Ви чудово провели ніч, але наступного ранку вас охоплює тривога: серце прискорюється, і ви відтворюєте в голові кожну розмову минулого вечора. Це почуття, відоме як похмільна тривога або післяалкогольне занепокоєння, вражає близько 22% тих, хто вживає спиртні напої, якщо вірити соцмережам, повідомляє ScienceAlert.
У той час як для одних людей це слабкі симптоми, для інших це хвиля паніки, яку неможливо подолати. Через похмільну тривогу навіть прості завдання можуть здаватися непосильними. Ось чому це відбувається, та що ви можете із цим зробити.
Що алкоголь робить з нашим мозком
Алкоголь є депресантом нервової системи, тобто він змінює поведінку певних хімічних месенджерів або нейромедіаторів у мозку. Він розслабляє, збільшуючи гамма-аміномасляну кислоту, нейромедіатор, який змушує відчувати спокій і знімає всі “стопи”. А також зменшує вміст глутамату, а це сповільнює думки та допомагає перейти у більш розслаблений стан.
Разом ця взаємодія впливає на настрій, емоції та пильність. Ось чому, коли ми п’ємо, то відчуваємо себе більш товариськими й безтурботними. Коли вплив алкоголю зникає, мозок працює над відновленням балансу цих хімічних речовин, збільшуючи глутамат. Ця зміна має протилежний ефект, змушуючи мозок ставати надмірно збудженим, що може призвести до почуття тривоги.
Схильність до тривоги буває генетична
Для деяких похмілля залежить лише від того, скільки вони випили або наскільки зволожені. Але генетика також може відігравати значну роль. Дослідження показують, що гени можуть пояснити майже половину з того, чому люди прокидаються з похміллям.
Оскільки гени впливають на те, як тіло переробляє алкоголь, деякі люди можуть відчувати більш інтенсивні симптоми похмілля, такі як головний біль чи зневоднення. Ці сильніші фізичні ефекти можуть, своєю чергою, викликати тривогу під час похмілля, роблячи їх більш сприйнятливими до похмільного занепокоєння.
Непристойна поведінка під алкоголем
Часто однією з найпоширеніших причин тривоги наступного дня є те, що люди робили під час алкогольного сп’яніння. Припустімо, ви добре провели вечір і не можете пригадати свою розмову або щось, що ви робили. Можливо, ви вчинили так, про що зараз шкодуєте або відчуваєте збентеження. Ви можете зосередитися на цих думках і потрапити в коло хвилювань і роздумів. Цей цикл може бути важко розірвати, він провокуватиме ще більшу тривогу.
Дослідження показують, що люди, які вже борються з почуттям тривоги у своєму повсякденному житті, особливо вразливі до хвилювання. Змішування ліків з алкоголем також може збільшити ризик занепокоєння, та це взагалі може становити ризик для життя!
Деякі люди вживають алкоголь, щоб розслабитися після напруженого дня або щоб почуватися комфортніше під час світських заходів. Це часто призводить до більшого споживання, що може посилити симптоми похмілля. Це може розпочати цикл вживання алкоголю для кращого самопочуття, але тоді тривоги буде позбутися ще важче.
Щоб не було похмілля
Найкращий спосіб запобігти похмільному занепокоєнню – обмежити споживання алкоголю. Медики рекомендують вживати не більше десяти стандартних напоїв на тиждень і не більше чотирьох стандартних напоїв в один день. Як правило, чим більше ви п’єте, тим сильнішими можуть бути симптоми похмілля і тим гірше ви почуватиметеся.
Якщо ви прокинулися з почуттям тривоги після випивки:
- зосередьтеся на фізичному відновленні, щоб полегшити психічне напруження,
- пийте багато води, їжте легку їжу та дайте собі час відпочити,
- спробуйте медитацію або вправи на глибоке дихання, особливо якщо тривога не дає вам спати або ваш розум ніби кудись біжить,
- подумайте про ведення щоденника – це може допомогти змінити форму тривожних думок,
- поговоріть з близьким другом – це може забезпечити простір для висловлення занепокоєння та відчуття меншої ізоляції.
Розуміння того, чому виникає занепокоєння – і як з ним впоратися – може зробити наступний ранок трохи менш хворобливим і тривожним.