На території Києво-Печерської лаври відновлено реставраційні роботи на оборонній вежі Івана Кущника, яка водночас є церквою. Побудована коштом Івана Мазепи наприкінці XVII століття разом із кам’яним муром, вона є частиною фортифікаційних споруд, які оточують верхню Лавру. Оскільки останні відновлювальні роботи на вежі проходили 50 років тому, у 2021-му почалася реставрація пам’ятки, яку довелося зупинити через війну. Весь цей час башта Івана Кущника простояла в риштуванні, і нарешті роботи відновлено.
Про це повідомила пресслужба Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”, зазначивши, що ремонтно-реставраційні роботи спрямовані не лише на відновлення стану вежі, а й передбачають включення її в нові екскурсійні маршрути Лаври та відкриття для відвідувачів. Першочергове завдання – зробити зовнішнє укриття для куполів та замінити покрівлю на них, наразі на малому куполі роботи вже закінчено. На черзі – великий купол-дах та внутрішні реставраційні роботи, проте, чи закінчиться реставрація остаточно наступного року, залежатиме від фінансування.
“Лаврська фортеця є унікальним обʼєктом культурної спадщини України, і її реставрація – це внесок у відновлення історичної памʼяті. Ми докладаємо усіх зусиль, щоби відновити належний стан пам’ятки і зробити її доступною для відвідувачів”, – зазначив заступник гендиректора Заповідника Іван Яговенко.
Назва вежі походить від патрона гетьмана Мазепи Івана Кущника, побудована вона у 1698 році для захисту південно-західної частини монастиря. За своє довге життя башта бачила і пожежі, і вибухи, і, звісно, кілька реставрацій, причому перша сталася вже у 1718-1727 роках, і після неї на вежі з’явився другий ярус. За інформацією у Вікіпедії, вежу ремонтували наприкінці XVIII століття, у 1918-му, коли вона постраждала після вибуху, у середині 50-х років та у 1972-му.
Наразі вежа Івана Кущника триярусна, її загальна висота до хреста – 25 метрів. Як зазначають у Заповіднику, під час нинішньої реставрації будуть максимально збережені автентичні архітектурні елементи та конструкції пам’ятки. Також планується, що майстри відтворять між’ярусне перекриття, спираючись на історичні архіви.
Пантеон Національних Героїв та порятунок Церкви Всіх Святих
Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що поряд з Києво-Печерською лаврою у Києві може виникнути Пантеон Національних Героїв. Нова святиня, за задумом, об’єднає простір від ст.м. “Арсенальна”, через Національний музей Голодомору-геноциду та Лавру простягнеться аж до Національного музею історії України в II світовій війні. Простір довкола самої Лаври, втім, також може набути дещо іншого значення, склавши “Молитовне коло діалогу”, місце одночасно для духовних практик/релігійних обрядів, та дискусії між різними конфесіями.
Також ми розповідали, що будована в Києві наприкінці XVII століття коштом гетьмана Івана Мазепи церква Всіх Святих нарешті дочекалась реставрації, якої потребувала вже дуже давно. Шанс на порятунок церква Всіх Святих отримала завдяки гранту для відновлення культурних пам’яток, що постраждали від війни. Його нещодавно отримала Україна в межах проєкту ЮНЕСКО та Японського цільового фонду. На щастя, храм не зазнав руйнувань через ворожі обстріли, але до списку на відновлення потрапили не лише обʼєкти, зруйновані росіянами, а й будівлі, які можуть зазнати непоправної шкоди у воєнний час.
До того ж церква Всіх Святих потребувала термінової реставрації, через поганий стан споруди вона закрита для відвідувачів. А особливе занепокоєння фахівців викликав стан храмового живопису, який знаходиться на межі втрати.