Відновлення Будинку письменника у Києві: доброчинці назбирали пів мільйона гривень, для влади – не на часі

Національна спілка письменників України вже півтора місяця намагається знайти тих, хто допоможе відновити Будинок письменника, відомий як особняк Лібермана. Унікальна пам’ятка історії, мистецтва та архітектури постраждала 1 січня 2025 року внаслідок атаки російських БпЛА на Київ. Аби врятувати будівлю, в якій були вибиті всі вікна, зруйновані стелі, стіни, частини фасаду, розтрощені кабінети, потрібні десятки тисяч євро, але сподіватися поки доводиться лише на благодійників.

Про те, як просуваються справи зі збором коштів на відновлення особняку, на своїй сторінці у Facebook повідомив голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський. За його словами, створена експертна комісія, що обстежувала руйнування та оцінювала пошкодження, оцінила ремеонт і реконструкцію в десятки тисяч євро. Але Спілка, якій належить будинок, не має власних коштів, тому звернулися до благодійників та міжнародних організацій з проханням про допомогу. 

Мали надію достукатися й до влади: за словами Сидоржевського, від 2 січня і впродовж кількох днів звернулися з листами про фінансову допомогу до всіх її гілок – від міського голови Києва до Президента України. Втім, поки все закінчилося візитом голови Верховної Ради Руслана Стефанчука, який відвідав Будинок письменника 2 січня.

“Станом на сьогодні письмових відповідей не надійшло жодної. Усно одна з “гілок” через помічника відповіла відмовою. “Не на часі”, – окреслив ситуацію з “офіційною” допомогою Михайло Сидоржевський.

Тому ремонт почали волонтери, які хоча б забили вікна ззовні фанерою, аби опади та холод не прискорили руйнування будинку. До речі, була пропозиція від одного з американських фондів, які запропонували своїм коштом замінити рами в усіх вікнах на пластикові і засклити їх. Але у пам’ятці архітектури заміна автентичних дерев’яних вікон на сучасні пластикові заборонена законом, тож, від пропозиції довелося відмовитися. Та у Спілці письменників не втрачають надію – звернулися до багатьох лідерів українського бізнесу та банківських структур, відкрили спеціальні рахунки в гривнях та іноземній валюті. Наразі на них надійшло близько 500 тис грн, що дало змогу почати роботи по реконструкції вікон із залученням частини коштів, наданих Асоціацією девелоперів України.

Сподіваються й на європейську допомогу – відправили звернення до учасників міжнародної письменницької конференції Асоціації письменників Південно-Східної Європи, яка днями відбулась у Північній Македонії. Її учасники одноголосно підтримали звернення українських колег та звернулися з колективним листом до Європейської комісії. Можливо, допоможе ЮНЕСКО, до якої звернувся Мінкульт.

Що відомо про Особняк Лібермана чи “пряничний будинок”, де квартирують українські письменники

Нагадаємо, відразу після ворожої атаки на Київ на початку січня Інформатор докладно розповідав про те, чим славетний Особняк Лібермана, “пряничний будинок” або будинок з розсувним дахом. Тоді Будинок письменника постраждав чи не сильніше, аніж у часи Другої світової: в споруді вибиті всі вікна, зруйновані стелі, стіни, частини фасаду, розтрощені кабінети.

Також ми писали, що Будинок письменників розташований у маєтку Лібермана, що був побудований у 1879 році у стилі неоренесанс. Він відображений в інкрустованому паркеті, вишуканому дерев’яному оздобленні кабінетів. Тут є і пишна ліпнина, і розкішні люстри, і венеціанські дзеркала, і унікальні мармурові сходи, що тримаються без опори, і каміни з вишуканої кераміки, й дерев’яна різна стеля. Все це наразі потребуватиме відновлення й реконструкції, але поки потрібно хоча б прибрати і швидко вставити вікна, аби остаточно не загубити розкішні інтер’єри кінця ХІХ століття.

Джерело