Між Україною та Організацією Об’єднаних Націй росте напруга. Буквально днями генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш з’їздив до Росії, попри незадоволення Києва та Заходу, а на фронті спіймали волонтера ООН, який зливав дані російській ФСБ. Водночас заяв щодо бездіяльності ООН взагалі не перерахувати. А після того, як Ізраїль заборонив на своїй території одну з місій організації, виникло питання, чи може щось схоже зробити й Україна? Відповідь Інформатору дали політологи.
Що зробив Ізраїль з ООН?
28 жовтня ізраїльський парламент проголосував за схвалення двох законопроєктів, які забороняють діяльність Агентства ООН з допомоги та організації робіт в Ізраїлі (UNRWA). Один з цих документів забороняє державним органам влади вступати в будь-які контакти з UNRWA, що фактично суттєво обмежить його діяльність в Секторі Гази та на Західному березі річки Йордан.
Ізраїль стверджує, що понад 10% співробітників UNRWA в Секторі Гази пов’язані з терором, а навчальні заклади під егідою організації постійно підбурюють до ненависті до Ізраїлю і прославляють терор.
Такі дії Ізраїлю розкритикували на Заході. Так, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що прийняття цих законопроєктів стане катастрофою, а віцепрезидент Європейської комісії Жозеп Боррель попередив, що це “матиме катастрофічні наслідки”. Державний секретар США Ентоні Блінкен і міністр оборони Ллойд Остін також висловили стурбованість законопроєктами, заявивши, що “введення в дію таких обмежень зруйнує гуманітарну допомогу в Газі”, а також надання “життєво важливих” послуг у Східному Єрусалимі.
Проблеми з ООН в Україні
Діяльність ООН в Україні масово критикують з початку повномасштабного вторгнення Росії. Організація відверто не справляється зі своїми функціями, особливо з тими, які стосуються військовополонених, а тільки постійно “глибоко занепокоєна”. Це вже традиційна реакція на будь-яку з українських трагедій в контексті війни з Росією.
Яскравим прикладом того, як ООН реагує на російський терор в Україні, є заява організації після підриву росіянами Каховської ГЕС. Тоді ООН у своїй заяві не вказала на провину Росії. На додачу у цей день ще й привітала з днем російської мови.
В Україні це не залишилося без уваги, українці здійняли скандал. Активіст Йосип Гусак 7 червня 2023 року наклеїв на автівки Організації Об’єднаних Націй у Києві напис “марні” англійською мовою (Useless). Свій вчинок він назвав вираженням позиції. Чоловіка звинуватили в дрібному хуліганстві та викликали до суду.
Yesterday in Ukraine, russia caused the biggest man-made disaster of the last decades. Thousands of people became homeless, all needing help.
Now, the following day, “a few” UN and WHO off-road vehicles are still in one of Kyiv’s parking lots.
“A few” white, clean SUV’s. pic.twitter.com/JailO8Axjo
— Йось /ᐠ。. 。ᐟ\ (@yo_syp) June 7, 2023
В сторону ООН лунали й звинувачення щодо того, що організація підіграє Росії. На додачу 29 жовтня СБУ затримала волонтера Всесвітньої продовольчої програми ООН, який працював на ФСБ. Він шпигував за локаціями Сил оборони на Покровському напрямку, де наразі зафіксована найбільша концентрація ворожих атак.
Отримані дані волонтер ООН передавав своєму російському куратору – кадровому співробітнику ФСБ, особу якого вже встановила контррозвідка Служби безпеки. Росіяни використовували інформацію від шпигуна для планування нових атак на Покровськ з використанням керованих авіабомб та FPV-дронів.
На фоні цього виникає питання: а чи не простіше Україні заборонити діяльність місій ООН на своїй території, як це зробив Ізраїль? Адже користі від них й так мало, а генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш взагалі днями кланявся Володимиру Путіну. Інформатор поговорив з експертами на цю тему.
Чи повторить Україна ізраїльський сценарій щодо ООН?
Політтехнолог та заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький в коментарі Інформатору пояснив, що специфіка діяльності ООН в Ізраїлі та Україні відрізняється. Київ має багато претензій до організації, але про її заборону на території України зовсім не йдеться.
“Для чого забороняти? ООН не виконує свої функції, ООН не може, грубо кажучи, впливати на Росію. Претензій в нас мільйон до ООН, як до неефективної міжнародної структури, але приводів для заборони не бачу абсолютно”, – заявив Інформатору політолог.
Воля Володимир, політичний експерт Українського інституту політики, теж розповів Інформатору, що Україна не буде забороняти діяльність місій ООН. Він визнав, що є проблема, коли під виглядом певних гуманітарних місій на території України частково діяла російська агентура. Але питання поки що в тому, щоб більш ретельно ставитися до тих кадрів, які використовують ООН, щоб прикривати свою шпигунську діяльність.
“З іншого боку Україна той же Червоний Хрест просить, щоб вони були там, і там, і там, бачили ситуацію. Тобто, присутність місії ООН на території України потрібна для коментування ситуації, гуманітарної кризи на фронтових територіях. Тому саме через це Україна не може заборонити діяльність якихось структур ООН на своїй території. Але треба більш ретельно підходити, більш прискіпливо придивлятися до тих кадрів, які в рамках місії ООН прибувають на територію України“, – пояснив політолог.
Водночас Воля пояснив, чи вплине на політичну ситуацію візит генсека ООН Антоніу Гутерреша до Росії на саміт БРІКС. Гуттеріш у російській Казані зустрічався з президентом РФ Володимиром Путіним. Генсек там знову наголосив на своїй позиції щодо вторгнення Росії в Україну та підкреслив підтримку досягнення миру. На початку промови він “привітав” учасників БРІКС за прихильність у “розв’язанні міжнародних проблем”.
Воля каже, що на саміті БРІКС Гуттеріш був найменш впливовою особою, порівняно з іншими світовими лідерами, яких чомусь не критикують так, як генсека ООН.
“Я вважаю, що генсека ООН незаслужено критикують. Бо генсек ООН – це технічний директор. Він їхав не саме до Путіна, а на саміт БРІКС. А це Китай, Індія, таке інше. Тобто, БРІКС – це держави-лідери Глобального півдня, які представляють Глобальний південь. За виключенням Росії, яка імперська держава, яка намагається виглядати захисницею знедолених народів Азії, Африки й Латинської Америки”, – каже Воля.
Політичний експерт наголосив, що саміт БРІКС проходив у Росії, бо цього року вона головує у БРІКС. Гуттеріш, як каже Воля, не має жодного впливу.
“Якщо ми вже засуджуємо Гуттеріша за те, що він, як технічний директор секретаріату ООН поїхав на саміт БРІКС, то ми так само повинні засудити за те, що до воєнного злочинця Путіна поїхали той же Ердоган (президент Туреччини – ред.), Саудівська Аравія на рівні міністра закордонних справ, прем’єр-міністр Індії. Так само представників Арабських Еміратів, які виконують чималу посередницьку роботу у поверненні українських полонених. Гуттеріш, він не зробив нічого такого, що зробили всі інші, відвідавши саміт на запрошення Путіна. Але їх чомусь ніхто так не засуджує так, як Гуттеріша. З нього зробити такого клерка для биття, цапа-відбувайла. А Ердогана ніхто не засуджує, що він поїхав до воєнного злочинця пробувати вступати в БРІКС… Він (Гуттеріш – ред.) туди поїхав, але політичного впливу на ситуацію не має… З точки зору впливовості, то генсек ООН на саміті БРІКС був найменш впливовою особою. Навіть міністр закордонних справ Бразилії набагато більший має вплив, бо представляє суверенну державу”, – підсумував Володимир Воля.
Інформатор нагадує, що через участь у саміті БРІКС український президент Володимир Зеленський відмовив Гутеррішу у візиті до України. Про це заявило AFP із посиланням на джерела в Офісі президента України. Журналісти стверджують, що генсек ООН збирався їхати до Києва після Казані.
“Після Казані Гутерріш хотів приїхати до України, але президент не підтвердив його візиту. Тому Гутерріша тут не буде, зокрема, через приниження здорового глузду та міжнародного права у Казані”, – сказав співрозмовник агентства.
Водночас спікер Гуттеріша не підтвердив скасування його приїзду в Україну. Речник генсека ООН Фархан Хак заявив, що сторони “намагаються організувати візит у взаємно зручний час”.
“Ми намагаємося організувати візит у взаємно зручний час. Вони (Зеленський та Гутерріш – ред. обговорили візит під час зустрічі у вересні”, – заявили в ООН.
Також на візит Гутерреша у РФ негативно відреагував Захід. У Німеччині його рознесли за участь у “пропагандистському шоу” Путіна та за “сердечні обійми” з Лукашенком, а також заявив, що він “зрадив Захід”. Розкритикували його і дипломати, які зауважили, зокрема, що в українському Саміті миру Гутерреш відмовився брати участь.