий очевидець мав рацію.
- Організатор перших сучасних Олімпійських Ігор, барон П’єр де Кубертен, бажав бачити на змаганнях виключно спортсменів-аматорів, а не атлетів-професіоналів.
- Уже близько 70 тривають Ігри XV Олімпіади, які розпочалися 1952 року в Гельсінкі. Просто президент МОК Зігфрід Едстрем на церемонії закриття, виступаючи з урочистою промовою, так захопився, що забув вимовити ключову фразу: “Ігри XV Олімпіади оголошую закритими”. Тому формально Ігри 1952 року не закінчилися.
- Спортсмен з Екваторіальної Гвінеї Ерік Муссамбані навчився плавати всього за 8 місяців до Олімпіади в Сіднеї, тренуючись у готельному басейні.
- 1-й офіційний заїзд збірної Ямайки з бобслею на Іграх 1988 року в Калгарі ознаменувався технічними проблемами з болідом. Під підбадьорливі оплески глядачів спортсмени донесли боб на руках до фінішу.
- Хокей – єдиний вид спорту, в якому серед золотих медалістів представлені всі континенти світу.
- 5894 журналісти висвітлювали Олімпійські ігри 1992 року в Альбервіллі. Ніколи ні до, ні після в Олімпійських селах не було стількох представників мас-медіа.
- На іграх у Берліні 1936 року перші офіційні змагання з баскетболу проводилися на піщаному корті, який через дощ перетворився на багнюку.
Добірка цікавих фактів, про найпопулярніші спортивні змагання давнини та сучасності.
1. Перші Олімпійські ігри відбулися у стародавній Греції ще у 776 році до н.е Біг був єдиним олімпійським змаганням. Чемпіоном став пекар, на ім’я Кореб, який виграв забіг на 190 метрів. Його спортивний результат, на жаль, невідомий.
2. Стародавніх атлетів нагороджували оливковими вінками, гілками та маслом.
3. Протягом перших 13 олімпіад біг залишався єдиним змаганням. Згодом до бігу додалися п’ятиборство, що включало біг, стрибки в довжину, метання диску та спису та боротьбу, У 688 році до н.е. у програму олімпіади включили кулачний бій, а згодом заїзди на колісницях.
olimp_014. Старогрецькі спортсмени виступали на Олімпіадах повністю оголеними. Доречи, слово гімнастика походить від старогрецького слова «gymos», що означає «голий».
5. На стародавніх Олімпійських іграх зародився суворий вид боротьби Панкратіон, у якому було лише два правила: не видряпувати супротивникові очі та не кусатися. Також, не існувало розділень на вагові категорії.
6. Платон був не лише філософом, але й олімпійським чемпіоном. Він двічі вигравав змагання з панкратіону.
7. Під час Олімпійських ігор, заборонялося вести будь-які бойові дії, адже вони були визначним релігійним святом, що входили до Панелінських ігор, що складалися також з Істмійських, Піфійських та Немейських ігор.
8. Жінкам заборонялося не лише брати участь у Олімпійських змаганнях, але, взагалі, відвідувати Олімпіаду. Але згодом вирішили проводити спеціальні жіночі спортивні ігри.
9. За порушення правил, суддям дозволялося бити порушника палицею.
10. У 394 р. н.е. імператор Римської імперії Феодосій I заборонив проведення Олімпійських ігор, як язичницьке свято. Олімпійські ігри відродилися лише через 15 столітть.
11. Олімпійські ігри відновилися завдяки ентузіазму французького громадського діяча барона П’єра де Кубертена, який на проведення перших Олімпіад пожертвував усім своїм статком і помер у злиднях.
12. У першій Олімпіаді, що відбулися, після довгої перерви, у Афінах, у 1896 році, брали участь лише чоловіки. Це були 245 спортсменів із 14 країн, що змагалися в: греко-римській боротьбі, велосипедному спорті, гімнастиці, легкій атлетиці, плаванні, стрільбі, тенісі, важкій атлетиці та фехтуванню. Жінки почали брати участь з другої Олімпіади.
13. Найбільш тривалою Олімпіадою стали ігри у Лондоні 1908 року. Змагання розпочалися ще 27 квітня, хоча офіційне відкриття відбулося лише 13 липня, а завершилися фінальним матчем по хокею на траві 31 жовтня. Змагання тривали більше шести місяців.
14. Перші олімпіади вигравали країни, які їх приймали. Через величезні транспортні витрати, для значної кількості спортсменів, з інших країн, потрапити на олімпіаду було непомірно дорого. Наприклад, спортсменам-одеситам, що вирушили на перші Олімпійські ігри, грошей вистачило до Константинополя. Тому, місцевих атлетів було в кілька разів більше.
15. Наймолодшим спортсменом і призером за всю історію Олімпійських ігор був грек Дімітріос Лундрас, що в свої 10 років виборов бронзу, в змаганнях з гімнастики, на перших Іграх сучасності в Афінах.
16. Найвиснажливішим змаганням перших олімпіад стала 12 годинна велосипедна гонка в Афінах, 1896 року. Заїзд тривав 12 годин, а до фінішу змогли доїхати лише 2 учасники. Призер змагання, австрієць Адольф Шмаль наїздив, за час гонки, майже 315 кілометрів.
Олімпійські ігри – одна з найдавніших і найважливіших спортивних традицій у світі. Вони об’єднують мільйони людей та втілюють дух миру і дружби. Ось 27 цікавих фактів про Олімпійські ігри, які розкривають їхню історію та значення.
- Олімпійські ігри виникли в Стародавній Греції у 776 році до н. е. і проводилися на честь бога Зевса.
- Першими змаганнями були забіги на один стадій – приблизно 192 метри.
- Лише чоловіки могли брати участь у Стародавніх Олімпійських іграх, і всі вони виступали оголеними.
- Ігри проводилися кожні чотири роки в місті Олімпія, звідки й отримали свою назву.
- Переможці отримували лаврові вінки та славу, але не грошові винагороди.
- У 394 році н. е. Олімпійські ігри були заборонені римським імператором Феодосієм I як язичницьке свято.
- Сучасні Олімпійські ігри були відновлені в 1896 році за ініціативи П’єра де Кубертена.
- Перші сучасні ігри відбулися в Афінах, Греція, і зібрали спортсменів із 14 країн.
- Олімпійський прапор із п’ятьма кільцями символізує єдність п’яти континентів світу.
- Перші зимові Олімпійські ігри відбулися у 1924 році в Шамоні, Франція.
- Жінки вперше отримали дозвіл брати участь у 1900 році на іграх у Парижі.
- Літні та зимові Олімпійські ігри проводилися в один рік до 1994 року, коли вони були розділені.
- Найбільша кількість медалей на одній Олімпіаді була розіграна у 2020 році в Токіо – 339 комплектів.
- Найуспішнішою країною в історії ігор є США, які здобули найбільше медалей.
- Олімпійський вогонь запалюється в Олімпії та транспортується естафетою до міста-господаря.
- Першою країною, яка прийняла Олімпіаду поза Європою, були США (Сент-Луїс, 1904 рік).
- Наймолодшим олімпійським чемпіоном став гімнаст Дімітріос Лундрас, який переміг у 10 років.
- Олімпійські ігри не проводилися у 1916, 1940 і 1944 роках через світові війни.
- Вперше телетрансляцію ігор здійснили у 1936 році в Берліні.
- Паралімпійські ігри були започатковані у 1960 році для спортсменів із обмеженими можливостями.
- Найбільше олімпійських медалей за всю історію здобув плавець Майкл Фелпс – 28 нагород.
- Скелетон – один із найнебезпечніших зимових видів спорту, що входять до програми Олімпіади.
- У програмі перших ігор у 1896 році не було командних видів спорту.
- Талісмани Олімпійських ігор вперше з’явилися у 1968 році на іграх у Греноблі.
- Найхолоднішою зимовою Олімпіадою були ігри в Ліллехаммері, Норвегія, у 1994 році.
- Першою африканською країною, яка прийняла Олімпіаду, стала ПАР у 2022 році (Юнацькі Олімпійські ігри).
- Олімпійські ігри є символом єдності, миру та гармонії, надихаючи людей з усього світу.
Олімпійські ігри – це не лише спортивні змагання, а й платформа для культурного та національного обміну. Їхня історія демонструє силу спорту у об’єднанні людства.
Саме Олімпійські ігри є найвідомішим і масштабним спортивним заходом у всьому світі. З’явившись ще в Стародавній Греції, вони були забуті на довгі століття, але в решті решт людству все ж вдалося їх відродити. За минулий час вони зазнали масу змін, але суть їх залишилася незмінною – це змагання найдостойніших і найдосвідченіших спортсменів в найрізноманітніших дисциплінах. Список олімпійських видів спорту поступово поповнюється, і вони стають все більше і більше різносторонніми.
- Перші Олімпійські ігри відбулися у 8 столітті до нашої ери в Олімпії, Греція. Вони проводилися кожні чотири роки протягом 12 століть. Потім, у 4 столітті нашої ери, всі язичницькі свята були заборонені імператором Феодосієм I, і Олімпіади більше не було. Римський правитель заборонив грецьку Олімпіаду через релігійний елемент свята. Він вважав Олімпіаду язичницьким святом , якому не було місця в його християнській країні.
- Однак атлетична традиція була відроджена приблизно через 1500 років: перші сучасні Олімпійські ігри відбулися в 1896 році в Греції.
- У Стародавній Греції спортсмени не турбувалися про спонсорство, захист чи моду – вони змагалися оголеними. Тоді ігри тривали по п’ять-шість місяців.
- Один з найцікавіших моментів стався на репетиції церемонії відкриття XI Зимових Олімпійських ігор 1972 року в Японії. Як зауважив один з глядачів, порядок розташування кольорових кілець на прапорі було переплутано. Ось тут і з’ясувалося, що неправильний прапор вивішувався на всіх Зимових Олімпійських Іграх вже цілих 20 років, і ніхто нічого не помічав.
- Естафета олімпійського вогню в 2014 році стала найдовшою в історії ігор. Вона почалася 7 жовтня 2013 року в Москві, а закінчилася 7 лютого 2014 року в Сочі. Олімпійський вогонь подолав більше 60000 км, а число факелоносців перевалило за 14 тисяч.
- Сама традиція олімпійського вогню була відроджена не відразу. У сучасні ігри її повернули лише в 1952 році на Олімпіаді, що проходила в Норвегії.
- Олімпійські медалі за перше місце, так звані золоті, вже майже сотню років виготовляють не з золота, вони всього лише позолочені. Раніше вони робилися з чистого золота, але починаючи з 1912 року їх роблять зі срібла, після чого покривають їх тонким шаром золота. На нього припадає лише близько 1% маси медалі.
- 1920 році американець Едді Іган виграв літні Олімпійські ігри в турнірі боксерів-важковаговиків. А закінчивши кар’єру боксера, захопився бобслеєм. Причому, так вдало, що в 1932 році став ще й олімпійським чемпіоном у цьому виді спорту. Іган є першим в світі спортсменом, якому вдалося перемогти як на Літніх, так і на Зимових Олімпіадах.
- У 1932 році в Літні Олімпійські ігри були включені такі дисципліни, як архітектура, живопис, музика, література, скульптура і графіка.
- Норвегія завоювала більше медалей в Зимових Олімпійських іграх, ніж будь-яка інша країна – більш 260.
- П’ять переплетених кілець Олімпійського прапора символізують п’ять континентів світу, пов’язаних дружбою. Засновник сучасних Олімпійських ігор П’єр де Кубертен стверджував, що принаймні один з кольорів кілець був присутній в національному прапорі кожної країни світу.
- у 1896 році в Афінах, на перших Олімпійських іграх після їх відродження, головним призом була срібна медаль і оливкова гілка. За друге місце давали бронзову медаль, а за третє не давали взагалі нічого.
- А у Франції в 1900 році замість медалей переможцям Олімпійських ігор вручали картини. У кожній державі по-своєму нагороджували переможців, а стандартні медалі почали вручати лише в 1904 році.
- Раніше на церемонії відкриття Олімпійських ігор випускали голубів, але після випадку в Сеулі в 1988 році їх заборонили, нехай і не відразу. Тоді випущені птахи сіли на чашу з вогнем та згоріли.
- Ігри XV Олімпіади, які почалися в 1952 році в Гельсінкі, формально тривають досі. Президент МОК Зігфрід Едстрем на церемонії закриття так захопився, що забув вимовити ключову фразу: «Ігри XV Олімпіади оголошую закритими» . Тому офіційно ці ігри так і не закінчилися.
- Жінки не могли брати участь в Олімпійських іграх до 1900 року. Довгий час Олімпійські ігри були виключно чоловічими змаганнями. Жінки не могли змагатися у волейболі та санному спорті до 1964 року, важкій атлетиці до 2000 року або боксі до 2012 року.
- Перед кожною Олімпіадою в Олімпії в Греції запалюють вогонь. Він витрачає два роки на подорожі до країни-господаря та навколо неї, поки не буде використано для запалювання Олімпійського котла на церемонії відкриття.
- Процесія Церемонії відкриття має певний порядок. Парад націй завжди очолюють греки, а завершують спортсмени з приймаючої країни. Усі інші країни вводять в алфавітному порядку відповідно до своєї рідної мови
- Лише п’ять країн брали участь у всіх літніх Олімпійських іграх. Греція, Австралія, Франція, Велика Британія та Швейцарія відправляли спортсменів на всі літні Ігри.
- Одного разу серед спортивних дисциплін був навіть живий відстріл голубів. Це були змагання зі стрільби з лука на Олімпійських іграх 1900 року.
- Спочатку фігурне катання було частиною літніх Олімпійських ігор. Цей вид спортивних змагань вперше з’явився на літніх Олімпійських іграх 1908 року, але перемістився на зимові Олімпійські ігри 1924 року.
- Гольф повернувся на Олімпійські ігри 2016 року. Після 112 років існування гольф повернувся з чотирма новими видами спорту — карате, скейтбордингом, спортивним скелелазінням і серфінгом.
- У 1924-1992 роках зимові та літні Олімпійські ігри проходили в одному році. Зараз вони перебувають на окремих циклах і чергуються кожні два роки.
- Офіційними мовами ігор є англійська та французька, які доповнюються офіційною мовою країни-організатора.
- Естафетний факел і олімпійський вогонь повинні горіти протягом усього заходу. Якщо полум’я згасне, його можна повторно запалити лише за допомогою резервного полум’я, яке також було запалено в Греції, і ніколи не за допомогою звичайної запальнички!