Причиною раптової атаки Дональа Трампа на Володимира Зеленського стала навіть не відмова українського президента підписувати американську версію мінеральної угоди. Атаку спровокував саме витік у ЗМІ подробиць про цю відмову. Тобто найбільше винним у проблемі є піар. Все, що відбувалося далі – лише емоції.
Даремно виносили сміття з хати
Подейкують, Трампа остаточно вивела з рівноваги заява Зеленського, що він, непогрішний президент США, перебуває під впливом російської пропаганди. У свою чергу, ця заява була помстою за те, що Трамп оцінив рейтинг Зеленського в 4%.
Отже, обмінялися люб’язностями. Тепер обом сторонам, мабуть, стало ясно: цю розбірко не варто продовжувати. Тому повернулися до угоди про рідкісноземельні ресурси України. Її цього разу привіз до Києва спецпредставник Трампа Кіт Келлог, як повідомляє Bloomberg. Друга версія – оновлена та покращена, її зараз вивчають на Банковій.
Хоча конфлікт між Трампом і Зеленським вщух, цілком зрозуміло, що є сторона переможця і сторона переможеного. Наслідки зараз не оцінити у повному обсязі. Але дещо вже видно:
1) Зеленський певно погодився на мінеральну угоду, хоча й зі скандалом. Але тепер доведеться також погодитися на вибори до укладання миру з Росією. Це мабуть найгірший пункт серед вимог Трампа до України. Проте Вашингтону вже зрозуміло, на що саме тиснути.
2) На що Вашингтон вже натиснув:
- Американці заблокували постачання F-16 з Бельгії, а раніше, як повідомив Роман Костенко, було зупинено контракти на постачання зброї за гроші ЄС.
- Спікер Конгресу Джонсон заявив, що нові пакети військової допомоги, принаймні нині, не розглядатимуться: чекаємо на переговори.
- У Європі активізувалися прихильники нової лінії США (і Росії): Орбан та Фіцо. Орбан пообіцяв заблокувати фінансову допомогу для України – вона йде не на військові потреби, а на підтримку економіки. Більше того, джерела Інформатора повідомили, що Орбан блокуватиме вступ України до ЄС і на Банковій давно вже про це поінформовано.
- За випадковим збігом Кеш Паттель якраз у дні кризи був затверджений на посаду директора ФБР. А Кеш Паттель обіцяв порушити розслідування персонально проти Зеленського.
- Ну й нарешті Трамп заявив, що Зеленський сам винен. Він мав три роки, щоб зупинити війну, а міг би її й не починати. Мається на увазі, що на початку президентської кар’єри Зеленський схвалив Нормандський формат і формулу Штайнмайєра. Але потім передумав і відмовився. Цим він нібито спровокував агресію Росії – і тепер буде змушений йти на поступки. Так, в Україні з цією думкою Трампа не погодяться. Але у світі та в Європі знайдуться політики, які підтримають таку думку. І зрозуміло, зокрема, у німецькій ХДС, яка зараз переможе на виборах.
3) З’ясувалося, що в Офісі президента такому жорсткому тиску протистояти не готові. ОП протиставило тиску Трампа суспільну кампанію на підтримку нашого президента.
Зовсім різні люди висловилися на підтримку Володимира Зеленського. Наприклад, ізраїльський військовий експерт Ігаль Левін, мер Дніпра Борис Філатов (у якого з Банковою затяжний конфлікт, але Філатов забув про це заради єдності) і навіть міністр оборони Великобританії Джон Гілі. Той порівняв Зеленського з Черчіллем, який також скасував вибори у Великій Британії під час Другої світової.
Проблема в тому, що ця кампанія не вирішує жодних цілей щодо відносин із США. Більш за те, у спостерігачів на Заході може скластися враження, що після наїзду Трампа в Україні більше не думають, як врятувати країну. А думають, як урятувати свого президента.
Примітно, що напередодні кризи вранці у середу, 19 лютого, авторитетний український політолог Володимир Фесенко зробив те, чого раніше ніколи собі не дозволяв. Він публічно дав пораду Зеленському у своєму Facebook. А саме запропонував утриматися від емоційних реакцій та вести дипломатичну дискусію з Вашингтоном. Це сталося ще до того, як Зеленський заявив, що Трамп став жертвою дезінформації.
Закидати владі про помилки тут мабуть неправильно. Не помиляється лише той, хто нічого не робить. Напевно, на Банковій проведуть розбір польотів та зроблять висновки.
Венс, ймовірно, вже отримав від Трампа по голові
У Трампа провели розбір польотів. Але не публічно, витоків із цього приводу в пресу немає.
Проте, ймовірно, Трамп відчитав Венса за його заяви під час Мюнхенського саміту з безпеки. Це видно за двома ознаками:
- Держсекретар Рубіо поспілкувався з низкою європейських лідерів, щоб заспокоїти їх після різких заяв Венса.
- Сам Венс 20 лютого написав низку постів у соцмережі X. В одному він пояснив, навіщо потрібні мирні переговори з Росією, і цей пост виглядав конструктивно. В іншому він знову наїхав на Зеленського з поясненнями, чому не можна ображати “світло всього американського народу”. Такі люди, як Венс, давно зрозуміли, наскільки Трамп чутливий до лестощів. І непрямий висновок у тому, що таким чином Венс не Трампа захищав від Зеленського, а себе від Трампа.
Інформатор раніше докладно розібрав, яку ідеологію сповідують технолігархи у Білому домі. Тобто такі люди, як Венс і, ймовірно, Ілон Маск. Від неї тхне фашизмом – не дарма, мабуть, Маск зигував на інавгурації Трампа. Однак наш висновок у тому, що Трамп цієї ідеології не поділяє. Технолігархів він хоче використовувати для зачистки держструктур від власних супротивників (а супротивники Трампу мерехтять скрізь).
Розбірки між Трампом та Венсом – це завжди нам на користь. Бо чим менше між ними довіри, тим менше негативу в бік України буде почуто у Білому домі.
І пряник для України
У витоках з Білого дому, що відбулися 20 лютого (такі витоки, мабуть, суворо контролюються) до батога додався пряник. Навіть супер-пряник.
NBC з посиланням на свої джерела зазначило, що за умов мирного договору з Росією може бути така потужна гарантія для України, як вступ до НАТО. За задумом, якщо Росія знову спробує напасти на Україну, наша країна вважатиметься автоматично прийнятою до НАТО. Та ймовірно автоматично буде активована 5 стаття.
Відмінна гарантія, якщо враховувати, що вступ України до НАТО за правилами, ймовірно, буде заблокований такими країнами, як Німеччина чи Угорщина. NBC прямо вказало, що наявність цього пункту залежить від того, чи схвалить Україна мінеральну угоду.
Нагадаємо, ще в січні Інформатор написав, що мирний план Трампа складатиметься з трьох пунктів, де вибори передуватимуть мирним переговорам. Як зазначав Інформатор, ініціатива щодо виборів належить ймовірно Путіну – для Трампа це неважливо, і він, очевидно, погодився.