У Київраді почали ламатися списи про те, який з проєктів рішення Київради щодо боротьби з корупцією у земельній сфері є “кращим”. Перша сутичка – на щастя, вербальна – сталася під час засідання постійної комісії з питань регламенту 19 лютого 2025 року. Опозиція у Київраді звинуватила провладну більшість у відмові від розгляду її проєкту – адже у фракції “ЄС” та УДАРу є власний, який опозиція критикує. У відповідь пролунали звинувачення у спробах зупинити прогресивні ініціативи.
Існує вже три аналогічні ініціативи
Інформатор вже писав про деякі ініціативи, що зареєстровані у Київраді: перша з них – від Вікторії Пташник (“ЄС”) та Дмитра Білоцерковця (УДАР), друга – від представника Слуг народу, Євгена Кузьменка, згідно з якою Київрада мала б перевірити усі “земельні” рішення за часи мерства Віталія Кличка. Є й інші. Розстановку сил оцінив очільник Громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея.
“Вже зареєстровано 3 проекти рішення, якими пропонують подолати корупційну складову під час розгляду земельних питань… Загалом я особисто вітаю всі ініціативи депутатів щодо впорядкування розгляду земельних питань і мені приємно, що всі автори проектів рішень просять долучитись Громадську раду при КМДА”, – написав Кривошея у Facebook напередодні.
Зрештою, до публічної сутички сторін ситуація дійшла під час родгляду проєктів на регламентній комісії Київради. Очільник фракції “Слуги народу” виклав відео зі зверненням до опонентів під час засідання, а його колега за фракцією Микола Конопелько розповів подробиці у Facebook. Так, за його словами, Ілля Ємець, головуючий на комісії, відмовився розглядати один з проєктів – від опозиційної у Київраді фракції “Слуга народу”, про внесення змін до Порядку набуття прав на землю. Він, каже депутат Конопелько, є “вкрай важливим”, і розроблений спільно з експертами й практикуючими адвокатами. Натомість, альтернативний проєкт – ним є той самий, від депутатів Пташник та Білоцерковця – в “Слузі народу” критикують.
“Вони подали проєкт рішення, який нібито спрямований на боротьбу з корупцією. Однак після детального аналізу ми дійшли висновку, що насправді він не містить жодних ефективних антикорупційних заходів. А тільки створює правову невизначеність, котра не поборить корупцію, а тільки посилить її. А мета їх проєкту – після сесії заявити, що корупцію у Києві “подолано” та запрацював новий механізм, який нібито знизить корупційні ризики”, – зазначив Конопелько.
Взаємне блокування зі звинуваченнями
Депутат вважає, що документ суперечить Земельному кодексу і ще низці законів: про землеустрій, регулювання містобудівної діяльності тощо. Натомість, депутатка від “ЄС” Вікторія Пташник, співавторка саме цього, критикованого “Слугами”, проєкту, вважає, що її ініціативу намагатимуться зупинити, оскільки вона є справді дієвою й припинить корупційні оборудки з землею у Києві.
“Він багато кому не сподобався, адже позбавляє можливості незаконного заробітку! І так, його намагаються блокувати з усіх сторін. Особливо цікаво ведуть себе слуги народу”, – зазначила депутатка Пташник у дописі на Facebook.
Трохи згодом депутатка додала, що саме фракція “Слуг народу” почала блокувати її проєкт, внісши свій, альтернативний, напередодні, замість того, щоб пропонувати зміни до її ініціативи. Ще й скопіювали деякі норми з її проєкту з Дмитром Білоцерковцем – а от про “туалетні” схеми забули.
“А пан Конопелько пропонував визнати і наш проєкт, і альтернативний регуляторними актами – а це значить процедура їхнього розгляду триватиме щонайменше пів року. Хоча юридично це некоретно, і я наводила на комісії з власності норми закону під стенограму, які спростовуютю цю позицію”, – зазначила пані Пташник у дописі.
Відмову у розгляді альтернативного проєкту від “Слуг” вона пояснює тим, що члени комісії ще не встигли з ним ознайомитись (зареєстрований лише напередодні). Насправді, переконує вона, його внесення є лише спробою блокування її ініціатив.
Своєю чергою, Геннадій Кривошея міркує про те, що подібні рішення вимагають ретельного розгляду і не можуть прийматися нашвидкоруч. У них, каже він, треба перевіряти й відповідність регуляторній процедурі, й земельному законодавству. Та найбільше запитань, зазначає Кривошея, викликають механізми повернення назад у комунальну власність земель, що вже були виділені під “туалетні” схеми. А також те, як Київрада планує перевіряти законність набуття права власності на майно, під яке відводили землю за “туалетною” схемою – і як його скасувати.
“Також мене турбує питання, хто сьогодні готовий взяти на себе відповідальність та зібрати земельну комісію, адже без неї не можна внести відповідні зміни до порядку розгляду земельних питань. Отож робочих питань дуже багато”, – резюмував Кривошея.
Як Тимур Ткаченко оголосив війну “туалетним” схемам, а в “Слузі народу” зажадали перевірити усі відведення землі за часів Кличка
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що очільник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко публічно оголосив про боротьбу з “туалетними” схемами у Київраді. Одну з них він розшукав просто поряд зі ст.м. “Почайна” на столичній Оболоні: там землю намагалися виділити просто під контейнери, що вже десятки років встановлені уздовж дороги, і за документами раптово стали “нерухомістю”. Посадовець каже, що має перелік з десятками подібних локацій по всьому місту, де ділки намагаються отримати землю через таку саму схему.
Також ми розповідали, що Київраді пропонують переглянути усі рішення в земельній сфері, прийняті з 2014 року. Робити це, згідно з проєктом рішення, мають семеро осіб, делегованих до тимчасової контрольної комісії (ТКК), а діяти вони будуть впродовж півроку з початку роботи. І хоч вірогідність прийняття саме цього проєкту невисока – він створювався, радше, з метою піару для свого ініціатора, та тенденція очевидна: у Київраді таки можуть почати наведення ладу з комунальними землями, і повернення у власність міста незаконно виведених ділянок – питання часу.