29 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом. Інсульт є другою причиною смерті та першою причиною інвалідності у світі. Четвертина жителів нашої планети перенесе інсульт. При цьому, 70-80% тих, хто виживе, матиме інвалідність, а 20% потребуватимуть постійної допомоги інших людей, і тільки 10% людей після інсульту відновляться майже повністю.
Четвертина тих, хто вижив, перенесе повторний інсульт впродовж 5 років. За останні десятиліття цей недуг суттєво прогресував. В США кожні 40 секунд в когось стається інсульт, а кожні 4 хвилини від нього гине людина. Про таку сумну статистику розповів популярний в Україні лікар Євген Комаровський.
Після 55 років ризик інсульту росте вдвічі кожні 10 років, і тим не менше 15% інсультів трапляються з людьми у віці до 40 років. За словами медика, серед українців його переживає кожен четвертий, проте 80% цих інсультів можна уникнути.
Профілактика інсульту
- Контролюйте артеріальний тиск.
- Не куріть, відмовтесь від алкоголю.
- Не куріть при вживанні гормональних контрацептивів.
- Лікуйте депресію, стрес та тривожність.
- Контролюйте рівень цукру в крові.
- Контролюйте власну вагу.
- Обмежте вживання солі.
- Лікуйте нічне апное.
- Правильно харчуйтесь.
- Пийте вдосталь води.
- Робіть зарядку.
Фактори ризику інсульту
- Занадто високий чи занизький артеріальний тиск.
- Зайва вага.
- Високий рівень цукру в крові.
- Забруднене твердими часточками повітря.
- Куріння, випивка.
Що таке інсульт
Інсульт – це гостре порушення роботи мозку через пошкодження кровопостачання в ньому. Воно стається раптово, але у 80% випадків, за словами лікаря Комаровського, хворобу можна профілактувати. Саме клітину мозгу потребують найбільшої кількості кисню в організімі – до 20%, тому гостра й раптова нестача кисню веде до їхньої масової загибелі.
Інсульт буває ішемічний, коли виникає закупорка судин і кров не рухається по них. Цей тип інсульту ще називають інфарктом головного мозку. Судину може перекрити тромб чи атеросклеротична бляшка, або обидві причини разом. Ще одна можлива причина різкого припинення кровопостачання в судинах мозку – спазм, наприклад, при різкому збитті високого тиску. За тких осбтавин, за словами лікаря, може виникнути унікальний варіант інсульту – з кількома вогнищами ураження.
Геморагічний інсульт або крововилив у мозок – це ситуація, при якій пошкоджується цілісність стінок судин. Коли судина лопається, кров виливається в тканини мозку. До цього може призвести вроджена патологія, атеросклероз чи зависокий артеріальний тиск. Крововиливи також бувають двох видів – внутрішньомозкові та субарахноідальні (судина лопається між мозком та його зовнішньою оболонкою).
Також треба розуміти, що інсульт розвивається, а його симптоми можуть з’являтися й ставати трохи легшими, але всеодно стійко зберігаються. Якщо симптоми виникли різко й зникли протягом доби – це мікроінсульт або транзиторна ішемічна атака. Симптоми ж ішемічного інсульту зазвичай виникають протягом кількох годин, вночі, у стані спокою. Геморогічний інсульт виникає за лічені хвилини, вдень, після спорту, стресу чи, скажімо, вживання алкоголю.
Симпоми інстульту
- М – порушеня мови.
- О – асиметрія обличчя або крива посмішка.
- З – запаморочення: порушення координації при ходьбі.
- О – очі: раптове погіршення зору.
- К – кінцівки: раптове оніміння.
- Онімінння й слабкість однієї частини тіла (рука, нога, обличчя).
- Порушення просторової орієнтації – дезорієнтація в просторі.
- Проблеми з мовою: важко зрозуміти, що людина говорить, людина важко розумє, що саме говорять до неї.
- Порушення зору в одному оці чи в обох.
- Проблеми з рівновагою, важко ходити, запаморочення.
- Головний біль високої інтенсивності, якого до цього в житті не було.
Наслідки інсульту
- Проблеми з мовою.
- Труднощі з контролем емоцій.
- Параліч, втрата моторики.
- Депресія.
- Болі в кінцівках.
- Проблеми з сечовипусканням та дефекацією.
- Часткова втрата особистості.