Українці, м’яко кажучи, насторожено сприйняли щедру обіцянку президента Володимира Зеленського виплатити кожному громадянину по 1000 гривень, щоб громадянин міг витратити їх на національні товари та послуги. Ні, щоб категорично заявити: “ідея підступна та шкідлива, мені ця Вовина тисяча не потрібна, відмовляюся!” – таких реакцій у соцмережах майже немає. Але загалом ідею Зеленського набагато більше лають і хейтять, ніж вітають. Тож якщо це була піар-ідея, то п’ять-шість ефективних менеджерів Зеленського десь прорахувалися.
Інформатор зібрав характерні заяви – більше, звичайно, авторства відомих особистостей, аніж безіменних простих українців. Головне, що дивує та обурює критиків Вовиної тисячі – її поява на тлі тотального підвищення податків (яке було подано під соусом страшної нестачі грошей у бюджеті – і тут на тобі, широким жестом розкидаємо мільярди) та неприкритий популізм ідеї. Але, що характерно, лають Зеленського політики, а хвалять – економісти (не всі, але хвалять). Тож, може, користь від ідеї все ж може бути. Або хоча б не буде шкоді.
До речі, адвокати Вовиної тисячі дещо “плутаються у свідченнях” щодо джерела грошей. Народна депутатка з Комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ольга Василевська-Смаглюк наголосила, що “ми не розраховували, але отримали закордонну допомогу нашому бюджету”, та й виникла ідея поділитися з населенням. Водночас перший заступник міністра економіки України Олексій Соболєв стверджує, що це не нові кошти, а гроші від програм, “які переспрямують”. Бо їх нібито не встигають освоїти до кінця року.
“Популістський треш”
Не пошкодувала барв на опис соціальної політики Зеленського (у ретроспективі) співголова фракції “Європейська солідарність” Ірина Геращенко. Вона навела приклади “популістського трешу”, на тлі якого Вовина тисяча викликала все ж таки особливе її обурення.
“Це і є план внутрішніх реформ? Після мільярда дерев, інвестиційний нянь, президентського університету, е-бабусь, індустріальних парків, тисячі доларів на депозит всім дітям з надр, кешбеку, всього цього популістського трешу, недоречного й неадекватного в бідній країні під час гарячої фази війни, черговий аукціон небаченої щедрості звучить, як відверте знущання”, – пише депутатка.
Вона нагадала, що на фронті не вистачає снарядів, дронів і РЕБів, “волонтери продовжують забезпечувати фронт всім”. Вчителі отримують мізерні зарплати і їм ніхто не збирається нічого індексувати. Влада, пише Геращенко, “забрала виплати в ВПО” і бідні люди “повертаються на окуповані території, в катівню, бо там – житло”.
“Всю соціальну сферу утримують наші партнери й це не триватиме вічно. Влада заднім числом піднімаємо податки для ФОП і вчителів, аби знайти гроші на Армію. Ми просимо гранти, кредити і допомогу у всього світу й ці кредити десятиріччями віддаватимуть ще наші діти і внуки. Й в цей час чергова Зе- тисяча? Really? В бюджеті є зайві гроші на PR- ідеї влади? Хто дав право президенту так легко розпоряджатися державними податками і бюджетом? Він цар? Це його гроші? В нас почалися вибори? Це настільки безвідповідально, що в мене немає слів!”, – висловилася нардепка.
Вовина тисяча підстьобне інфляцію
Тему виплат внутрішньо переміщеним особам (ВПО) продовжив радник мера Маріуполя Петро Андрющенко. Він після окупації рідного міста переїхав до Дніпра та сам є ВПО.
Крім здивування пріоритетами держави, Андрющенко звертає увагу президента та уряду на азбучну, загалом істину – такий різкий “вкидання” грошей в обіг – практично гарантована інфляція.
“Виплачувати по 2 тисячі ВПО у нас немає. Підіймати податки треба, бо у нас немає не тільки на ВПО. А від наприкінці бюджетного року роздати всім по тисячі гривень – у нас вистачає. Це десь 30-35 млрд гривень виходить якщо без окупованих територій (але вони – повірте – перші вигадають як халявну штуку отримати). Соромлюся спитати – звідки гроші? Який відсоток інфляції очікуємо зі старту та як швидко курс валют почне кардинально змінюватись у дуже неприємний бік?”, – пише радник.
“Злочин проти оборони держави”
Головний редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов взагалі порівнює таку масштабну роздачу грошей у країні, що воює, зі злочином.
“Злочин проти оборони держави. Верховний головнокомандувач публічно заявляє, що забирає гроші у солдатів на фронті заради підкупу виборців, влада роздає гроші, щоб підняти свій рейтинг. Якщо рахувати, що по тисячі отримає 30 чи 40 мільйонів українців, то це 30-40 мільярдів гривень. За 40 мільярдів можна усю українську армію на пів року повністю забезпечити усіма типами дронів, усі підрозділи”, – заявив Бутусов.
Журналіст вважає, що Вовина тисяча дискредитує державу перед іноземними партнерами. З одного боку, Україна на всіх рівнях просить гроші у світового співтовариства для захисту від РФ, а з другого – влада витрачає частину цих коштів “не на війну, а на політичну кампанію президента”, стверджує він.
Бутусов також наголошує, що Зеленський роздає разово по тисячі гривень, щоб нібито придушити громадське невдоволення після того, як суспільство отримало дані про десятки тисяч гривень пенсій щомісяця отримують “прокурори та інші”.
А могли б попрацювати над ядеркою
Волонтер АТО, активіст ініціативи “Армія SOS” Юрій Касьянов, як і Бутусов, перераховує гроші, потрібні на Вовину тисячу, на військові потребі (попри те, що влада пояснила: ці гроші неможливо витратити на оборону). Але в нього більш масштабні порівняння.
За розрахунками Касьянова, 35 млрд грн – це 46 винищувачів F-16, яки б можна було додатково придбати.
“До речі, одна батарея ППО Patriot коштує близько $1 млрд (зараз по курсу НБУ – близько 41 млрд грн – ред.). На одну тисячу з носа ми могли б одну батарею купити. Але навіщо купувати, якщо можна випросити?”, – пише він.
Але й це дрібниці. 35 млрд грн – це, на думку волонтера, могла б бути солідна інвестиція у розробку ядерного озброєння.
“Вартість заводу для виробництва збагаченого урану, необхідного для виготовлення атомних бомб, становить приблизно 1,5 млрд доларів (стільки витратили Індія, Пакистан та Іран), або приблизно 62 млрд грн. Президентська тисяча коштуватиме близько 35 млрд грн. Питання: чи згодні ви, замість того, щоб тиждень або два бухати на дармові “державні” (відібрані у вас же) гроші, створити атомну бомбу?.. Дякую за правильну відповідь”, – резюмує Касьянов.
“Тупо виглядає”
Нардеп від “Голосу” Ярослав Железняк каже про цікавий нюанс, яким може обернутися Вовина тисяча. А саме – нове підвищення податків на вимогу партнерів-донорів, яким ще й неясно, як цей фестиваль популізму пояснити.
“Що б вже закінчити тему з цим ідіотизмом про 1000 грн, якою наші популісти вирішили рятувати свій падаючий рейтинг перед зимою. В новому меморандумі МВФ є чіткий текст, що якщо видатки значно зростуть, Уряд буде зобовʼязаний ще підняти податки і, в першу чергу це буде підняття ПДВ. Звичайно ми поки не знаємо ні скільки грошей хочуть закласти на цей популізм, ні як їх пояснять партнерам. Але буде просто трагікомічна ситуація, якщо покривати цей популізм доведеться підняттям ще ПДВ”, – попереджає нардеп.
Железняк, за його словами, також не буде здивований, якщо партнери, побачивши що “ми вже почали займатися популізмом”, таки додадуть і більше обмежень на використання грошей з нещодавнього кредиту у $50 млрд та окремих умов по реформам під них.
Зеленського похвалили відомі економісти: “Ідея дуже правильна”
Український економіст Олексій Кущ вважає, що критика ідеї Зеленського “роздати” на кожного мешканця по тисячі гривень (на сім’ю від двох до чотирьох тисяч гривень у середньому) говорить лише про незнання механізмів роботи сучасної економіки споживання.
“Я часто критикую економічні рішення, які приймаються в Україні, але як я можу критикувати це рішення, якщо це саме те, що я пропонував зробити під час кожної кризи, починаючи з періоду 2014-2015, продовжуючи пандемією і закінчуючи початком повномасштабної війни навесні 2022 року. Це максимально ефективний спосіб завести економіку з штовхача споживчого попиту“, – наголошує Кущ.
Економісту подобається ідея замість дотацій окремим компаніям провести масову дотацію споживання і тоді покупець сам вирішить, куди витратити гроші. Корупційний складник, на його думку, “тут повністю нівелюється”.
Ці гроші підуть і в сектор послуг, і на ринок товарів, насамперед вітчизняного виробництва. І такий стимул хоч трохи пожвавить платоспроможний попит населення, який уже починає входити до стадії заморозки. І його треба “розморозити”. Інакше зупинка економіки та колапс. На початку війни таким стимулом виступили виплати е-підтримки у розмірі мінімальної зарплати.
“Єдине моє зауваження – потрібно допомагати тому, хто потребує допомоги, а це не завжди платник податків, наприклад, пенсіонер чи інвалід (але не “інвалід”-прокурор). Я б направив у четвертому кварталі 2024 року додаткову виплату пенсіонерам, які отримують пенсію нижчу за середню, інвалідам, багатодітним сім’ям, біженцям. Тобто найбільше постраждалим соціальним фокус-групам”, – підкреслює Кущ.
Відомий економіст Володимир Вахітов згоден, що щонайменше економічної шкоди Вовина тисяча точно не завдасть, а то й піде на користь. Проте інтуїція підказує йому, що президент хоче досягти не лише економічного, а й електорального ефекту.
“Буду непопулярним. <…> Частина (грошей) увійде в комуналку через можливе зменшення боргів домогосподарств, я не бачу прямої шкоди. Частина цих грошей повертається в бюджет через ПДВ, кілька разів. Тобто мій розрахунок на коліні каже, що в найгіршому випадку ефект економічно нейтральний, але, бляха, електоральний”, – пише він.
Є багато ідей краще, ніж просто роздати всім по тисячі
Роман Сульжик, фінансист, ексбанкір JP Morgan і Deutsche Bank наголошує, що 1000 гривень кожному – абсолютно безглузда ідея, що ще один раз показує критичний рівень популізму і фінансової некомпетенції влади. До того ж фінансист сподівається, що Україна – не Росія, рішення “тупо роздати гроші всім”, сподіваючись, що це якось підкупить народ і приведе до любові до влади, не спрацює.
“Можна просто миттєво накидати купу ідей як можна використовувати “зайві” гроші які нам з таким трудом виділяють Європейські та Американські платники податків. Наприклад, почати вже зараз платити 200,000 гривень в місяць довічно кожному, хто став інвалідом на фронті захищаючи нашу країну. Або виплачувати гроші родинам військових які воюють, тому що це зараз питання виживання, і нема нічого поганого в тому щоб підтримувати фінансово тих хто несе найважчий тягар”, – каже він.
Андрій Длігач, голова міжнародної бізнес-спільноти Board та професор економіки, цікавиться, хто зараз консультує Зеленського з питань економіки (у коментарях існує версія, що ніхто) і пропонує, якщо президентові це треба, зібрати групу радників. Щоб ідеї, подібні до Вовиної тисячі, більше не виходили з чиєїсь голови в реальне життя.
“Такі “вправи” шкодять модернізації, підживлюють патерналізм і точно не сприяють дорослішанню суспільства. Роздача 35 млрд грн “на Новий рік” – в умовах дефіциту військового бюджету, недофінансованості справді ефективних економічних програм типу 5-7-9, можливої втрати 4 млрд євро в цьому році по програмі Ukraine Facility – логіку зрозуміти складно.Але ж вочевидь є ті, хто радять такі рішення?”, – дивується експерт.
Куди можна витратити 1000 гривень від Зеленського: деталі програми
Нагадаємо, Зеленський 25 жовтня заявив, що запроваджує нову програму, завдяки якій кожен українець отримає по тисячі гривень, як колись за вакцинацію від COVID-19. За його словами, це стане е-підтримкою для дорослих і дітей. Як оформити картку для отримання 1000 грн із бюджету, Інформатор докладно пояснив у покроковій інструкції.
Ці кошти можна буде витратити на оплату українських товарів і послуг, зокрема на комуналку, а також на книги, квитки “Укрзалізниці”, українські лікарські засоби тощо. Їх можна буде й задонатити на ЗСУ.
Чіткі механізми отримання тисячі гривень та їх “розтрати” поки що невідомі. За словами глави держави, про подробиці подбає Кабмін. Але “1 грудня гроші мають бути у людей”, наголосив президент.
Також на початку цього року президент України оголосив про запуск програми “Купуй українське”, яка має на меті підтримку вітчизняних виробників. В рамках цієї програми українці можуть отримати частину коштів (кешбек) за покупки товарів українського виробництва на спеціальну картку.
Виплати кешбеку здійснюватимуться щомісяця до 20 числа наступного місяця. Максимальна сума кешбеку, яку можна отримати за один місяць, становить 3000 гривень.