Відкриваючи картку “Національний кешбек”, люди погоджуються на доступ до всіх їхніх фінансових даних. Таким чином держава отримує можливість напрацювати базу для індивідуального оподаткування. Держава зможе відстежити всі доходи громадянина та визначити, за кошти він живе чи ні, заявив аналітик В’ячеслав Потапенко в ефірі Ранок.LIVE 28 жовтня.
Нардеп від “Слуги народу Володимир Крейденко натомість пояснив, що зливу персональних даних не відбувається. Депутат заперечує, що держава, впроваджуючи “Нацкешбек”, має на увазі контроль над витратами громадян. Це підтримка для громадян у скрутний момент, стверджує він, кажучи також про обіцяну Володимиром Зеленським виплату, вже відому як Вовина тисяча.
Крім того, як нагадав депутат, багато українців вже мають картки “єПідтримки”, відкриті ще під час COVID-19. Через них, наголошує Крейденко, можна отримати виплати без додаткових умов. Мета цієї тисячі гривень від президента – допомогти людям покривати важливі витрати на ліки, комуналку, армію чи інші потреби, заявив нардеп.
Участь покупців, виробників і продавців в програмі Національний кешбек є добровільною. Тобто, держава пропонує, а вибір за українцями. Нагадаємо, з умов програми “Нацкешбек” випливає, що учасники програми “Національний кешбек” погоджуються надати доступ до своїх банківських рахунків. Громадяни самостійно нададуть доступ державі до своїх рахунків, порушуючи банківську таємницю. Отже, чи вартий цей ризик того, щоб накопичити на свою картку три тисячі гривень, має самостійно вирішувати кожен.
Як працюватиме “Національний кешбек”
Кабінет міністрів України затвердив порядок надання грошової допомоги українцям “Національний кешбек”. Відповідно до нього, громадяни отримуватимуть компенсацію 10% вартості куплених ними українських товарів. Отримані в рамках кешбеку кошти можна буде витратити на послуги – медичні, комунальні, спорт, кіно, квитки на потяг, або задонатити на ЗСУ чи купити військові облігації. З’ясувати, чи буде за конкретний товар Нацкешбек, можна у Дії. Максимальний обсяг кешбеку – 3 тисячі гривень за місяць. Програма запрацювала 2 вересня 2024 року.
З огляду на запропонований обсяг видатків держбюджету на програму “Національний кешбек” у 2025 році в розмірі 6 млрд грн, середньомісячний кешбек може становити близько 500 грн. Про це заявили в Мінекономіки. У відомстві підкреслили, що не очікують перевищення витрат держави на програму понад закладені 3 млрд грн на 2024 рік. Гроші на це візьмуть у самих українців – з їхніх податків, за рахунок чого наповнюється бюджет.
Щоб отримувати кешбек, споживачам потрібно в банках, картками яких людина користується, надати згоду на передання інформації про оплати в магазинах, що приєднались до програми. А також в одному із банків відкрити спеціальний рахунок та отримати віртуальну або фізичну карту в додатку чи фізичному відділенні. Потім у мобільному застосунку “Дія” обрати послугу “Національний кешбек”, де потрібно вказати спеціальну картку, на яку будуть щомісяця зараховуватися кошти.
Раніше Інформатор писав, якими додатковими бонусами банки заманюють українців долучатися до програми “Національний кешбек”. Також відомо, що перши гроші на картку “Нацкешбеку” українці мають отримати з 22 по 31 жовтня. А хто не активував у Дії свою картку для виплат, має це зробити, щоб отримати кошти у листопаді.