Росія розширює можливості свого тіньового флоту – ГУР

Понад 60% морського експорту нафти у 2024 році Росія перевезла “тіньовим флотом” танкерів. Мова йде про 78% експортованої сирої нафти та 37% нафтопродуктів. Загальний морський нафтовий експорт держави-агресора оцінюється у понад 80 мільярдів євро.

Як повідомляє Головне управління розвідки, Росія змінює модель поведінки зі своїм прихованим флотом. Крім ОАЕ, Індії, Сейшельських, Маршаллових островів, додатково обирає для реєстрації компаній власників/менеджерів тіньових танкерів КНР, зокрема Гонконг, а також РФ. Крім того, Росія розподіляє судна під парасольку нових “зручних” прапорів Коморських островів, Кюрасао, Джибуті, Гаяни, Гамбії, Сан-Томе і Принсипі, Танзанії.

Кораблі тіньового флоту приховують дані про судна та вантаж, вимикають навігаційне обладнання, створюючи загрози судноплавству. Широко застосовується високоризиковане STS-завантаження – перевалка нафти з танкера на танкер у відкритому морі, що ускладнює контроль за походженням сировини.

Понад 90% тіньових танкерів не мають належного західного страхування. Це означає, що у разі аварії або розливу нафти постраждалі прибережні країни можуть не отримати жодних компенсацій.

Боротьба з тіньовим флотом РФ

Нещодавно у Трампа наклали вето на пропозицію Канади створити оперативну групу, яка боротиметься так званим “тіньовим флотом” Росії з нафтових танкерів, які створюють хаос у Балтиці та інших країнах. А європейські країни обговорюють плани захоплення московських танкерів для експорту нафти в Балтійському морі. 

Джерело