Останнім часом серед військових та ветеранів війни зростає незадоволення роботою Міністерством соціальної політики України, яке очолює Оксана Жолнович. Однією з причин є значні проблеми з протезуванням. Про це публічно говорила, зокрема, Олена Толкачова, “Гайка” – керівниця Патронатної служби “Янголи Азову”, офіцерка 3-ї ОШБр. Підняв цю тему і герой нового сезону шоу “Холостяк”, Олександр Терен (Будько).
За словами 28-річного ветерана війни в травні він вчергове прийшов замінити комплектуючі до своїх протезів. Йдеться про наколінники, які, запевняє Терен, є фактично розхідним матеріалом, тримаються місяць-два, а далі рвуться, що унеможливлює подальше користування протезами.
“Зазвичай, в протезному, мені давали нові наколінники, робили каву і ми ще довго про щось говорили. Але не в цей раз. Замість кави мені дають папери, які треба віднести в ЦНАП, але перед тим підтвердити в МСЕК і свого сімейного лікаря, що наколінники мені дійсно необхідні. Що?! Можете подумати ви, бо я точно так і подумав. Замість розмов про щось цікаве ми почали розмову про те чому так трапилося”, – зазначив Терен.
Олександр наголосив, що в Міністерстві соціальної політики України вирішили боротися з недобросовісними протезними підприємствами, які замість давати комплектуючі, просто списували їх ні на кого. Зірка тринадцятого сезону шоу “Холостяк” (прем’єра відбудеться вже 1 листопада) не розуміє, чому повинні страждати люди, які втратили кінцівки.
“Чому не закрити ці підприємства, чи оштрафувати на певні суми (з яких закупити протези та комплектуючі)?! Нехай працюють! Тільки тепер люди без кінцівок будуть більше ходити, знову просити допомогти! В той ж травневий день мав неприємну розмову на гарячій лінії міністерства, де байдуже відмахнулися від мене. З записом розмови зробив пост у Фейсбуці і о диво! Прокомунікували з міністерства, що все змінять”, – розповів Терен.
В серпні ситуація не змінилась. Замість того, аби випити каву, поспілкуватися з працівниками установи та отримати нові наколінники, знову почув вищесказаний алгоритм дій. Така сама ситуація і зараз, в жовтні.
“Що нам, ветеранами з ампутацією робити? Чекати цих примарних вівторків, наступних тижнів і пʼятниць? Сидіти тихенько і не висовуватись із домів, бо ходити ж нема на чому. Повернемось до радянської нормалізації “інваліду нема місця в суспільстві” чи що? Чи може малювати плакати і приходити кричати під міністерством? Мінсоцполітики, ви почнете допомагати, тим кому маєте, а не прикривати недобросовісні підприємства?”, – обурено звернувся Терен.
Олександр не розповів, чи звернулись з фідбеком до нього працівники міністерства. В коментарях вони також не залишили повідомлення. Терен зазначив – на щастя він має можливість купити наколінники собі сам, або отримати від приватних протезних підприємств. Але є люди, яким не так пощастило. Публікацію Терен супроводив відео зі своїми кінцівками.
Зазначимо, що з початком повномасштабної війни доєднався добровольцем до лав ЗСУ, а в травні 2022-го вирушив на фронт як командир взводу вогневої підтримки батальйону “Карпатська Січ”. У тому ж році в День незалежності України, 24 серпня, під час боїв на Ізюмському напрямку отримав важке поранення, через яке втратив обидві кінцівки.
Після трьох місяців відновлення став на протези, подав заявку до національної збірної Invictus і розпочав активну діяльність, пов’язану з адаптацією та соціалізацією військових після поранень. Також Олександр написав книгу, створив унікальне YouTube-шоу “Відвал ніг”, займається волонтерством і став головним героєм шоу “Холостяк”.